Reklama

Niedziela Małopolska

Oddali świątynię Kościołowi

Pokornie prosimy Cię Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym – modlił się abp Marek Jędraszewski.

Niedziela małopolska 18/2023, str. IV

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

MFS/Niedziela

Na prośbę ks. Mirosława Kulesy abp Marek Jędraszewski podpisuje pamiątkowy dokument z konsekracji

Na prośbę ks. Mirosława Kulesy abp Marek Jędraszewski podpisuje pamiątkowy
dokument z konsekracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bębło i Czajowice to podkrakowskie, piękne miejscowości położone nieopodal Ojcowskiego Parku Narodowego. Tutejsi mieszkańcy, skupieni wokół parafii Miłosierdzia Bożego, przeżywali uroczystość konsekracji kościoła.

Przeszłość

Historię budowy świątyni przypomnieli Anna Baran i Zbigniew Mazela. – Długo przyszło czekać na ten dzień mieszkańcom Bębła i Czajowic – zauważyła parafianka, zaznaczając, że już w XV wieku należeli do parafii św. Mikołaja w Białym Kościele. Podkreśliła: – Przez wieki nasi przodkowie pieszo przemierzali jurajskie lasy, aby dotrzeć do kościoła na Eucharystię. Dodała, że pierwsze dyskusje na temat budowy świątyni w Bęble miały miejsce już przed 1939 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do tematu wrócono na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. – Na czele grupy stanęła pani Stanisława Kozyra, którą wspierały osoby z komitetu parafialnego w Białym Kościele – przypominała Anna Baran i zaznaczyła, że duchowego wsparcia wiernym udzielali proboszczowie parafii; ks. Kazimierz Gałoński i ks. Marian Matusiak. Na czele komitetu budowy kościoła stanął Władysław Maroński, a po jego śmierci funkcję przejął Tadeusz Knapik.

Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił i wmurował 16 maja 1992 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, który cztery lata później skierował do ośrodka duszpasterskiego ks. Jana Skotnickiego. Kapłan został pierwszym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Bęble-Czajowicach. – Ksiądz Jan dał się poznać nie tylko jako wspaniały duszpasterz, ale również jako wyśmienity gospodarz – podkreśliła Anna Baran i dodała: – Pod jego kierownictwem ukończono budowę kościoła i plebanii, w krótkim czasie dobudowano zaplecze gospodarcze, ogrodzenie, parking, zagospodarowano tereny zielone, wymalowano wnętrze kościoła... Zaznaczyła też, że ołtarz główny wraz z żyrandolami i ławkami ufundowali państwo Małysowie z Chicago.

Reklama

Prośba

Kolejnymi proboszczami byli: ks. Jerzy Bargiel i ks. Stefan Trojan, którzy kontynuowali dzieło poprzednika. Aktualnie administratorem parafii jest ks. Mirosław Kulesa. Parafianie są także dumni z kapłanów rodaków: ks. Jana Ćwierza i ks. Sebastiana Kozyry.

Kontynuując przypominanie dziejów parafii, Zbigniew Mazela zaznaczył, że ostatnie miesiące upłynęły wspólnocie na przygotowaniach świątyni do konsekracji. Poinformował, że m.in. odmalowano dom Boży, a wspólnota Domowego Kościoła ufundowała zacheuszki. Ponadto pozyskano relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki (zostały umieszczone w ołtarzu głównym – przyp. red.), oraz relikwie Prymasa Tysiąclecia. I podkreślił: – Ten nasz kościół (…) z jego historią, z trudem, jaki włożyliśmy w jego wzniesienie i utrzymanie, oddajemy teraz Kościołowi powszechnemu na ręce księdza arcybiskupa i prosimy o jego uroczystą konsekrację.

15 kwietnia to kolejna data, którą parafianie dopiszą do swej historii. W pięknym obrzędzie uczestniczyło wielu wiernych. W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski przywołał m.in. historię narodu izraelskiego, który trafił do niewoli, a świątynia w Jerozolimie została zniszczona. Gdy po latach Izraelici cudem odzyskali wolność, nie spieszyli się z odbudową świątyni. Dopiero lektura odnalezionej księgi mojżeszowego prawa sprawiła, że zrozumieli, iż powinni wznieść świątynię.

