Reklama

Głos z Torunia

Święto Słowa

Wspólnota „Słowo Życia” powstała 16 lat temu w Grębocinie, po zorganizowanym wyjeździe do Taizé we Francji. Od tego czasu, choć wiele się zmieniało, w charyzmacie wspólnoty zawsze była wspólna modlitwa pieśniami z Taizé oraz rozważanie Słowa Bożego – Słowa Życia.

Niedziela toruńska 50/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Taize

Konrad Hoelke

Świadectwo Asi i Radka Wąsików

Świadectwo Asi i Radka Wąsików

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień wspólnoty, połączony ze świętowaniem jubileuszu 15-lecia istnienia, „Słowo Życia” obchodziło 26 listopada w toruńskiej parafii katedralnej, która od kilku tygodni jest miejscem spotkań.

Dziękczynienie

Listopadowy dzień był dziękczynieniem za wszystko, co dzięki wspólnocie Bóg uczynił do tej pory, a było tego wiele. Oprócz regularnych spotkań i dni skupienia w Lipnicy do bardziej rozpoznawalnych działań wspólnoty należały: Ogólnopolskie Spotkania Taizé w Grębocinie, organizowanie wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych czy odbywające się co miesiąc modlitwy pieśniami Taizé w toruńskim kościele Ojców Jezuitów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te wszystkie wydarzenia – oraz wiele innych – zostały przywołane w ramach dnia wspólnoty. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w katedrze, której przewodniczył duszpasterz wspólnoty ks. Mateusz Bartkowski, a kazanie wygłosił poprzedni duszpasterz ks. Paweł Borowski. Związany ze wspólnotą od początków jej istnienia kapłan wyjaśnił znaczenie bycia we wspólnocie, podając wiele przykładów z historii spotkań „Słowa Życia”.

Świętowanie

Reklama

Spotkanie zgromadziło kilkadziesiąt osób, w tym obecnych członków wspólnoty, wiele osób, które należały do niej przez lata, oraz sympatyków. Po Mszy św., w trakcie której tradycyjnie oprawę muzyczną stanowiły pieśni z Taizé, uczestnicy przeszli do Piwnicy pod Świętymi Janami, gdzie wspólnota spotyka się obecnie. Na wszystkich zmarzniętych po liturgii w katedrze czekała rozgrzewająca zupa dyniowa, a także sałatki i słodkości. Piwnica wypełniła się gwarem rozmów, bo wielu uczestników nie widziało się nawet kilka lat. Niektórzy przyjechali na sobotnie spotkanie specjalnie z innych miast: Gdańska, Poznania, Grudziądza, Gniezna. Tej części spotkania towarzyszył pokaz zdjęć z różnych wydarzeń i spotkań wspólnotowiczów.

Świadectwa powołania

Po posiłku zgromadzeni usłyszeli świadectwa – małżeństwa Asi i Radka Wąsików (którzy przybyli na spotkanie z gromadką dzieci), oraz s. Ewy Kowalczyk. Asia i Radek poznali się na spotkaniach wspólnoty kilkanaście lat temu, tak zaczęła się ich wspólna droga. Siostra Ewa natomiast w trakcie należenia do wspólnoty rozeznawała powołanie do życia zakonnego i teraz należy do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo. Poruszającym świadectwem swojego powołania podzielił się także ks. Paweł Borowski. Otrzymał on specjalne podziękowania i upominek w związku z niedawnym ustąpieniem z funkcji duszpasterza wspólnoty.

Spotkanie zakończyło się modlitwą w kaplicy Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej. Wypełniona uczestnikami kaplica rozbrzmiała śpiewem – dziękczynieniem Bogu obecnemu w Najświętszym Sakramencie za dar wspólnoty „Słowo Życia” i wszystko, czego On dokonuje w życiu jej członków.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brat Alois przekazuje urząd przeora wspólnoty Taizé

[ TEMATY ]

Taize

YouTube.com

Brat Alois przekaże 3 grudnia br. urząd przeora ekumenicznej wspólnoty Taizé. Jego następcą będzie Brytyjczyk wyznania anglikańskiego brat Matthew - poinformowała wspólnota Taizé w przekazany KAI komunikacie.

Poniżej treść komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Jest wyrok sądu. Borowski: "Jak tylko mnie zamkną, natychmiast podejmę głodówkę"

2026-03-24 19:15

[ TEMATY ]

Adam Borowski

Telewizja wPolsce24/zrzut

Adam Borowski

Adam Borowski

„Mecenas będzie się odwoływał, jak się wyrok uprawomocni, to wtedy idę do pierdelka” - powiedział Adam Borowski po wyjściu z sali sądowej. „Chciałem tylko powiedzieć, że ja nie będę tam jadł. Od pierwszego dnia przekroczenia będę głodował” - dodał.

W styczniu br., Adam Borowski został prawomocnie skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności za krytyczne opinie o adwokacie i pośle Koalicji Obywatelskiej Romanie Giertychu. Giertych oskarżył opozycjonistę z czasów PRL o zniesławienie w związku z jego wypowiedzią w Telewizji Republika.
CZYTAJ DALEJ

Papież: wstrzymajcie ogień, niech władze pracują na rzecz pokoju!

2026-03-24 22:13

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV wygłosił we wtorek wieczorem krótkie oświadczenie dla dziennikarzy w Castel Gandolfo, ponawiając apel o działania na rzecz pokoju, nie przy użyciu broni. Papież potępił rosnącą nienawiść, przemoc i z ubolewaniem mówił o rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych.

Należy doprowadzić do zawieszenia broni, działać „na rzecz pokoju, ale nie przy użyciu broni”, lecz „poprzez dialog, szukając naprawdę rozwiązania dla wszystkich” - o to zaapelował ponownie Papież Leon XIV w krótkim oświadczeniu, wygłoszonym wieczorem w Castel Gandolfo. Leon XIV zwrócił się do grupy dziennikarzy, czekających przez Villą Barberini, gdzie tradycyjnie spędził wtorek - swój dzień odpoczynku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję