Spółka, która swoją główną siedzibę ma w Poznaniu, tylko za pierwszy kwartał 2023 r. przekaże na wsparcie klientów niemal miliard złotych do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Fundusz odgrywa ważną rolę w systemie wsparcia odbiorców końcowych, bo to z niego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej, z którego korzystają miliony Polaków.
Wspierają klientów
Polska nie jest samotną wyspą, bo kryzys energetyczny ma globalną skalę, a jego skutki są odczuwalne niemal w każdym zakątku świata. Aby ulżyć portfelom Polaków, wobec rosnących cen energii, rząd wdrożył Rządową Tarczę Solidarnościową. Ideą wprowadzonych przez rząd mechanizmów jest utrzymanie cen energii na dotychczasowym poziomie. Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A., podkreśla: – Enea, jako firma odpowiedzialna społecznie, wdrożyła Rządową Tarczę Solidarnościową. Wszystko po to, by nasi klienci w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki kryzysu energetycznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawet 3 tys. zł
Reklama
W ramach wprowadzonej przez rząd tarczy każda rodzina może liczyć na preferencyjną cenę prądu do limitu zużycia 2 tys. kWh w skali roku. W tym przypadku nie musimy składać oświadczeń, bo sprzedawca energii sam dokona właściwego rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Część z nas może liczyć na podwyższone limity: gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. kWh, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy – 3 tys. kWh. Zyskają nawet osoby budujące dom mieszkalny jednorodzinny, mogą one bowiem liczyć na preferencyjną cenę prądu do limitu 2 tys. kWh. W praktyce dzięki zastosowanym mechanizmom każda polska rodzina w ramach przyznanych limitów w Rządowej Tarczy Solidarnościowej zyska od ok. 2 tys. do ok. 3 tys. zł, których nie będzie musiała wydać na rachunki za prąd. Pamiętajmy jednak, że od odbiorców uprawnionych do zwiększonego limitu kilowatogodzin wymagane jest stosowne oświadczenie, które wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia należy złożyć u swojego sprzedawcy prądu nie później niż do 30 czerwca 2023 r.
Zwiększony limit – jak skorzystać?
Jak czytamy w komunikacie prasowym Enei: „Odbiorca uprawniony do zwiększonego limitu kWh może złożyć wymagane oświadczenie wraz z kompletem dokumentów osobiście w Biurze Obsługi Klienta (nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja wizyty) lub przesłać drogą pocztową na adres korespondencyjny Enei wskazany na fakturze. Enea zachęca do przesyłania oświadczeń elektronicznie – dokument wymaga wtedy podpisu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, lub podpisem osobistym (certyfikatem podpisu osobistego z e-dowodu), a przesłany może być poprzez eBOK, ePUAP lub na adres e-mail: ustawa@enea.pl .
Oszczędny zyskuje dwa razy
Odpowiedzialne i mądre korzystanie z energii elektrycznej wyraża się w ograniczaniu jej marnotrawstwa. Wystarczy niewiele, drobna zmiana nawyków, aby zyskać oszczędności. Do tego zachęca Enea, wprowadzając bardzo atrakcyjny dla odbiorców mechanizm. Klienci, którzy od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% prądu w stosunku do zużycia od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., mogą liczyć na zniżkę. Spółka w rozliczeniach z takim odbiorcą w 2024 r. zastosuje upust w wysokości 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej oraz usługi dystrybucji energii elektrycznej poniesionej przez odbiorcę. Tym samym oszczędność wygeneruje nam podwójną korzyść.
Cykl „Niedziela z dobrą energią” powstał we współpracy z Enea
Red.