Uroczysty obrzęd

Metropolita zauważył, że historia przemiany serc Izraelitów znajduje swe przedłużenie w dziejach parafian z Bębła i Czajowic, ich starań o budowę kościoła. – Jest ta historia niewątpliwie okazją, by wyrazić wielką wdzięczność dla kapłanów, którzy nie bali się myśleć odważnie, z wyobraźnią, z prawdziwym duszpasterskim zatroskaniem, by tutaj wznieść nową świątynię poświęconą Bogu – podkreślił abp Jędraszewski i zaznaczył: – Tym większa wdzięczność dla kapłanów; w tym proboszczów z Białego Kościoła, którzy rozumieli potrzeby duszpasterskie ludzi tutaj mieszkających. A potem wielka wdzięczność wszystkim świeckim. Tym, którzy już odeszli do Boga, jak i tym, którzy żyją i którzy patrzą na ten kościół jako prawdziwe dzieło własnych serc, umysłów i rąk. Kończąc homilię, metropolita życzył: – Niech ten dom trwa pośród was, niech was jednoczy z Bogiem i innymi ludźmi, niech będzie waszą radością i w pełni uzasadnioną dumą!

Reklama

Po homilii nastąpił obrzęd konsekracji. – Pokornie prosimy Cię Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym i stołem przygotowanym do składania Chrystusowej ofiary – modlił się abp Jędraszewski.

– Namaszczony ołtarz symbolizuje nam Chrystusa – wyjaśniał ks. Stanisław Mieszczak, sercanin i dodał, że imię Chrystus oznacza „namaszczony”. Po zakończeniu obrzędu ks. Mieszczak informował: – Zacznie się powoli przygotowanie ołtarza. Zauważył, że zazwyczaj dokonuje się to przed Mszą św. Podkreślił: – Dzisiaj jest to uroczysty obrzęd. Przygotowanie ołtarza to także przygotowanie serca, bo przecież ofiara dla Chrystusa dokonuje się przede wszystkim w naszym sercu.

Znak

Gdy ołtarz został nakryty obrusami, umieszczono na nim świece, kwiaty, po czym abp Marek wspólnie z zebranymi przy ołtarzu kapłanami, w tym dziekanem, ks. Stanisławem Guttem sprawował Eucharystię.

– To, że zgromadziliśmy się w tym kościele, jest znakiem, że Pan Bóg chciał tej świątyni, chciał zamieszkać pośród swego ludu i to dosłownie, nie wybrał sobie miejsca gdzieś na wzgórzu, czy w oddaleniu, ale dokładnie pośród domostw, jakby chciał przez to przekazać, że chce być między nami, między naszymi radościami, troskami, że chce być pośrodku swego ludu, pośrodku swojego Kościoła – powiedział na zakończeniu uroczystości ks. Mirosław Kulesa, który podziękował metropolicie oraz kapłanom i wszystkim uczestniczącym w konsekracji i wspólnej modlitwie za udział w historycznym wydarzeniu. Dodał: – Niech ten dom Boży będzie miejscem spotkania Boga z ludźmi, niech ich modlitwy wznoszą się do nieba jak ten dym kadzidła, który przed chwilą wznosił się z ołtarza. Niech to miejsce będzie miejscem kultywowania i przekazywania świętej wiary!

Po Mszy św. wierni podchodzili do ołtarza i z szacunkiem go całowali, a ks. Mirosław Kulesa w rozmowie z Niedzielą podkreślał trud i zaangażowanie kolejnych pokoleń parafian w budowę, a potem wyposażanie świątyni i dbanie o nią. I wyjaśniał: – Konsekracja to jest oddanie domu Panu Bogu, takie przekazanie Mu kluczy.

2023-04-25 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo konsekrował kościół św. Jadwigi Królowej w Radomsku

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

konsekracja kościoła

parafia św. Jadwigi Królowej

ks. Roman Kubiak

Maciej Orman/Niedziela

Abp Wacław Depo namaszcza ołtarz krzyżmem

Abp Wacław Depo namaszcza ołtarz krzyżmem

– Nasze pochodzenie jest od Chrystusa, dlatego w Nim, przez Ducha Świętego, jesteśmy Kościołem – powiedział abp Wacław Depo 15 maja podczas konsekracji kościoła św. Jadwigi Królowej w Radomsku.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Kapituła Radomszczańska, kapłani, którzy pochodzą z parafii i ci, którzy posługiwali tu w minionych latach oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję