Reklama

Niedziela Legnicka

Bolesławiec na Lednicy

6 czerwca 2015r., na Polach Lednickich, odbyło się XIX Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Jak co roku ok. 100 tys. młodych ludzi swoim ogromnym świadectwem wiary stworzyło niepowtarzalną atmosferę. Była tam również młodzież z diecezji legnickiej.

[ TEMATY ]

Lednica

Inga Wróblewska

Wyjątkowość tego spotkania, którego pomysłodawcą jest dominikanin o. Jan Góra, to tysiące młodych, którzy zawsze się tu pojawiają. Jest to największe na świecie regularne spotkanie młodzieży, bez osobistego udziału papieża.

W tym roku mottem Lednicy było hasło: „W imię Ducha Świętego”. Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17.00, ale wcześniej można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz wziąć udział w specjalnym nabożeństwie pokutnym, wspólnie pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia, czy wysłuchać konferencji o Duchu Świętym.

Reklama

Główny punkt to Eucharystia, po której młodzi wysłuchali przesłania Ojca Świętego Franciszka. Na sam koniec odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, po której można było przejść przez Bramę Rybę. Na Polach Lednickich znajduje się bowiem charakterystyczna Brama Ryba, zwana też Bramą Trzeciego Tysiąclecia.

W międzyczasie nastąpił akt Wyboru Chrystusa:
,,Panie Jezu Chryste!
Ciebie wybieram jako mojego Pana
I za Apostołem Piotrem powtarzam:
Ty jesteś Chrystus!
Boga Syn, Zbawiciel!
Tobie oddaję moją przeszłość
Dzień dzisiejszy i przyszłość
Oraz całą moją wieczność.
Ty jesteś moją Prawdą!
Ty jesteś moją Drogą!
Moim Życiem i moją Miłością!
Teraz i na wieki. Amen.’’

„Lednica bez śpiewu jest niewyobrażalna. Śpiew i taniec są wyrazem entuzjazmu wiary i młodości. Lednicę tworzy śpiew i tworzy taniec” - mówił o. Jan Góra.

To prawda, śpiew i taniec na chwałę Boga są nieodłącznymi elementami tego wydarzenia, są specjalnie skomponowane na tę uroczystość m.in. przez Jacka Sykulskiego, Piotra „Żarówę” Ziemowskiego i Marcina Pokusę. Od 2001 r. występuje góralski zespół Siewcy Lednicy, który wykonuje teki pieśni jak np. „Tak ,tak, Panie”, „Nasze oczekiwanie” czy „Prośba o Ducha”.

Reklama

W tym roku byłam tam po raz drugi i już nie mogę doczekać się spotkania za rok. To niesamowite przeżycie, gdy kilkadziesiąt tysięcy młodych z całej Polski wspólnie się modli, śpiewa i tańczy. Pomimo doskwierającego upału, nikt nie tracił energii i wszyscy świetnie się bawili. Pola Lednickie to miejsce, gdzie szczególnie odczuwam bliskość Boga i poznaje wiele pozytywnych osób. Wyjątkowym momentem była wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której był czas na wyciszenie, podjęcie refleksji i całkowite oddanie się Chrystusowi oraz powierzenie Mu wszystkich swoich niedoskonałości, słabości i problemów.

Nikt wówczas nie wstydził się łez wzruszenia płynących po policzkach. To, co najbardziej podoba mi się w Lednicy i co wciąż przyciąga mnie do tego miejsca, to poczucie jedności z innymi ludźmi. Pola Lednickie to nie czas i miejsce na podziały. Tam nacisk kładziony jest na słowo „wspólnie” - wspólny śpiew, modlitwa, taniec, wiara. Następne spotkanie już 4 czerwca 2016r. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa, bo naprawdę warto i z pewnością nie będziecie żałować! :)

2015-06-11 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 - w tym roku #Lednicawdomu

[ TEMATY ]

Lednica

Lednica 2000

materiał prasowy

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa gromadzące zwykle kilkadziesiąt tysięcy osób Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 odbędą się w tym roku 6 czerwca jako #Lednicawdomu. "Połączymy się poprzez transmisję online, podczas której będziemy się modlić, śpiewać, wybierać Chrystusa i doświadczać wszystkich elementów Spotkania, które każdego roku gromadzą nas na Polach Lednickich" - zapowiadają współorganizatorzy spotkania, dominikańscy duszpasterze o. Wojciech Surówka OP i o. Wojciech Prus OP.

Tegoroczne spotkanie Lednica 2000 będzie już dwudziestym czwartym, ale pierwszym, które jego uczestnicy będą przeżywać w domu, a nie na Polach Lednickich. W poniedziałek 6 czerwca nie będzie nie wstępu. Cały program wydarzenia odbędzie się w Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich, a uczestnictwo w Spotkaniu będzie możliwe tylko za pomocą transmisji internetowej i telewizyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję