Tradycją diecezjalnych odpustów w Skrzatuszu (diec. koszalińsko-kołobrzeska) jest wspólna modlitwa pielgrzymów z całej diecezji, parlamentarzystów, przedstawicieli grup duszpasterskich, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz harcerzy i skautów. W uroczystościach odpustowych 18 września uczestniczyło tysiące wiernych. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali pasterze archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej: abp Andrzej Dzięga, bp Tadeusz Lityński, bp Henryk Wejman, biskup senior Paweł Socha, bp Edward Dajczak, biskup koadiutor Zbigniew Zieliński, bp Krzysztof Zadarko i biskup senior Paweł Cieślik.
Celebrans swoją homilię rozpoczął od rozważania tytułu Matki Bożej Bolesnej; odwołał się do proroctwa Symeona, a także słów Maryi wypowiedzianych podczas zwiastowania, w których wyraziła przyzwolenie na cały zbawczy plan Boga. Następnie hierarcha odniósł się do pół wieku istnienia diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. Przypomniał historyczne okoliczności ustanowienia nowej organizacji kościelnej, a także wyjaśnił biblijne znaczenie roku jubileuszowego. Powiedział: – To powrót do pierwotnej godności dzieci Bożych. Oto istotne przesłanie, które niesie rok jubileuszu dla wszystkich mieszkańców świętującej diecezji. Zachęcał zgromadzonych: – Zamiast mówić o dokonaniach diecezji i jej historii lepiej zatrzymać się na tym, co w sensie odnowienia duchowego niesie wielki jubileusz.
Autorem koron jest znany twórca sztuki sakralnej Mariusz Drapikowski. Artysta podkreślił, że każdy element korony ma swoje metaforyczne znaczenie. Zostały wykonane z materiałów, które kojarzą się z naszą ojczyzną. Zastosowano bursztyn oraz kamienie szlachetne, m.in. szafiry, szmaragdy czy rubiny. W koronach, które wskazują na mękę i śmierć Chrystusa, znajdują się kwiaty symbolizujące życie i zmartwychwstanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu