Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zaangażowane życie i świadectwo wiary

Do naśladowania postawy błogosławionych męczenników z Pariacoto zachęcił bp Roman Pindel sześciu diakonów, którym udzielił święceń prezbiteratu.

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2023, str. IV

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

PB

Dla tych kapłanów wzorem i wyzwaniem pozostaną męczennicy z Pariacoto

Dla tych kapłanów wzorem i wyzwaniem pozostaną męczennicy z Pariacoto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię 27 maja w katedrze św. Mikołaja razem z bp. R. Pindlem i bp. Piotrem Gregerem po raz pierwszy w życiu sprawowali nowo wyświęceni kapłani. Przy ołtarzu stanęli także proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów, proboszczowie parafii praktyk duszpasterskich, wychowawcy seminaryjni. Modlili się rodzice nowych kapłanów, bliscy i przyjaciele.

– Nasi diakoni przez 6 lat stawali się uczniami Jezusa, wpatrując się przy tym we wzór życia patronów ich rocznika – bł. Michała i Zbigniewa, franciszkanów konwentualnych, którzy zginęli jako męczennicy 9 sierpnia 1991 r. w górskiej miejscowości o nazwie Pariacoto w dalekim Peru – mówił w homilii bp Pindel, przywołując okoliczności duszpasterskiej posługi i męczeńskiej śmierci męczenników. – W swoim posługiwaniu miejcie w pamięci zaangażowane życie i świadectwo wiary, aż do przyjęcia śmierci dwóch patronów waszego rocznika – dodał szafarz święceń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się od 2017 r. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały 6 lat. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz praktykami duszpasterskimi. Przez ostatni rok diakoni odbywali roczne praktyki w parafiach, katechizując, głosząc słowo Boże i wspomagając duszpasterzy. Do końca roku szkolnego neoprezbiterzy pozostaną na tych placówkach. Przed wakacjami otrzymają dekrety biskupa kierujące ich do nowych parafii.

Neoprezbiterzy 2023

Ks. Krzysztof Kawik
Pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.Motto kapłańskie: Pragnę (J 19, 28b).To wołanie Boga, który pragnie być miłowany. Tę prawdę odkryłem na przykładzie pięknego życia św. Matki Teresy z Kalkuty, a także przy lekturze jej książki: „Pójdź i bądź moim światłem”. To pragnienie Boga przypomina mi także św. Franciszek powtarzający, że „Miłość nie jest miłowana”. Najważniejsza lektura: ”In sinu Jesu. Kiedy Serce mówi do Serca” – książka o doświadczeniu umacniającej mocy adoracji eucharystycznej. Moje zainteresowania skupiają się wokół literatury i muzyki.

Reklama

Ks. Szymon Trzepaczka
Pochodzi z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.Motto kapłańskie: Pragnę (J 19, 28b).Powołanie jest dla mnie sposobem życia, które ma dla mnie i każdego człowieka Bóg. To nade wszystko droga do zbawiania, na której trzeba wypełnić misje wpisaną w daną drogę. Najbliższą mi lekturą teologiczną, która nakreśla mi perspektywę przyszłości, mojej misji jako prezbitera, jest encyklika papieża Benedykta XVI „Spe salvi” (O nadziei chrześcijańskiej). Moim ulubionym filmem jest słynna ekranizacja trylogii Tolkiena „Władca Pierścieni”. Przed seminarium skończyłem technikum gastronomiczne. Lubię gotować. Bardzo lubię chodzić po górach, jeździć do parków wodnych, grać w planszówki, łowić ryby.

Ks. Mateusz Kuryło

Pochodzi z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Motto kapłańskie: O Tobie mówi serce moje: «Szukaj Jego oblicza! Będę szukał oblicza Twego, Panie»(Ps 27, 8).

Od momentu mojego nawrócenia w moim sercu zrodziło się pragnienie, by szukać i poznawać Pana Boga, a dzięki temu coraz bardziej Go umiłować i naśladować. Powołanie jest dla mnie niczym niezasłużonym darem i zaproszeniem od Boga do tego, aby stać się prawdziwie szczęśliwym człowiekiem.

Fascynuje mnie abp Fulton J. Sheen, jego radość, prostota oraz głębia w przekazywaniu Ewangelii drugiemu człowiekowi. Jego całkowite oddanie się Bogu może być wzorem nie tylko dla kapłanów, ale również dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiarę w Boga. Najważniejsza lektura teologiczna, jaką przeczytałem: „O naśladowaniu Chrystusa”. Hobby to czytanie książek, jazda na rowerze, gra w szachy.

Ks. Adam Płonka

Pochodzi z parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej.

Motto kapłańskie: Mój miły jest mój, a ja jestem jego (Pnp 2, 16).

Reklama

Nie szukam największych postaci w świecie, raczej autorytetów codzienności. Proboszcz parafii praktyk imponuje mi swoją ogromną wiedzą i pracowitością. Proboszcz rodzinnej parafii – swoją ogromną wrażliwością, troską i myśleniem wspólnotowym. Pani Stasia, którą spotkałem w drodze przez krakowskie planty, zainspirowała mnie do dziękowania za rodzinę. Inspirują mnie ludzie.

Ulubiony film? To na pewno cała trylogia „Władcy Pierścieni”. Zabawny jest fakt, że dopiero w seminarium dowiedziałem się, że Tolkien zawarł w swoich książkach wysokiej klasy teologię. Od dziecka byłem zapalonym „aktorem”, nawet miałem w swoim życiu epizod startu do Szkoły Teatralnej w Krakowie. Uwielbiam chodzić na sztuki do teatru oraz przygotowywać przedstawienia teatralne.

Ks. Bartłomiej Pluta
Pochodzi z parafii św. Marcina Biskupa w Lesznej Górnej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Motto kapłańskie: Popatrzcie jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy (1 J 3, 1).Przemawia do mnie fragment z Listu św. Jana: Niezależnie kim jesteśmy, zawsze jesteśmy dziećmi samego Boga i to jest dla nas największa wartość. „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” – to zdanie jest dla mnie najważniejsze, jeśli myślę o powołaniu. Gdyby to nie Chrystus powoływał, nie dałbym wtedy rady. Myślę, że wiele jest osób, które mogą być dla mnie inspirujące – od księży, którzy faktycznie gorliwie pełnią swoją posługę, po rodziny, które w trudzie codziennego życia, pośród wielu obowiązków, mają czas na wspólną modlitwę. Cykl papieża Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu” jest dla mnie ważną lekturą. Z kategorii trochę luźniejszej lubię „Listy starego diabła do młodego” C.S. Lewisa, która ukazuje działania złego w życiu człowieka. Moje hobby to wędrówki górskie, fotografia, rośliny, podróże.

Ks. Michał Juraszczyk
Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie. Motto kapłańskie: Głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę (2 Tm 4, 2). Dzisiejszy świat potrzebuje Ewangelii i wartości głoszonych w sposób radykalny. Nie tylko wtedy, kiedy jest to oczekiwane i chwalone, ale szczególnie wtedy, kiedy jest wręcz przeciwnie.We współczesnym Kościele fascynuje mnie papież Franciszek. Jest zupełnie inną postacią niż jego poprzednicy. Po ponad 1000 lat został wybrany papież, który pochodzi z innego kręgu kulturowego i często zaskakuje nas swoimi słowami czy czynami. Ma on zupełnie inny punkt odniesienia i doświadczenie Kościoła, o czym nie zawsze pamiętamy. Najważniejsza lektura teologiczna, jaką przeczytałem? „Kapłan nie należy do siebie” – Fultona Sheena. Dostałem swój egzemplarz od kolegów rocznikowych na urodziny podczas naszego pierwszego roku formacji. Hobby: gra na gitarze, grafika komputerowa.

2023-05-30 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być sługą

Niedziela sosnowiecka 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Piotr Lorenc/Niedziela

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

Czy zostać diakonem to prosta sprawa? Z pewnością nie.

W czasie lat formacji w seminarium każdy kandydat zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności, by godnie podjąć zadania, które Kościół mu zleci. Jest to także czas kształtowania postaw, charakteru, szlifowania talentów, ale i gładzenia powierzchni szorstkich osobowości. Każdy diakon jest powołany do służby, tak by jego praca budowała jedność i była wyraźnym znakiem oddania się Bogu i ludowi Bożemu.
CZYTAJ DALEJ

Koszalin: Noworodek znaleziony w oknie życia

2024-12-09 18:06

[ TEMATY ]

noworoczne

Dom Samotnej Matki "Dar Życia" im. św. Józefa Caritas Koszalin

Do okna życia w Koszalinie w poniedziałek po południu trafił noworodek. Chłopiec jest zdrowy, przebywa pod opieką medyków – poinformowała Komenda Miejska Policji w Koszalinie.

"Po godzinie 15 otrzymaliśmy sygnał, że siostry zakonne znalazły w oknie życia pozostawione dziecko. To noworodek płci męskiej. Chłopiec jest zdrowy i zadbany" – poinformowała nadkom. Monika Kosiec z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent powołał Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego

2024-12-09 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Trybunał Konstytucyjny

KPRM

Bogdan Święczkowski

Bogdan Święczkowski

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że będzie on kierował Trybunałem "w czasach różnych politycznych wstrząsów i batalii". Duda dodał, że kwestia praworządności ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Polski.

W piątek - jak poinformowała sędzia TK, kierująca jego pracami Julia Przyłębska - Zgromadzenie Ogólne sędziów TK spośród czterech kandydatów wyłoniło dwóch, których kandydatury trafiły do prezydenta; byli to Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski. Przyłębska, która jest sędzią TK od grudnia 2015 r., została powołana na prezesa Trybunału 21 grudnia 2016 r. przez prezydenta Dudę. Jej kadencja jako sędzi kończy się w poniedziałek.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję