Reklama

Francja

Serce i dusza Paryża

15 kwietnia 2019 r. nie mówiło się o niczym innym. Płonął symbol Francji, jedna z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Na oczach przerażonego świata, gdy zapadał się dach pradawnej świątyni, laicka Francja klękała do błagalnej modlitwy o ocalenie Notre Dame.

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 25

[ TEMATY ]

Paryż

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Trzy lata po pożarze stulecia, jak okrzyknięto go tuż po tragedii, temat powraca. I choć wydawało się, że nic nowego nie da się już powiedzieć o pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, ostatnie słowo należy, jak zwykle, do twórców kultury.

Na polskim rynku pojawiły się książka i film, których autorami są twórcy najwyższej próby. Agnés Poirier jest urodzoną w Paryżu, wykształconą w Londynie dziennikarką, komentatorką telewizyjną, krytyczką i pisarką. Bohaterem jej książki Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji jest, oczywiście, świątynia, ale i ludzie, którym zdarzyło się trafić w sam środek wydarzeń o niezwykłym wprost natężeniu dramatyzmu. Miliony osób na całym świecie z przerażeniem śledziły wówczas walkę z ogniem. Autorka zastanawia się, co sprawiło, że właśnie to miejsce stało się fundamentem europejskiej kultury i symbolem francuskiej duszy. Przypomina, że tutaj przechowywano bezcenne relikwie – w tym koronę cierniową Jezusa, że mury te były świadkiem m.in. koronacji Napoleona, wyzwolenia spod niemieckiej okupacji w 1944 r. czy pogrzebu gen. Charles’a de Gaulle’a. Wreszcie autorka pyta: co dalej? Jaki los czeka tę niezwykłą, liczącą 850 lat świątynię? Kto wygra batalię o jej przyszłość – tradycja czy nowoczesność? Ateizm czy wiara?

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu natomiast wchodzi na ekrany polskich kin film francuskiego reżysera Jeana-Jacques’a Annauda Notre Dame płonie. Annaud jest czterokrotnym laureatem Cezara, znanym z takich filmów, jak Walka o ogień czy Imię róży. Również tym razem spisał się na piątkę. Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, tak że nie można oderwać wzroku od ekranu. Chwilami też mocno wzrusza – zwłaszcza w scenach ratowania relikwii czy żarliwej modlitwy tłumów paryżan. Ci, którzy film widzieli, przyznają, że jego dużym atutem jest inteligentnie prowadzona narracja – obok bohaterstwa strażaków, w tym ich kapelana, ukazana została wyraźna krytyka władz, na czele z niemym w filmie Emmanuelem Macronem, wskazano ponadto na błędy w dowodzeniu, np. wysyłanie do walki z ogniem nowicjuszy; w tle widzowie zobaczą paryskie korki, uliczne zapory i tłumy gapiów, które utrudniały pracę ratownikom.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 19 sierpnia. /K.W.

2022-06-21 13:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra Notre Dame będzie jak dawniej, bez nowoczesnych modyfikacji

Katedra Notre Dame zostanie odbudowana w taki sposób, aby po remoncie była w miarę możliwości jak najbliższa stanowi sprzed pożaru. Decyzję tę podjęto na posiedzeniu Krajowej Komisji Dziedzictwa i Architektury. Prezydent Emmanuel Macron wycofał się z idei unowocześniania katedry.

Dyskusji nad kształtem odnowionej katedry towarzyszyło wiele emocji. Rozbudził ją sam prezydent, który nazajutrz po pożarze obiecał Francuzom, że odbudowa potrwa pięć lat, a katedra będzie po niej jeszcze piękniejsza niż przed pożarem. Macron dopuszczał bowiem możliwość, że dodany do niej zostanie jakiś element, „gest”, jak to nazwał, architektury współczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję