Dla społeczności Grzymałkowa, parafii i szkoły podstawowej, wspomnienie rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz w tym roku nabiera szczególnego znaczenia. Jadwiga Mikoda – wiejska nauczycielka zaangażowana w tajne nauczanie w czasie okupacji 8 grudnia 1943 r. zginęła w obozie Auschwitz, nie pozostał po niej żaden ślad. Stała się wzorem patriotyzmu, poświęcenia, odwagi i pracy dla dobra innych. Jej życie przypomniał bp Marian Florczyk 8 grudnia ub.r. w kościele parafialnym w czasie Mszy św. z okazji nadania imienia w szkole. Mszę św. koncelebrowali proboszcz ks. Zbigniew Wajda oraz ks. Andrzej Drapała.
W homilii bp Marian zauważył, że społeczność Szkoły Podstawowej co roku wspomina swoją patronkę w czasie apelu pod hasłem według słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. – Te słowa przynaglają nas do refleksji nad życiem, bólem cierpieniem, nienawiścią i okrucieństwem, jakie wyrządza człowiek człowiekowi. Przynaglają do refleksji nad przyszłością – podkreślał. To zło, jak zaznaczył, „dzieje się wtedy, gdy człowiek odrzuca Boga i jego naukę, Jego przykazania”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dochowajcie wierności tym słowom
Reklama
Zwracając się do dzieci i młodzieży, apelował o postawę braterstwa, dobroci wobec drugiego człowieka. Przypomniał, że Jadwiga Mikoda była nauczycielką, więźniarką obozu, męczennicą, ale była przede wszystkim matką. Została zabrana od dzieci przez hitlerowców 26 maja, w Dzień Matki. Podziękował organizatorom uroczystości, wychowawcom, dzieciom za wybór patrona szkoły. Poświęcając sztandar szkoły, powiedział: – Słowa na waszym sztandarze brzmią: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. Wierność tym słowom czyni człowieka mądrym, pięknym, bohaterskim i uczciwym. Będziecie się gromadzić pod tym sztandarem. Dochowajcie wierności tym słowom. Dobry Boże, spraw, by patronka Jadwiga Mikoda wstawiała się przed Tobą za tą społecznością szkolną i wypraszała dla niej szczęśliwą przyszłość – modlił się na zakończenie homilii bp Marian.
Autorytet i punkt odniesienia
Wicedyrektor Barbara Kolus w imieniu dyrekcji i społeczności szkolnej tłumaczyła, co oznacza dla szkoły wybór patrona: „Podkreślić kierunki działań dydaktyczno-wychowawczych poprzez osobę”, a potem nadać imię szkole, to wskazać całej społeczności szkolnej uczniom, nauczycielom, rodzicom, pewien autorytet, punkt odniesienia w ich działaniach – zauważyła. Tłumaczyła, że Jadwiga Mikoda pracowała w tej szkole i utożsamiała się z tym środowiskiem. To osoba, która swoim życiem i dokonaniami stanowi wzór dla dzieci i młodzieży. – Pragnęliśmy, aby naszą szkołą opiekowała się osoba, która wie, co znaczy wiedza, nauka, umiłowanie Ojczyzny, prawdziwy patriota, który zapłacił najwyższą cenę za swoje wartości, ponosząc śmierć w obozie koncentracyjnym – powiedziała. Jadwigę Mikodę na patrona szkoły wybrano jednogłośnie, a 14 czerwca 2022 roku Rada Gminy w Mniowie podjęła stosowną uchwałę o nadaniu imienia szkole w Grzymałkowie.
Zwyciężyły wartości
Reklama
Jesteśmy dumni, że nasza szkoła dołączyła do grona placówek, którym patronuje kobieta: silna, gotowa do poświęceń, bezgranicznie kochająca dzieci i młodzież. Miała w sobie wiele determinacji i odwagi, by podczas II wojny światowej, gdy Niemcy zakazali nauki języka polskiego i historii, rozpocząć tajne nauczanie i wspólnie ze swoim mężem uczyć dzieci. Zapewne niejednokrotnie walczyła ze swoimi słabościami, obawami czy strachem, jednak zwyciężyły wartości takie jak: umiłowanie Ojczyzny, odwaga, bohaterstwo, patriotyzm – opowiadała zebranym licznie gościom, wśród których byli senator Krzysztof Słoń, przedstawiciele kuratorium oświaty, władz samorządowych. Dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom podziękował i pogratulował wójt gminy Mniów Piotr Wilczak. W holu odsłonięto popiersie patronki szkoły.
Współpraca owocuje
Szkolne uroczystości przygotowywano z parafią Przemienienia Pańskiego i władzami samorządowymi i lokalnymi organizacjami, podobnie jak inne wydarzenia, które kreowane są we współpracy. A świąteczny czas był ich pełen. Przy zaangażowaniu szkoły w Grzymałkowie z wicedyrektor Barbarą Kolus, odbyło się świąteczne spotkanie w Wólce Kłuckiej połączone z kolędowaniem. Gminna wigilię dla seniorów w Mniowie z udziałem kilkuset osób starszych była pełna wzruszeń, życzeń, podobnie, jak wigilia Koła Gospodyń Wiejskich – prężnie działającego w Grzymałkowie. W kościele również gościł długo świąteczny klimat. Parafia każdego roku stara się zapraszać do kolędowania gości z zewnątrz, w ubiegłym i bieżącym roku była to schola z Bielin. W te święta w kościele koncertował również znany Chór Parafii Garnizonowej z Kielc pod dyrekcją Ewy Bobryk.
Służba liturgiczna na medal
Reklama
Prawdziwą dumą Grzymałkowa jest liczne (ok. 60 osób) grono ministrantów, którym obecnie opiekuje się wikariusz ks. Karol Klusek. Na progu nowego roku powiększyło się o dziewięciu chłopców. Służba liturgiczna żywo angażuje się w życie parafii, ale także ma na swoim koncie sukcesy sportowe – ubiegłoroczną wygraną w Lidze Ministranckiej. Działania parafialnej drużyny ministranckiej docenił samorząd, przyczyniając się m.in. do sfinansowania jednakowych strojów sportowych dla chłopców. Zbiórki ministranckie odbywają co tydzień, ponadto ks. Karol jeździ regularnie z chłopcami na halę sportową i towarzyszy im podczas gry, podkreśla że wspólnie spędzony czas z dziećmi i młodzieżą jest ważny. Wkład młodego pokolenia w życie parafii docenia ks. proboszcz Zbigniew Wajda. Dla najmłodszych w parafii przygotowano słodkie upominki mikołajkowe. W czasie ferii zimowych służba liturgiczna wyjedzie z opiekunami do Zakopanego.
Duchowo wspólnotę umacnia udział w nocnych czuwaniach na Jasnej Górze, które gromadzą blisko 50 osób z parafii. Mieszkańcy chętnie uczestniczą również w pielgrzymkach do polskich i zagranicznych sanktuariów. Byli m.in. na we Włoszech, a 4 lutego wybierają się do Ziemi Świętej.
Warto podkreślić, że parafianie dbają o kościół, wspierając ofiarami i modlitwami różne inwestycje materialne i remontowe. Krok po kroku mniejsze i większe konieczne prace udaje się zrealizować. Wymieniono całą bielizną kielichową, świece i dywany. W te święta w nowej zaaranżowanej szopce bożonarodzeniowej stanęły nowe figury. W przyszłym roku być może będzie w niej figura Dzieciątka, które przywiozą parafianie z Betlejem.
Dzięki ofiarności parafian udało się wyremontować dzwony na dzwonnicy, nagłośnienie w kościele, przeprowadzono również konieczne remonty wikariatu. Ksiądz Proboszcz podkreśla, że na pomoc otwarci są również lokalni przedsiębiorcy, firmy. Podczas wszystkich prac bardzo chętnie pomagali parafianie, służąc własnym czasem, swoim sprzętem, transportem, materiałami, doświadczeniem i wiedzą. Za taką otwartość na sprawy parafii i odpowiedzialność za Kościół wyraża im wszystkim swoją wdzięczność.