Reklama

Z Patronką robotników i Solidarności

Na terenie regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i Solidarności pod hasłem „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać”.

Niedziela sosnowiecka 5/2023, str. I

Archiwum sanktuarium

Peregrynacja w sanktuarium św. Antoniego

Peregrynacja w sanktuarium św. Antoniego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorąco zachęcam duszpasterzy i wiernych diecezji sosnowieckiej do licznego uczestnictwa w peregrynacji przygotowującej do 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. To dzięki niezłomnej postawie tysięcy ludzi pracy, których połączyła szlachetna walka w obronie podstawowych wartości, podjęta w obliczu Chrystusa i Jego Matki, nastąpiła zmiana systemu politycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie na terenie naszej diecezji, w Dąbrowie Górniczej, 11 września 1980 r., w ówczesnym Kombinacie Metalurgicznym Huta Katowice, zostało podpisane porozumienie zwane Porozumieniem Katowickim, które umożliwiło tworzenie struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju – zachęcał w specjalnie wystosowanym słowie bp Grzegorz Kaszak.

W diecezji sosnowieckiej wizerunek wraz z miniaturą Krzyża Nowohuckiego i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki nawiedził sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Uroczystości na gołonoskim wzgórzu rozpoczęły się 14 stycznia. Po przywitaniu na placu kościelnym, peregrynujące symbole Pielgrzymki Ludzi Pracy w uroczystej procesji zostały wniesione do świątyni. Mszy św. przewodniczył duszpasterz ludzi pracy diecezji sosnowieckiej ks. kan. Andrzej Stasiak, a kazanie wygłosił kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności ks. prał. Stanisław Puchała. Obecni byli ojcowie franciszkanie: proboszcz parafii o. Sebastian Tracz, o. Roman Janusz i o. Paweł Solecki. W peregrynacji uczestniczyli członkowie NSZZ „Solidarność” z pocztami sztandarowymi. .

Peregrynacja odbywa się w archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej oraz sosnowieckiej. Kolejne etapy nawiedzenia obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i Solidarności w naszej diecezji zaplanowano: 25 lutego w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, 4 marca w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie Syberce i 20 maja w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-01-24 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale/ Brak zainteresowania edukacją zdrowotną w niektórych szkołach

2025-08-31 15:13

[ TEMATY ]

szkoła

episkopat

Adobe Stock

Przed rozpoczęciem roku szkolnego w wielu podhalańskich szkołach, z zebranych ankiet, widać brak zainteresowania rodziców wysyłaniem dzieci na lekcje edukacji zdrowotnej, które budzą tu kontrowersje. W gminie Czarny Dunajec samorząd zdecydował się sfinansować dodatkowe lekcje katechezy.

Według wstępnych deklaracji, które zbierane są w wielu podhalańskich szkołach, zainteresowanie lekcjami edukacji zdrowotnej jest minimalne lub zerowe. Dyrektorzy szkół są zobowiązani do przeprowadzenia spotkań informacyjnych z rodzicami, podczas których mają przedstawić podstawę programową edukacji zdrowotnej. Dopiero po tych spotkaniach rodzice mogą złożyć formalną deklarację uczestnictwa lub rezygnacji.
CZYTAJ DALEJ

Opowieść o drewnianym świecie

2025-08-29 22:02

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Diec.

Opowieść o Puncinello uczy nas, że żadne etykietki świata czy opinie o nas innych ludzi nie mają znaczenia, jeśli w sercu słyszysz głos Stwórcy: „To Ja cię stworzyłem, a Ja nie popełniam błędów.”

Czasem to, co widzimy jako siłę i wielkość, jest w rzeczywistości zasłoną dla słabości, lęku i kompleksów. Historia spotkania pastora Martina Niemöllera z Hitlerem pokazuje, że tyrania często rodzi się z wystraszonego serca. Ale Jezus w Ewangelii przypomina nam: nie musisz szukać pierwszych miejsc, nie musisz udowadniać swojej wartości – bo twoja wartość już jest dana.
CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku mStłuczka dostępna w aplikacji mObywatel

2025-09-01 16:08

[ TEMATY ]

mObywatel

PAP/Piotr Nowak

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej

Od 1 września mObywatel ma mieć nową funkcję przydatną dla kierowców – mStłuczka. Jest to jedna z nowych usług, które zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o aplikacji mObywatel i ustawy o informatyzacji.

Usługa mStłuczka ma pozwolić na szybkie i wygodne zgłoszenie kolizji drogowej bezpośrednio w aplikacji mObywatel, bez konieczności drukowania dokumentów czy wypełniania papierowych formularzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję