Reklama

Polska

Poznań: abp Jędraszewski o odpoczynku

- Człowiek ma prawo, a nawet obowiązek wziąć udział w Bożym odpoczynku i kontemplować wielkość Boga, z którego stwórczych rąk wyszedł. Ma Boga czcić i uwielbiać - mówił abp Marek Jędraszewski w poznańskiej katedrze. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnił trzecie przykazanie Dekalogu.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Łukasz Kowalski

Podkreślił, że z obowiązku wielbienia Stwórcy przez stworzenie wynika trzecie przykazanie, które Bóg dał w ramach Dekalogu Mojżeszowi: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

- To znaczy pamiętaj o Bogu, który stworzył wszystko i jest Panem wszelkiego istnienia. Pamiętaj o świecie tak cudownym i wspaniałym, który wyszedł ze stwórczych rąk Bożych i pamiętaj o sobie, żeś na Boży obraz i podobieństwo - podkreślił abp Jędraszewski.

Reklama

Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że nieszczęściem współczesnego świata - o czym wspominali św. Jan Paweł II i Benedykt XVI - jest to, że żyje on w taki sposób, jakby Boga nie było, co więcej, chce z publicznej przestrzeni usunąć znaki Boga i Jego obecności.

- Wraz z zapomnienia o Bogu wiąże się zapomnienie o świecie i swoista pogarda o nim, o czym czytamy w opublikowanej w tych dniach encyklice papieża Franciszka „Laudato si'” - zauważył metropolita łódzki.

Przypomniał, że powrót człowieka do Boga, do siebie, do swojej godności musi zaczynać się od powrotu pamięci do Boga, która powinna stać się treścią niedzielnego dnia. - Nie chodzi tylko o to, by spełniać niedzielny obowiązek uczestnictwa we Mszy św., chodzi o to, by wejść w tajemnicę i głębię tego dnia, który rzeczywiście dał nam Pan - stwierdził wiceprzewodniczący KEP.

Reklama

Podkreślił, że od początku chrześcijaństwa niedziela była nazywana pierwszym dniem, bo Pan zmartwychwstał pierwszego dnia po szabacie. Niedziela jest dniem Chrystusa, bo właśnie tego dnia wypełniły się zapowiedzi Pana, że ześle od Ojca Ducha Świętego, który wszystkiego nauczy, jest Duchem pokoju i mocy. Niedziela to także dzień Kościoła. - Nie można świętować niedzieli bez wymiaru wspólnotowego - zaznaczył abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że wspólnota wierzących gromadzi się w niedzielę, by na uczcie słowa i uczcie Ciała Chrystusowego wielbić Boga w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa.

Abp Jędraszewski stwierdził, że niedziela jest też dniem człowieka. - Dzień odpoczynku jest ważny dla nas, bo staje się dniem rodziny, przyjaciół, spotkań i sąsiedzkich rozmów, kiedy razem możemy cieszyć się, że jesteśmy Bożymi dziećmi - mówił metropolita łódzki.

Zaznaczył, że tego dnia wybiegamy myślą ku uczcie niebiańskiej, która nie będzie miała końca i szczęśliwości.

Wiceprzewodniczący KEP podkreślił też, że niedziela jest dniem ludzkiej solidarności. - W niedzielę mamy okazywać zatroskanie o bardziej potrzebujących od nas samych, powinna wtedy dochodzić do głosu wyobraźnia miłosierdzia - przypomniał abp Jędraszewski.

Katechez na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez internet, za pośrednictwem Radia Emaus.

2015-06-21 19:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezapomniane spotkanie

W Oratorium Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK przy ul. Obywatelskiej 60 w Łodzi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski spotkał się z czcicielami św. Urszuli Ledóchowskiej. Czcigodnego Gościa powitała przełożona Centrum Łódzko-Sieradzkiego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek s. Justyna Oleś.
Harcerki z XVIII Łódzkiej Drużyny Harcerek EMAUS im. św. Matki Urszuli Ledóchowskiej zaśpiewały po raz pierwszy hymn drużyny „Święta Urszulo”, do którego słowa napisała s. Danuta Nowak SJK, a muzykę skomponował red. Janusz Janyst.
Z kolei Adam Przepałkowski przedstawił Metropolicie łódzkiemu historię powstania i działalność Koła Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej. Pierwsze spotkanie Koła odbyło się 14 stycznia 2007 r.
Moderatorkami comiesięcznych wieczorów były: s. Jadwiga Batogowska, s. Franciszka Paluch i s. Lucyna Niewiadomska. Po roku 2010 formuła spotkań uległa zmianie. Na następne zebrania zapraszano księży, pod kierunkiem których poznawano bliżej drogi wiodące do świętości na przykładzie Matki Urszuli i bł. Jana Pawła II.
– Były to najczęściej zebrania z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym Tygodnika „Niedziela”, „proboszczem całej Polski”, jak go nazwaliśmy. Ksiądz Infułat przyjeżdżał wielokrotnie z Częstochowy tu, do sióstr. Uczył rozpoznawania znaków czasu, przeciwstawiania się złu i zaufania Miłosierdziu Bożemu. Rozdawał również najnowsze numery „Niedzieli”. Z inspiracji ks. Ireneusza Skubisia część członków Koła Przyjaciół św. Urszuli wzięła udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej, by dzięki tej Piątej Ewangelii ożywić swoją wiarę. W ostatnich latach gościli tu z wykładami: bp Adam Lepa, bp Józef Zawitkowski, ks. Jacek Molka, ks. Jan Wolski.
Po zapoznaniu się z działalnością Koła Ksiądz Arcybiskup opowiedział o początkach swojej znajomości i fascynacji Matką Urszulą. W 1983 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przybył z drugą pielgrzymką do Polski. Wśród miejscowości, które nawiedził, był też Poznań, gdzie miała się dokonać beatyfikacja sługi Bożej Urszuli Ledóchowskiej. – Byłem w komitecie organizacyjnym pielgrzymki – wspominał Metropolita łódzki. – Decyzja o beatyfikacji zapadła kilka tygodni wcześniej. Aby bliżej poznać przyszłą Błogosławioną, udałem się do Pniew i tak rozpoczęła się moja bliższa znajomość ze Świętą. Ksiądz Arcybiskup czytając życiorys i dzieła Matki Urszuli, poznał jej działalność na terenie naszego miasta. – Można powiedzieć, że trochę moje życie kapłańskie, a potem biskupie układa się jej śladami – mówił Pasterz Kościoła łódzkiego.
Abp Marek Jędraszewski jest autorem książki pt. „Obrazki z Pniew i nie tylko”. Publikacja jest zapisem jego osobistych przeżyć i refleksji. Każdy z uczestników spotkania czekał cierpliwie w długiej kolejce z tą właśnie książką, aby otrzymać autograf.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję