Reklama

Niedziela Kielecka

Co rusz rodzą się nowe pomysły

Szukając sposobów na budowanie i umacnianie wspólnoty, parafie podejmują różne projekty duszpasterskie. Wkraczają w Nowy Rok ze świeżymi planami, inwestycjami i pomysłami, które realizują we współpracy z różnymi instytucjami. Tak jak na przykład parafia Piotrkowice-Zarzecze k. Wodzisławia.

Niedziela kielecka 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii Piotrkowice-Zarzecze

Parafialne pielgrzymowanie integruje wspólnotę

Parafialne pielgrzymowanie integruje wspólnotę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Postanowiono dać starej organistówce drugie życie, organizując w niej potrzebną świetlicę. – Moim marzeniem było stworzenie miejsca dla parafian, gdzie można po niedzielnej Mszy św. spotkać się przy kawie i ciastku, porozmawiać, posiedzieć, a nawet obgadać proboszcza – jak z humorem tłumaczy ks. Mariusz Chmura, proboszcz parafii w Piotrkowicach-Zarzeczu. Według niego to inwestycja we wspólnotę, dobre relacje i współpracę. Ważne, aby po długim okresie izolacji w pandemii i nadszarpniętych więzi między ludźmi odbudowywać je i umacniać.

Dla spotkań z tradycją i nie tylko

Docelowo będzie to świetlica dla Koła Gospodyń i Gospodarzy Zarzecze, które pozyskało fundusze na remont pomieszczeń starej organistówki i ich adaptację, ale i miejsce do organizowania różnych spotkań z tradycją lokalną, łączących pokolenia. Taki jest zamysł projektu pod szyldem starej organistówki, która właśnie dostaje drugie życie jako świetlica. Ks. Mariusz chciałby także, aby mogły się w przyszłości odbywać w niej próby chóru parafialnego, którego powstanie mocno popiera także organistka pracująca w parafii, z wykształcenia muzyk. – Wraz z rodziną przeprowadziła się ze Śląska i zaangażowała w życie parafii, czuje się już częścią tej społeczności. Mąż organistki wraz z synem pomagali przy remoncie świetlicy. Parafialny chór na pewno ubogaciłby życie wspólnoty i dałby oprawę nabożeństwom – mówi ks. Chmura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Został ich duszpasterzem

Na zagospodarowanie terenu wokół dawnej organistówki również jest pomysł, który wiąże się z drugą pasją ks. Mariusza – karawaningiem. Ks. Chmura jest duszpasterzem karawaningowym. Karawaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Zyskuje coraz więcej fanów. Załogi, które tworzą rodziny, małżeństwa również potrzebowały opieki duchowej. Ks. Mariusz został ich duchowym opiekunem.

Baza dla kamperów

Obok świetlicy jest plac, który będzie zaadoptowany jako miejsce dla odpoczynku i serwisu kamperów. Jest bezpiecznie i niedaleko głównej trasy, a po drodze brakuje takich miejsc, gdzie można odpocząć, przenocować w trasie. Jako duszpasterz karawaningu chce zadbać o pasjonatów podróżowania kamperem.

Reklama

Tym bardziej, że Diecezjalne Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w Drodze” skupia kilkadziesiąt załóg. Odwiedzają Piotrkowice-Zarzecze przy różnych okazjach (uczestniczyli m.in w peregrynacji kopii obrazu św. Józefa, wspólnie z duszpasterzem odbyli pielgrzymkę po sanktuariach i urokliwych miejscach powiatu jędrzejowskiego). W ubiegłym roku wyruszyli wraz z ks. Chmurą na większą wyprawę po sanktuariach w Europie. Wycieczka, po często stromych przełęczach, była wymagająca, ale piękna – przyznaje.

Kamperem na Jasną Górę

Ks. Chmura mówi, że w grupie która się dobrze zna, jest dużo życzliwości i wzajemnej pomocy, której doświadczył przy różnych pracach, np. w trakcie remontu plebanii. – Dla tych ludzi ważna jest wspólna modlitwa, pielgrzymowanie, bycie razem. Razem z ks. Chmurą udają się na Jasną Górę na doroczną pielgrzymkę karawaningową. Czy pasję podzielają parafianie? Ksiądz Mariusz przyznaje, że wśród jego parafian również znajdują się pasjonaci podróżowania kamperem.

