Reklama

Rodzina

Inwestycja w rodzinę

Warsztaty dla ojców, udział w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, profilaktyka zdrowia psychicznego, pakiety z upominkami dla świeżo upieczonych rodziców i wsparcie rodzicielstwa zastępczego – to tylko niektóre programy prospołeczne i prorodzinne KGHM Polska Miedź.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodnie hasło KGHM brzmi: „Przyszłość jest z miedzi”, bo bez niej nie będzie ani transformacji, ani bezpieczeństwa energetycznego, ani materiału do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do wydobycia i produkcji miedzi potrzebni są pracownicy. Inwestycja w ludzi, ich środowisko społeczne i zdrowie rodzin jest jednym z fundamentalnych zadań odpowiedzialnego biznesu. Dlatego KGHM podejmuje wszechstronne działania wspierające pracowników, ich rodziny oraz mieszkańców regionu, w którym działa firma.

Innowacyjne programy

W świetle badań naukowych rodzina i więzi rodzinne są czynnikiem chroniącym przed wieloma problemami społecznymi i patologiami. Zdrowa rodzina najlepiej chroni przed depresją, uzależnieniami, samobójstwami oraz innymi problemami zdrowia psychicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspieranie rodzin po prostu się opłaca, bo profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia skutków. Dlatego w ostatnich latach KGHM włącza się w akcje prorodzinne, wspiera programy rozwijające kompetencje wychowawcze pracowników oraz poradnictwo dla nich i ich rodzin. Spółka wspiera też działania samorządów Zagłębia Miedziowego.

W ostatnich latach KGHM wdrożył nowe projekty prorodzinne. Przykładem może być udział w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, w ramach której przygotowano wiele konkursów, spotkań i festynów dla całych rodzin. W akcji biorą udział pracownicy KGHM Polska Miedź oraz pracownicy osiemnastu spółek z Grupy KGHM.

Cudowni rodzice

Reklama

Pracownicy, którym urodzi się dziecko, otrzymują gratulacje od władz spółki oraz pakiet upominkowy. Od początku akcji skorzystało z tego ponad 1 tys. rodziców. W firmie działa aż siedemnaście Biblioteczek Rodzica. Na ich półkach można znaleźć cenne publikacje na tematy rodzicielsko-wychowawcze, które można wypożyczyć. Dla pracowników organizowane są kursy podnoszące kompetencje rodzicielskie, np. warsztaty Tato.Net . Rodzice z KGHM mogą brać udział także w corocznym Forum dla Ojców.

KGHM współpracuje z samorządami Zagłębia Miedziowego, czego efektem są przeprowadzone pionierskie badania z udziałem niemal 1,5 tys. uczniów, których zapytano o ich styl życia i życiowe plany. Wyniki badań opracowanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej dały szeroki obraz potencjału i problemów młodych ludzi. Obok tego prowadzone są prorodzinne i profilaktyczne programy w szkołach, które są skierowane nie tylko do uczniów, ale także do rodziców i nauczycieli. W ubiegłym roku z programów w obszarze zdrowia psychicznego, prorodzinnych i wychowawczych skorzystało 25 tys. osób.

Złote serce

Kolejny program, którego wartość społeczną trudno przecenić, to szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych „Mie(dź) Rodzinę”. Spółka zainwestowała w 2020 r. w program promocji pieczy zastępczej, aby znaleźć rodziców zastępczych dla czterdzieściorga dzieci z Zagłębia Miedziowego. Efektem jest zwiększenie liczby osób szkolących się na rodziców zastępczych. A dzięki wzrostowi świadomości coraz więcej dzieci trafia do rodzinnej, zamiast instytucjonalnej, pieczy zastępczej.

Za prospołeczną działalność KGHM był wielokrotnie nagradzany. Dlatego o spółce mówi się, że jest to miedziowy „gigant o złotym sercu”. To najlepszy przykład, że wspólne działania biznesu i samorządu mogą skutecznie rozwiązywać problemy społeczności lokalnej i budować kapitał społeczny na podstawie potencjału rodziny.

2022-11-07 11:59

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło w ciemności świata

Niedziela legnicka 23/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner/ Niedziela

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że rodzina w pełni swoich możliwości jest szkołą miłości, sprawiedliwości, współczucia, przebaczenia, wzajemnego szacunku, cierpliwości i pokory w ciemności świata zdominowanego przez różne nieporozumienia oraz konflikty. Rodzina w najlepszy z możliwych sposobów uczy, jak być człowiekiem. Jednak nie wszyscy to rozumieją. Podejmowane są obecnie różne działania, które próbują zniszczyć pozytywny wizerunek rodziny i znieważyć jej wielką wartość.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Listopad jest szczególnym czasem, kiedy częściej i z większą nostalgią niż zwykle, pamiętamy o tych, którzy odeszli. Określany jest również miesiącem pamięci, modlitwy i odpustów za zmarłych.

Odpust zupełny i jak go uzyskać?
CZYTAJ DALEJ

Niepełnosprawni dla św. Jana Pawła II

2025-11-03 20:59

fot. Archiwum Caritas

Niepełnosprawni dla Jana Pawła II

Niepełnosprawni dla Jana Pawła II

Wśród świętych i błogosławionych, którzy są bliscy osobom z niepełnosprawnością wyjątkowe miejsce zajmuje św. Jan Paweł II. „Nasz papież” doświadczył, czym jest choroba, starość, niepełnosprawność i dlatego dobrze rozumiał ludzi cierpiących i słabych. Własnym życiem pokazał, jak w obliczu cierpienia można i trzeba być wiernym Chrystusowi.

Dziękując za dar świętego Jana Pawła II – Caritas Diecezji Rzeszowskiej na czele z Warsztatami Terapii Zajęciowej Caritas w Rzeszowie 24 października 2025 r. zorganizowała spotkanie osób z niepełną sprawnością. Rozpoczęło się ono Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża świętego w Rzeszowie, której przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. W okolicznościowym kazaniu arcypasterz Diecezji Rzeszowskiej przypomniał, że św. Jan Paweł II zawsze był blisko osób cierpiących, troszcząc się, aby podczas pielgrzymek spotkać się z nimi. Zwrócił także uwagę na misyjny aspekt pontyfikatu, zachęcając do włączenia się w dzieło misyjne. „Nie musimy wyjeżdżać na inne kontynenty, aby spełniać misyjną posługę. Wystarczy ofiarować swoją modlitwę i cierpienie w tej intencji, a Pan Bóg przyjmie ten dar” – mówił biskup Wątroba.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję