Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wonność miła Bogu

W zamojskiej katedrze została odprawiona Msza Krzyżma.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Łukasz Kot

Kapłani zgromadzeni w zamojskiej katedrze

Kapłani zgromadzeni w zamojskiej katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia w zamojskiej katedrze odprawiana została Msza Krzyżma, której przewodniczył bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko– lubaczowskiej. W modlitwie uczestniczył także bp pomocniczy Mariusz Leszczyński, bp senior Jan Śrutwa oraz bp Marian Buczek – senior diecezji charkowsko-zaporoskiej. Wraz z biskupami modliło się liczne grono kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

We wprowadzeniu do liturgii bp Marian Rojek podkreślił wyjątkowość dnia, który wprowadza nas w obchody Triduum Paschalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To wyjątkowy dzień dla całej diecezji, kiedy w przedpołudnie, w Wielki Czwartek zbieramy się w matce wszystkich naszych diecezjalnych kościołów – w katedrze – przy biskupie. Całe prezbiterium, wszyscy kapłani. To Msza św. szczególna, podczas której zostaną pobłogosławione oleje jako znak jedności, rozprowadzone potem do wszystkich parafii naszej diecezji i będą one służyły podczas udzielanych sakramentów a także kapłani będą odnawiać przyrzeczenia, które Chrystusowi złożyli tutaj, w tej świątyni. Niech Bóg będzie za wszystko uwielbiony, niech nas uświęca, niech nas przemienia, niech nam pomaga pięknie realizować nasze powołanie – mówił bp Rojek.

Reklama

W wygłoszonej homilii, bp Marian Rojek odniósł się do posługi kapłańskiej.

– W odniesieniu do tego krótkiego hasła określającego styl życia chrześcijanina i kapłana, można dopowiedzieć, iż owo moje „bardziej być” winno iść przed moim osobistym działać, czynić, mieć. Stąd to skierowane do nas dzisiaj, podczas Mszy Krzyżma i na okoliczność odnowienia naszych kapłańskich przyrzeczeń, wezwanie św. Pawła, usłyszane w jego 2. Liście do Koryntian: „jesteśmy bowiem miłą Bogu wonnością Chrystusa” – wskazał kaznodzieja.

W czasie liturgii biskup pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo. Oleje używane będą podczas sprawowania sakramentów w ciągu całego roku.

– Ta miła Bogu wonność Chrystusa obecna w kapłanach tej diecezji, którzy wyrośliśmy z tej katedry, dzisiaj ze swym biskupem, a myślę tu również o biskupie pomocniczym, biskupie seniorze, biskupie gościu, ta wspólnota otulająca Chrystusowy ołtarz, łączący nas w eucharystyczną całość, zostaje wzmocniona zapachem świętych olejów, potrzebnych do sakramentalnego życia naszego Kościoła. Przez publiczne odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, złożonych w dniu naszych święceń prezbiterzy tej diecezji zostajemy wezwani do zachowania wierności podarowanemu przez Chrystusa i przyjętemu przez nas powołaniu do służby Bożej w Jego kościele – zaznaczył bp Rojek.

Wielki Czwartek to szczególny dzień wdzięczności i modlitwy za kapłanów, dlatego pasterz diecezji złożył życzenia kapłanom.

– Przez ręce Maryi, matki kapłanów i przez miłujące serce Pani Odwachowskiej z naszej zamojsko-lubaczowskiej katedry, proszę Jej Syna, Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, aby was osłonił przed zgubnym wpływem tego świata. Niech zachowa nieskalanymi wasze kapłańskie, namaszczone dłonie, które codziennie dotykają Najświętszego Ciała, aby chętnie służyły ludziom i hojnie szafowały miłosierny oraz rozgrzeszający znak Bożego przebaczenia ludzkich grzechów – powiedział pasterz naszej diecezji.

2023-04-19 08:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko Bóg uczynił nas kapłanami

Poranek Wielkiego Czwartku jest wyjątkowy dla kapłanów, kiedy to we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny, jeżeli to możliwe wraz z duchownymi z całej diecezji, odprawia Mszę św. krzyżma. W bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 14 kwietnia przewodniczył jej abp Wacław Depo w koncelebrze m.in. bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa seniora Antoniego Długosza i o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.

Głównych celebransów Eucharystii do ołtarza wprowadził śpiew seminaryjnej scholi pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego oraz komentarz ks. Łukasza Połacika, wikariusza parafii archikatedralnej, który na wstępie przytoczył słowa papieża Franciszka o Ewangelii naznaczonej w swojej istocie krzyżem i prześladowaniem. Do tej tajemnicy nieprawości nawiązał również w swoim wstępie metropolita częstochowski, zaznaczając, że właśnie sprawowana Eucharystia powinna być umocnieniem na czas prześladowań.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję