Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt, który łączy i wspiera

Powoli dobiega końca trwający od września ub.r. Program Profilaktyki Depresji, realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego przez lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez KGHM Polska Miedź.

Niedziela legnicka 28/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

depresja

projekt

archiwum własne

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Program zakładał udzielanie profesjonalnego wsparcia, w formie spotkań ze specjalistami, takimi jak psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, ale także przez prowadzenie działań profilaktycznych, poprzez wykłady, warsztaty i spotkania grup wsparcia.

Razem

To pierwszy tego typu program w Zagłębiu Miedziowym, który połączył tak wiele organizacji, na co dzień zajmujących się szeroko rozumianą pomocą rodzinie. Były to: Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, będące głównym organizatorem i pomysłodawcą programu: Stowarzyszenie PAX (we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie), Legnickie Centrum Rodziny, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie Pro Familia (Polkowice). Każda z wymienionych organizacji powołała i prowadziła Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc specjalisty mógł uzyskać każdy mieszkaniec Zagłębia Miedziowego.

Dla kogo

Pomoc ta adresowana była szczególnie do osób dorosłych, zarówno borykających się z depresją bądź z trudnościami emocjonalnymi, a także poszukujących pomocy w obliczu kryzysów psychologicznych w rodzinie i najbliższym otoczeniu. – W punktach udzielano także pomocy parom i małżeństwom, rodzicom i przyszłym rodzicom zmagającym się z obniżonym nastrojem i depresją, utratą sensu życia, poszukującym pomocy do zrozumienia i akceptacji przemian dorosłości, pokonywania trudności i doświadczający przeciążenia w podejmowaniu ról życiowych w dorosłym życiu – relacjonuje Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. – Naszym zamiarem było objęcie pomocą osób doświadczających trudności w wyniku zmagania się z akceptacją przemijania, depresją czy zaburzeniami nastroju o różnym typie, uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Nie pozostajemy także obojętni wobec tych, którzy towarzyszą osobie bliskiej w chorobie depresyjnej – dodaje.

Reklama

Zainteresowanie

Już od jego rozpoczęcia było bardzo duże. Szczególnie wielu chętnych zgłaszało się na indywidualne konsultacje. – Po tak trudnych wydarzeniach, jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie, ale i codzienność, która staje się coraz bardziej wymagająca, dostęp do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest bardzo ważny – mówi Anna Migalska. – Mamy nadzieję, że kolejna edycja programu przyniesie ulgę oraz konkretne narzędzia do poradzenia sobie z przeżywanymi trudnościami.

Liczby

Jak podaje Centrum Formacji Rodziny, w ramach projektu, odbyło się ok. 800 konsultacji indywidualnych, natomiast w wykładach i warsztatach wzięło udział ok. 600 osób. – Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie fakt, iż za porady nie trzeba było wnosić żadnej opłaty, wiele osób nie skorzystałoby z nich – mówi Agnieszka Mowińska, prezes Stowarzyszenia PAX

Warto dodać, że realizacja programu na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia KGHM Polska Miedź.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Realizują L4

L4 to nie tylko druk dokumentacji medycznej, lecz także nazwa projektu realizowanego w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 zachęcającego osoby chore oraz starsze do modlitewnego wsparcia młodych, którzy spotkają się w lipcu z papieżem Franciszkiem oraz młodzieżą całego świata w ramach ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję