Reklama

Niedziela Podlaska

Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego

Requiem dla świata

Drohiczyn Kościół katedralny w Drohiczynie został wypełniony nie tylko przez licznie przybyłych gości, ale przede wszystkim przez muzykę symfoniczną oraz śpiew chóralny. To wszystko dzięki koncertowi Requiem dla świata autorstwa Tomasza Radziwonowicza.

Niedziela podlaska 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

dni kultury chrześcijańskiej

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Requiem dla świata - autor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz

Requiem dla świata - autor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 21 kwietnia koncert w wykonaniu orkiestry „Sinfonia viva” oraz Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i Chłopięcego Chóru ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego składał się z 14 części: Introitus, Kyrie, Dies irae, Tuba mirum, Recordare, Rex tremendae, Confutatis, Lacrimosa, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, Tractus, Communio, In paradisum. Całe dzieło bazuje na tradycyjnych tekstach liturgicznych zaczerpniętych z Wielkiego Mszału Rzymskiego w rycie trydenckim. Partie solowe wykonali Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Aneta Łukaszewicz – mezzosopran, Rafał Żurek – tenor oraz Robert Gierlach – bas-baryton.

Premiera Requiem dla świata miała miejsce podczas uroczystego koncertu w kościele parafialnym św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie 1 września 2019 r. w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dzieło zostało skomponowane w hołdzie tym, którzy ginęli za takie wartości jak wolność, wiara oraz prawda.

Na zakończenie głos zabrał bp Piotr Sawczuk. Jak zauważył, mimo że na czas koncertu wyniesiono z katedry Najświętszy Sakrament, to i tak odczuwalna była obecność Boga już nie w postaci sakramentalnej, ale w wykonanym dziele, w artyzmie i talentach muzyków z twórcą Requiem na czele. Dziękował nie tylko artystom, ale również organizatorom oraz wszystkim przybyłym za obecność. Słowa uznania i wdzięczności wyraziła również senator Maria Koc – zaangażowana w organizację koncertu oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego. Requiem dla świata było ich centralną częścią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kultura chrześcijańska w Radomsku

Niewielu radomszczan wiedziało dotychczas, że pochodzący z Radomska częstochowianin ks. Marek Cisowski jest nie tylko duchownym, ale także muzykiem i poetą. To wszystko okazało się 27 października w Sali Kameralnej MDK w Radomsku, gdzie odbyło się spotkanie kończące jubileuszowe, dwudzieste Dni Kultury Chrześcijańskiej Bogaty był program tych Dni.
CZYTAJ DALEJ

Prałat na koniu z wielkim krzyżem. Góralska banderia konna - w drodze do Emaus

2026-04-07 08:46

[ TEMATY ]

Emaus

prałat

na koniu

wielki krzyż

góralska

banderia konna

Parafia św. Marcina w Klikuszowej

Ks. prałat Władysław Zązel i góralska banderia konna

Ks. prałat Władysław Zązel i góralska banderia konna

Ponad 40 jeźdźców z banderii konnej wyruszyło w lany poniedziałek 6 kwietnia z Klikuszowej koło Nowego Targu do Morawczyny niedaleko Ludźmierza w góralskiej procesji z Chrystusem Zmartwychwstałym - w drodze do Emaus. Na jednym z koni podążał, trzymając w ręku wielki drewniany krzyż, ks. prałat Władysław Zązel.

Zanim jeźdźcy uformowali procesję, spotkali się na wspólnej modlitwie - koronce do Miłosierdzia Bożego w kościele św. Marcina w Klikuszowej koło Nowego Targu. Potem wyruszyli na trasę. Wszyscy byli ubrani w stroje regionalne. Na czele podążał na swoim koniu ks. prałat Władysław Zązel, który trzymał w ręku wielki drewniany krzyż z czerwoną stułą. Z kolei w lando była wieziona figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Siedział koło niej proboszcz z Klikuszowej ks. Stanisław Szklany.
CZYTAJ DALEJ

Trump o Iranie: tej nocy zginie cała cywilizacja. Nie chcę, by do tego doszło

2026-04-07 15:33

[ TEMATY ]

Donald Trump

Prezydent USA

zginie

cała cywilizacja

PAP

Prezydent Donald Trump

Prezydent Donald Trump

Tej nocy zginie cała cywilizacja i nigdy się nie odrodzi - zapowiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do swojej groźby ataków na irańską infrastrukturę. Zaznaczył jednak, że tego nie chce, i przekonywał, że wciąż możliwe jest uniknięcie takiego scenariusza.

„Tej nocy zginie cała cywilizacja i nigdy się nie odrodzi. Nie chcę, by do tego doszło, ale prawdopodobnie tak się stanie” - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social. „Jednak teraz, gdy mamy (w Iranie - PAP) totalną i całkowitą zmianę reżimu, gdzie górują inne, mądrzejsze i mniej radykalne umysły, może wydarzy się coś rewolucyjnie wspaniałego, KTO WIE? Dowiemy się dziś wieczorem, w jednym z najważniejszych momentów w długiej i złożonej historii świata” - dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję