Reklama

Francja

Serce i dusza Paryża

15 kwietnia 2019 r. nie mówiło się o niczym innym. Płonął symbol Francji, jedna z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Na oczach przerażonego świata, gdy zapadał się dach pradawnej świątyni, laicka Francja klękała do błagalnej modlitwy o ocalenie Notre Dame.

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 25

[ TEMATY ]

Paryż

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Trzy lata po pożarze stulecia, jak okrzyknięto go tuż po tragedii, temat powraca. I choć wydawało się, że nic nowego nie da się już powiedzieć o pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, ostatnie słowo należy, jak zwykle, do twórców kultury.

Na polskim rynku pojawiły się książka i film, których autorami są twórcy najwyższej próby. Agnés Poirier jest urodzoną w Paryżu, wykształconą w Londynie dziennikarką, komentatorką telewizyjną, krytyczką i pisarką. Bohaterem jej książki Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji jest, oczywiście, świątynia, ale i ludzie, którym zdarzyło się trafić w sam środek wydarzeń o niezwykłym wprost natężeniu dramatyzmu. Miliony osób na całym świecie z przerażeniem śledziły wówczas walkę z ogniem. Autorka zastanawia się, co sprawiło, że właśnie to miejsce stało się fundamentem europejskiej kultury i symbolem francuskiej duszy. Przypomina, że tutaj przechowywano bezcenne relikwie – w tym koronę cierniową Jezusa, że mury te były świadkiem m.in. koronacji Napoleona, wyzwolenia spod niemieckiej okupacji w 1944 r. czy pogrzebu gen. Charles’a de Gaulle’a. Wreszcie autorka pyta: co dalej? Jaki los czeka tę niezwykłą, liczącą 850 lat świątynię? Kto wygra batalię o jej przyszłość – tradycja czy nowoczesność? Ateizm czy wiara?

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu natomiast wchodzi na ekrany polskich kin film francuskiego reżysera Jeana-Jacques’a Annauda Notre Dame płonie. Annaud jest czterokrotnym laureatem Cezara, znanym z takich filmów, jak Walka o ogień czy Imię róży. Również tym razem spisał się na piątkę. Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, tak że nie można oderwać wzroku od ekranu. Chwilami też mocno wzrusza – zwłaszcza w scenach ratowania relikwii czy żarliwej modlitwy tłumów paryżan. Ci, którzy film widzieli, przyznają, że jego dużym atutem jest inteligentnie prowadzona narracja – obok bohaterstwa strażaków, w tym ich kapelana, ukazana została wyraźna krytyka władz, na czele z niemym w filmie Emmanuelem Macronem, wskazano ponadto na błędy w dowodzeniu, np. wysyłanie do walki z ogniem nowicjuszy; w tle widzowie zobaczą paryskie korki, uliczne zapory i tłumy gapiów, które utrudniały pracę ratownikom.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 19 sierpnia. /K.W.

2022-06-21 13:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa modlitwa za ofiary zamachów we Francji

Na wieść o zamachach we Francji na Jasnej Górze rozpoczęła się modlitwa za zabitych i rannych. Jest ona zanoszona niemal podczas każdej Mszy św. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo. - To bestialskie, bolesne stracie – powiedział metropolita częstochowski.

- Módlmy się o wieczne zbawienie dla wszystkich, którzy zginęli w zamachach we Francji, za wszystkich chorych znajdujących się w szpitalach, aby szybko wrócili do zdrowia – takie słowa najczęściej słychać podczas Mszy św. celebrowanych na Jasnej Górze. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował Eucharystię w ramach 26. Forum Szkół Katolickich, które trwa na Jasnej Górze. - Przychodzimy tutaj nie tylko dźwigając nasze ciężary, ale także ból wczorajszego wieczoru i dzisiejszej nocy. To bestialskie, bolesne stracie w Paryżu, ludzi którzy zginęli, bo byli otwarci na przyjęcie wszystkich a dzisiaj stawiamy sobie już pytanie o sens przyjmowania kogokolwiek – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję