Jakby na potwierdzenie tych słów, 25 listopada, podczas Mszy św. odpustowej bp Grzegorz Kaszak poświęcił dwa odrestaurowane ołtarze i obrazy oraz odnowione i zmienione tabernakulum. Udzielił także sakramentu bierzmowania 72 młodym ludziom. Wspólnie z pasterzem diecezji sosnowieckiej Eucharystię sprawowali ks. Józef Stemplewski i ks. Piotr Hernoga.
Patronka to dar
– Wielkim darem naszych przodków zakładających wspólnotę i budujących świątynię był wybór na patronkę św. Katarzyny Aleksandryjskiej – dziewicy i męczennicy, którą czcimy w obrazie w głównym ołtarzu. Jakie to wielkie szczęście, że w dniu jej odpustu przybywa do naszej wspólnoty bp Grzegorz Kaszak, aby polecić parafię przez jej wstawiennictwo dobremu Bogu. Nasza świątynia przez 700 lat była miejscem żarliwej modlitwy i czci oddawanej nie tylko św. Katarzynie, ale wielu innym świętym. Dlatego wyrażam ogromną radość z faktu poświęcenia przez bp Grzegorza dwóch odnowionych, bocznych ołtarzy, które kiedyś stały w prezbiterium – powiedział ks. Piotr Pilśniak, proboszcz parafii w Będzinie – Grodźcu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Byli tu rolnicy, górnicy...
Reklama
Biskup sosnowiecki poświęcił także obrazy świętych – św. Katarzyny, której pierwotny obraz znajdował się w jednym z ołtarzy, św. Izydora Oracza, patrona rolników, gdyż kiedyś Grodziec był terenem rolniczym, jak również wizerunek św. Barbary, która była związana z Grodźcem przez nieczynną już dzisiaj kopalnię węgla kamiennego. – Niech oddawanie czci tym świętym będzie dla nas prośbą do Boga skierowaną o błogosławieństwo. Niech nasza modlitwa skierowana dzisiaj do Boga wyjedna wam, droga młodzieży, wierność Jezusowi Chrystusowi do końca waszego życia – powiedział ksiądz proboszcz.
Odnalezione tabernakulum
Najważniejszym miejscem w każdej świątyni jest tabernakulum. Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił – jak to określił ks. Piotr Pilśniak – stare i nowe tabernakulum. – Po Soborze Watykańskim II barokowe tabernakulum zostało zdjęte z ołtarza. Nowe przepisy liturgiczne wymagają innego typu tabernakulum. Trzy lata temu przy remoncie naszej świątyni odnalazłem to stare barokowe tabernakulum. Udało się je odrestaurować i od dzisiaj Pan Jezus będzie gościł w starym i nowym domu – wyjaśnił ks. Piotr.
Nasze dziedzictwo
Biskup Grzegorz Kaszak nie krył uznania dla przeprowadzonych prac. – Z całego serca gratuluję, wyrażam mój podziw i wielkie uznanie dla tego, czego dokonaliście. Ołtarze i obrazy należą do naszego dziedzictwa narodowego i kultury. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący, czy niewierzący, stanowią skarby narodowe. Wy o te skarby zadbaliście, przyczyniając się do ich renowacji, by nadać im dawny blask. Serdecznie dziękuję za to, że uratowaliście te dzieła sztuki. Świątynia, dzięki wysiłkowi księdza proboszcza, a także waszemu wielkiemu oddaniu – drodzy wierni – dzięki waszemu wsparciu finansowemu i modlitewnemu, z każdym dniem pięknieje. I to jest powód do dumy – podkreślił biskup sosnowiecki.