Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zbiorowa pamięć

Każdy naród, który walczy o swoją wolność i niepodległość zasługuje na szacunek – podkreślił prezydent Zamościa podczas uroczystości upamiętniającej bohaterów Powstania Warszawskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Jan Cios

Przed zamojskim ratuszem

Przed zamojskim ratuszem

Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu odbyły się uroczystości patriotyczne, które jak co roku miały wyjątkowy charakter. Zamojskie upamiętnienie bohaterskich powstańców rozpoczęło się o godz. 15.30 Mszą św. w katedrze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na Rynku Wielkim. Tuż przed godz. 17, nazywaną godziną „W” rozpoczęła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym oraz okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa. Ważną częścią uroczystości był Apel pamięci i salwa honorowa.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk powiedział: – Jeżeli wspominamy bohaterskie Powstanie Warszawskie, które pochłonęło życie 16 tys. powstańców, setek tysięcy ofiar cywilnych, to nie możemy mówić, że to był błąd, że sami są sobie winni, bo to nie oni do siebie strzelali. Mieli przeciwnika, który bestialsko, z wielkim okrucieństwem dokonywał rzezi na mieszkańcach Warszawy, na bezbronnych cywilach i matkach z dziećmi. Obrócił w pył i proch naszą stolicę – podkreślił. W swoim przemówieniu odniósł się także do aktualnej sytuacji, związanej w trwająca wojną na Ukrainie: – Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, gdzie najeźdźca okupuje kraj naszego sąsiada, słyszymy o tym, że Ukraińcy powinni zrezygnować z części swojego terytorium, że za cenę kadłubowej wolności powinni odpuścić, pozwolić dalej robić interesy zachodnim państwom, żeby żyło się lepiej, żebyśmy w zimie nie zmarzli, żebyśmy mogli sobie pozwolić na więcej. Szanowni państwo, każdy kraj i każdy naród, który walczy o swoją wolność i niepodległość zasługuje na szacunek oraz pamięć. My dzisiaj pamiętany, nigdy o tym nie zapominajmy i nie dajmy się ponieść relatywizmowi – to są rzeczy najważniejsze.

Reklama

Również zamojscy strażacy przyłączyli się do tej ogólnopolskiej inicjatywy. W godzinę „W”, 1 sierpnia, uczcili pamięć o bohaterskim zrywie Powstańców Warszawskich przez włączanie w samochodach ratowniczo-gaśniczych sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

Pamiętajmy, że godzina „W” jest upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r., dokładnie o godz. 17. Powstańcza walka trwała 63 dni (niektórzy historycy podają 66 dni) i choć zakończyła się dla powstańców klęską, to jednak jest przejawem heroicznej walki o wolność i męstwo.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzwony kościołów wojskowych zabrzmią w rocznicę Powstania Warszawskiego

[ TEMATY ]

Kościół

rocznica

Powstanie Warszawskie

BOŻENA SZTAJNER

Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całym kraju.

- Nie możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń sprzed 70 lat, które ukazały głębię miłości do Ojczyzny naszych Rodaków, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy - napisał bp Guzdek w zamieszczonym na stronie internetowej ordynariatu polowego apelu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję