Reklama

Niedziela Przemyska

Fundamenty szczęśliwej rodziny

Rodzina jest kompasem, który prowadzi nas przez mrok. Siłą, by zdobywać wielkie szczyty i azylem, kiedy musimy odpocząć – powiedział ks. prał. Marian Bocho.

Niedziela przemyska 52/2022, str. IV

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner/Niedziela

Rodzina jest łącznikiem z naszą przeszłością i mostem do naszej przyszłości

Rodzina jest łącznikiem z naszą przeszłością i mostem do naszej przyszłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jarosławskim „Katoliku” odbyło się IV Forum Wychowawcze. Tegoroczne motto tego cyklicznego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w harmonogram pracy Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, zostało zaczerpnięte z pism służebnicy Bożej Anny Jenke Dom i rodzina to wielka rzecz.

Zadanie szkoły

W tematykę forum wprowadził nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i zaproszonych gości dyrektor placówki ks. dr Grzegorz Delmanowicz. – W czasach, gdy rodzina doświadcza kryzysu, gdy jest nieustannie brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, ważnym zadaniem szkoły jest upowszechnianie właściwego wizerunku tej podstawowej komórki życia społecznego – powiedział. – Anna Jenke niosła pomoc wielu rodzinom. Modliła się często za ojców, prosząc, aby byli odważni, mężni, nieprzeciętni i szukali szczęścia tam, gdzie można je znaleźć. Dla rodzin, które doświadczały trudności, orędowała o naprostowanie życiowych dróg. Rodzinom wielodzietnym wypraszała łaskę dobrych, ofiarnych ludzi, którzy przyniosą pomoc w codziennym utrudzeniu. Polecała Panu Bogu rodziny rozbite oraz te, którym groziło rozdarcie. Prosiła o pocieszenie dla rodzin, które utraciły swoich najbliższych. Codzienną modlitwą obejmowała osoby, które prowadziły poradnictwo rodzinne – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedsionek nieba

Proboszcz parafii Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu ks. prał. Marian Bocho wyraził wdzięczność za działania liceum nakierowane na wspomaganie rodziców w wychowaniu dzieci. Pogratulował pracownikom szkoły pomysłowości, która łączy się z troską o upowszechnianie osoby i dzieła Anny Jenke. – Rodzina jest kompasem, który prowadzi nas przez mrok. Siłą, by zdobywać wielkie szczyty i azylem, kiedy musimy odpocząć – powiedział. – Rodzina jest łącznikiem z naszą przeszłością i mostem do naszej przyszłości. W rodzinie nie ma „moje” czy „twoje”. Jest „nasze”. Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim. Jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę. Szczęśliwa rodzina to tylko wcześniejsze niebo. Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, gdzie cię rozumieją. Mieć miejsce, do którego się wraca, to mieć dom. Mieć osobę, którą się kocha, to mieć rodzinę. Mieć obie te rzeczy to prawdziwe błogosławieństwo – zaznaczył ks. Bocho.

Reklama

Fundament i skarb

Licealiści wysłuchali dwóch prelekcji. Wystąpienie bp. Krzysztofa Chudzio było odpowiedzią na pytanie: Dlaczego małżeństwo i rodzina są tak ważne dla Kościoła? Biskup pomocnicy archidiecezji przemyskiej podkreślił, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego rodzina to mężczyzna i kobieta, którzy zawarli związek małżeński oraz ich dzieci. W ocenie prelegenta jest ona niezbędnym dobrem dla narodów, niewymienialnym fundamentem społeczeństwa i wielkim skarbem dla małżonków przez ich całe życie. Rodzina to także największe dobro dla dzieci, które powinny być owocem miłości i wielkodusznego, całkowitego poświęcenia się rodziców.

Drugie wystąpienie na temat: „Znaczenie domu i rodziny w kształtowaniu pięknego człowieczeństwa. W jaki sposób rodzina może stawać się domowym Kościołem?” poprowadzili Stanisław i Anna Plęsowie. Prelegenci zwrócili uwagę na sposoby pogłębiania i umacniania więzi, które łączą rodziców i ich dzieci. Małżonkowie, którzy formują się w Domowym Kościele, wskazali, że rodzina Walentego i Anny Jenke opierała się na trwałych zasadach moralnych, religijnych i patriotycznych. Jej duchowym pokarmem były: modlitwa poranna i wieczorna, czytanie Pisma Świętego, żywotów świętych i pobożnych książek oraz praktyki religijne. Centrum życia rodziny, w której wzrastała Anna Jenke, była Msza św.

Warsztaty i koncert

Kolejnym punktem IV Forum Wychowawczego były spotkania warsztatowe „Co robić, aby wszystkim domownikom żyło się lepiej?”. Przeprowadzili je wychowawcy i nauczyciele jarosławskiego „Katolika”. Licealiści podczas pracy w wyznaczonych grupach szukali sposobów przeciwdziałania najważniejszym zagrożeniom życia rodzinnego, takim jak: indywidualizm, zbytnia autonomia poszczególnych członków rodziny, egoizm, koncentracja na własnych interesach, brak poczucia odpowiedzialności rodzinnej i małżeńskiej, brak dbałości o ciągłość i niezbywalność rodziny, patrzenie na dziecko w kategorii uprawnienia, a nie daru, rozluźnienie więzi małżeńskich i rodzinnych, słabnące znaczenie wartości chrześcijańskich, niewłaściwe wzorce życia małżeńskiego i rodzinnego. Po zakończeniu spotkań warsztatowych uczniowie wzięli udział w koncercie wokalnym Andrzeja Voziian’a, solisty Lwowskiej Opery Narodowej im. Salomei Kruszelnickiej i laureata wielu konkursów międzynarodowych.

Reklama

Konkurs rozstrzygnięty

Ostatnim akordem wydarzenia zorganizowanego w jarosławskim „Katoliku” było ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych powiatu jarosławskiego, przeworskiego i łańcuckiego, który miał przybliżyć uczniom postać służebnicy Bożej Anny Jenke oraz zachęcić ich do refleksji nad wartością rodziny i domu rodzinnego.

Pierwsze miejsce na podium zostało przyznane Patrycji Zazuli ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu za wiersz Dom – moje miejsce na ziemi. Miejsce drugie zajęła Natalia Musiał ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Stanisława Staszica w Jarosławiu za wiersz Do niej. Trzecie miejsce uzyskała Łucja Płoskoń ze Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Żurawiczkach za wiersz Mój dom, moja rodzina. W gronie wyróżnionych znalazły się następujące uczennice: Kamila Dzimira ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu za wiersz Aura miłości, Łucja Malidz ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Stanisława Staszica w Jarosławiu za wiersz Bo rodzina oraz Aleksandra Lenar ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy za wiersz Czarodziejski zakątek. Nagrody wręczył laureatom i wyróżnionym uczniom ks. dr Grzegorz Delmanowicz. Konkurs poetycki został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielkę języka polskiego Beatę Bałendo.

Wydarzenie zorganizowało Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego. Medialną relację zapewniła Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej Radio FARA oraz Gazeta Jarosławska. Forum zostało sfinansowane ze środków przewidzianych w budżecie obywatelskim Jarosławia na 2022 r.

2022-12-19 16:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tatę i synka czeka jeszcze długa droga

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 46-47

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławia

Oddział Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, na którym uratowano malutkiego i zaprzestaliśmy podtrzymywania Wojtusia

Oddział Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, na którym uratowano malutkiego i zaprzestaliśmy podtrzymywania
Wojtusia

W ostatnim czasie Polskę obiegła wiadomość o niezwykłych narodzinach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Dziecko urodziło się w 26. tygodniu ciąży, 55 dni po... śmierci mózgowej swojej matki. Chora na raka mózgu 41-letnia kobieta zmarła w 17. tygodniu ciąży. Lekarze wraz z ojcem dziecka podjęli ryzykowną decyzję, aby je ratować. Dotąd na świecie odnotowano tylko kilka podobnych przypadków

Jeszcze kilka lat temu taki przypadek zakończyłby się śmiercią dziecka, dziś medycyna dokonała niemożliwego. – Intensywna terapia jest dyscypliną, która powstała przed 50 laty i rozwija się niezwykle prężnie. Dzięki postępowi medycyny, dzięki dostępności aparatury i leków, dzięki pracy całego zespołu szpitalnego udało się dokonać tego małego cudu – mówi prof. Andrzej Kübler z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który zajmował się matką i chłopcem. Jak podkreśla, z tego wielkiego nieszczęścia, jakim były choroba i śmierć mamy, chcieli wydobyć coś dobrego i uratować choć jedno życie: – Kobieta chora na raka mózgu trafiła do nas po nagłym pogorszeniu się jej stanu. Niestety, nastąpiła śmierć mózgu, ale nie zaprzestaliśmy podtrzymywania akcji serca, co prowadziłoby do oficjalnej procedury śmierci klinicznej, kobieta była bowiem w 17. tygodniu ciąży. Mała istota żyła, nieświadoma nieszczęścia, które dotknęło matkę. Postanowiliśmy dać szansę temu dziecku i uratować je, jeśli medycyna na to pozwoli.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję