W homilii biskup przywołał ważne momenty życia papieża soboru i nakreślił jego duchową sylwetkę. Wskazał na adhortację „Ewangelii nuntiandi”, w której Paweł VI podkreślił potrzebę ewangelizacji we współczesnym świecie.
– Pierwsze wasze posługiwanie, także w parafii, do której zostaniecie posłani, koncentrować się będzie na ewangelizacji, głoszeniu słowa Bożego i katechezie. Doskonalcie w sobie przede wszystkim serce do tego, by być jak Paweł VI zawsze gotowym do głoszenia Ewangelii – mówił biskup, zachęcając przyszłych diakonów, by na powołanie Boga odpowiadali odpowiedzialnie i ufnie oraz byli gotowi posługiwać Chrystusowi, który jest Panem Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili publicznie wolę przyjęcia posługiwania, a po modlitwie Litanii do Wszystkich Świętych biskup na każdego z nich nałożył ręce i odmówił modlitwę święceń. Wyświęceni diakoni otrzymali właściwe tej posłudze stroje liturgiczne – dalmatyki i stuły przewieszane przez ramię. Na koniec nastąpiły obrzędy wyjaśniające: biskup symbolicznie wręczył wyświęconym Księgę Ewangelii i przekazał znak pokoju.
Razem z bp. Romanem Pindlem i biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem Eucharystię celebrowali seminaryjni wychowawcy oraz proboszczowie rodzinnych parafii diakonów. Na zakończenie liturgii przedstawiciel diakonów na ręce biskupów i prezbiterów skierował słowa wdzięczności, podziękował również rodzicom za stworzenie w domach rodzinnych środowiska wspólnoty, modlitwy, szkoły życia, miłości Boga i człowieka.
Klerycy, którzy przyjęli 8 maja święcenia diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2018 r. Do święceń przygotowywali się przez 5 lat wypełnionych formacją intelektualną i duchową. Po wakacjach nowi diakoni zostaną posłani do wybranych parafii, gdzie odbywać będą całoroczną praktykę duszpasterską, łącząc ją z ostaniem rokiem studiów teologicznych.