Łączą całe rodziny

Trzeba powiedzieć, że wspólnotowe w założeniu inicjatywy, parafia realizuje nie od dziś, a w planach są kolejne. Na wiosnę ks. Mariusz planuje Rodzinny Festyn, być może będzie on połączony z udostępnieniem nowej świetlicy. Co rusz rodzą się nowe pomysły, które owocują jakimś wspólnym działaniem. W Adwencie odbył się konkurs na kartkę bożonarodzeniową, dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy szopek bożonarodzeniowych, które wykonywały dzieci wspólnie z rodzicami, jak i konkurs palm wielkanocnych. Obydwa wydarzenia zaowocowały wystawą parafialnych wytworów i sprawiły dużo radości, zwłaszcza że na finał były atrakcyjne nagrody. – Być może powrócimy jeszcze do tych wydarzeń – zapowiada.

Reklama

Ks. Mariusz podkreśla dobrą współpracę ze Szkołą Podstawową w Piotrkowicach. Chwali także swoich parafian za otwartość serca. Wszelkie drobne gesty mają wartość. Parafia np. stale zbiera nakrętki dla Fundacji Miśka Zdziśka i pomaga w ten sposób jej podopiecznym – osobom chorym i niepełnosprawnym. Proboszcz włączył w tę inicjatywę nawet dekanat, w każdej parafii odbyła się owocne akcja zbierania nakrętek. Pojemnik w kształcie serca na stałe stanął na placu kościelnym w Piotrkowicach i wciąż przynoszony jest do niego surowiec.

W zabytkowym kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, dzięki staraniom proboszcza, przy dużym wsparciu parafian, jak i środkom zewnętrznym, udało się w ostatnich latach przeprowadzić kilka poważnych prac. Priorytetową inwestycją było wykonanie całej ekspertyzy murów kościoła. Chodziło o odnalezienie przyczyny stałego zawilgocenia ścian, potem nastąpiło ich osuszenie oraz założenie ogrzewania w świątyni na bazie fotowoltaiki i pompy ciepła. Wykonano także remont plebanii, stawiając także na ekologiczne rozwiązania grzewcze. Uporządkowano i zadbano o plac wokół kościoła i otoczenie plebanii, jak i dawnej organistówki.

Czczą św. Teklę

W tym roku po raz pierwszy parafia będzie przeżywała uroczystości ku czci św. Tekli jako drugi odpust parafialny. Urokliwie prezentuje się w tej scenerii nowa, bo odsłonięta jesienią ub.r., kapliczka św. Tekli z jej figurą, wykonaną przez zaprzyjaźnionego z parafią artystę rzeźbiarza. Pomysł wybudowania kaplicy św. Tekli związany jest z żywym w dawnych latach, a dziś odradzającym się w parafii kultem świętej, czczonej tutaj jako druga patronka. W świątyni ma swój ołtarz boczny z zabytkowym wizerunkiem. Nowe miejsce kultu poświęcił bp Andrzej Kaleta, przy okazji wizytacji kanonicznej. Będąc w Piotrkowicach, udzielił także w czasie Eucharystii sakramentu bierzmowania młodzieży.

Artysta Ryszard Wojda wyrzeźbił figurę świętej w drewnie, a Piotr Środa wykonał drewnianą niszę na rzeźbę. Kamień na postument przekazała firma PASKAM z Jędrzejowa. W parafialnej inicjatywie pomogło Stowarzyszenie Miłośników Piotrkowic, które działa od lat na rzecz lokalnych inicjatyw. Ks. Chmura zauważa, że cześć do świętej, czczonej przede wszystkim jako orędowniczka w chorobach oczu, od dziesięcioleci obecna jest w Piotrkowicach. – Mieszkańcy doświadczyli jej orędownictwa zwłaszcza w czasie pandemii, która nie dotknęła tak boleśnie Piotrkowic – mówi proboszcz. Każdego 23. dnia miesiąca parafianie modlą się do patronki podczas specjalnego nabożeństwa, a każda rodzina w czasie kolędy otrzymała obrazki ze św. Teklą wraz z litanią, by zachęcić parafian do zwracania się w różnych potrzebach do patronki.

2022-12-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia wiary i miłosierdzia

Niedziela łódzka 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Marek Kamiński

Księża posługujący w parafii

Księża posługujący w parafii

Dzieje wspólnoty przy ul. Nawrot w Łodzi rozpoczynają się w roku 1905. Dziś to prawdziwa wspólnota wspólnot.

Na początku XX wieku łódzcy mariawici rozpoczęli budowę murowanej świątyni na rogu ulic Nawrot i Przędzalnianej według projektu Albina Jankau. Otrzymała ona wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Budowę zakończono w 1908 r.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję