Reklama

Niedziela Przemyska

Na falach eteru

W ośrodku Caritas odbyło się spotkanie dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych zrzeszonych w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

Niedziela przemyska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich

Łukasz Sztolf

Uczestnicy spotkania z abp. Adamem Szalem w Miejscu Piastowym

Uczestnicy spotkania z abp. Adamem Szalem w Miejscu Piastowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem wydarzenia było Radio Fara. Przygotowaniem takich spotkań zawsze zajmuje się jedna z rozgłośni. Zazwyczaj dyrektor lokalnej rozgłośni zaprasza na takie spotkanie, żeby poznać specyfikę określonego terenu, przede wszystkim działania lokalnej, diecezjalnej rozgłośni.

Najważniejsze w tych zjazdach jest spotkanie dyrektorów. Wymiana doświadczeń, rozmowy, nowe inspiracje. – Wybrzmiewa mocno to, że przychodzą trudne czasy, rozgłośnie mają różne problemy, dlatego potrzeba tu wielkiego wsparcia katolików. Musimy myśleć o takiej konkretnej pomocy, aby te radia mogły funkcjonować – powiedział ks. Andrzej Bienia, organizator spotkania. – Nasze spotkanie było związane z podsumowaniem pewnych działań. Kilka osób, które były w zarządzie, kończyło pracę, więc trzeba było podsumować to, co się udało przez ten czas stworzyć. To była także dobra okazja, szczególnie dla rozgłośni komercyjnych, aby podzielić się różnymi projektami, kampaniami, które były przez nie prowadzone – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W spotkaniu w Zboiskach wzięli udział dyrektorzy lub delegaci poszczególnych rozgłośni. Miało ono za zadanie wyłonić nowy zarząd Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. W czasie trzydniowego pobytu, w ramach zwiedzania archidiecezji przemyskiej uczestnicy spotkania odwiedzili sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, gdzie odbyła się Eucharystia, której przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po Mszy św. uczestnicy zwiedzili szkołę katolicką prowadzoną przez zgromadzenie księży michalitów. Dyrektorzy rozgłośni katolickich mogli także zobaczyć Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz studio Radia Fara umiejscowione przy bazylice mniejszej w Krośnie (Fara). Odwiedzili też sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, kopalnie ropy naftowej w Bóbrce oraz klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, w którym był internowany kard. Stefan Wyszyński. Uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, widzieli także salę pamięci Prymasa Tysiąclecia.

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich istnieje nieformalnie od 2009 r., kiedy dyrektorzy niektórych rozgłośni diecezjalnych spotykali się celem wymiany doświadczeń. Z czasem powstała platforma wymiany informacji i materiałów. Od 2013 r. Forum istnieje formalnie. Dziś zrzesza 24 rozgłośnie katolickie i swoim zasięgiem obejmuje 75% powierzchni naszego kraju. Do wspomnianego Forum należy też radio Fara, rozgłośnia archidiecezji przemyskiej.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza kampania ACN na rzecz prześladowanych chrześcijan

2025-11-16 08:03

[ TEMATY ]

prześladowania chrześcijan

vatican media

Co najmniej pół miliona osób weźmie udział w modlitwach, wydarzeniach publicznych, spotkaniach szkolnych, koncertach i marszach, także poprzez media społecznościowe. Od 15 do 23 listopada trwa międzynarodowa kampania promowana przez papieską fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Aid to the Church in Need), mająca na celu uwrażliwienie opinii publicznej na dramatyczną rzeczywistość prześladowanych chrześcijan oraz promocję prawa do wolności religijnej - informuje Vatican News.

Od Rzymu po Bogotę, od Sydney po Paryż - kościoły, budynki i miejsca symboliczne na całym świecie zostaną podświetlone na czerwono. Czerwień iluminacji przypomina o ofierze tych, którzy świadczą o wierze aż do przelania krwi. Przypomina o tym Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), prezentując Red Week 2025 - międzynarodową kampanię organizowaną od dziś do 23 listopada przez tę papieską fundację, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na dramat prześladowanych chrześcijan i promować prawo do wolności religijnej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV spotkał się na obiedzie z ubogimi

2025-11-16 15:04

Vatican Media

Wielka radość, duch wdzięczności, świętowanie w duchu braterstwa - Papież spotkał się na obiedzie z 1300 osobami potrzebującymi. W Światowy Dzień Ubogich wspólny posiłek w Auli Pawła VI był ważnym punktem jubileuszowych wydarzeń.

Ojciec Święty na początku krótkiego przemówienia - przed modlitwą błogosławieństwa przygotowanych darów - nawiązał do Światowego Dnia Ubogich, który został ustanowiony przez papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Statki-szpitale służące potrzebującym w Amazonii

2025-11-16 13:36

[ TEMATY ]

świadectwo

lekarz

Vatican Media

Trzy jednostki pływające są zacumowane wzdłuż rzeki Guajará w Brazylii i oferują pomoc medyczną tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Inicjatywa powstała z inspiracji tematem zintegrowanej ekologii papieża Franciszka i przez niego statki były ofiarowane. Przemierzają Amazonkę, docierając do społeczności rdzennych nawet w głębi lasu deszczowego. Dla Vatican News, na marginesie szczytu klimatycznego COP30 w Belém, swoje świadectwo złożył Felipe – lekarz wolontariusz.

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby wejść na pokład statku-szpitala San Giovanni XXIII (Święty Jan XXIII). Nie jest to zwykła jednostka przewożąca pasażerów na pobliskie wyspy; to statek-szpital, który przemierza Amazonkę aż do najbardziej odległych zakątków lasu deszczowego – „płuc świata” – miejsc dostępnych wyłącznie drogą wodną, by nieść pomoc medyczną tam, gdzie nie ma ani szpitali, ani przychodni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję