Reklama

Niedziela plus

Pelplin, Olsztyn

Bezcenny uśmiech

Pomagać dzieciom to radość. Pomoc dzieciom chorym to obowiązek wszystkich ludzi – podkreślił artysta Andrzej Rybiński.

Niedziela Plus 28/2023, str. II

[ TEMATY ]

Pelplin

Maria Mientka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariusze z Orlika k. Brus razem z artystami odwiedzili w czerwcu dzieci i młodzież w szpitalu oraz w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim. Inicjatywa ta trwa już od dłuższego czasu i polega na odwiedzaniu osób przebywających w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, domach dziecka i szkołach, aby przez modlitwę i występy artystyczne nieść im radość. Hasłem tej charytatywnej działalności jest powiedzenie: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Zawiera się w nim wyjątkowość, a zarazem sedno akcji charytatywnej, ponieważ występy artystyczne wywołują u dzieci i młodzieży, a także u osób starszych dużo radości.

Nie tylko dla ciała

Grupa wolontariuszy, do której należą ministranci, posługująca przy franciszkańskiej kaplicy w Orliku, razem z ich rodzicami, siostrami franciszkankami, o. Arkadiuszem Czają, artystami i innymi osobami, jest już bardzo dobrze znana z częstych inicjatyw dobroczynnych na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom starszym i rodzinom z Ukrainy. Ich wkład w niesienie pomocy ludziom doceniają także osoby ze świata kultury i sztuki. Jedną z nich jest znany i ceniony piosenkarz Andrzej Rybiński, który również zaangażował się w tę dobroczynną akcję. – Pomagać dzieciom to radość. Pomoc dzieciom chorym to obowiązek wszystkich ludzi. Tak samo jak wszelka pomoc osobom starszym i chorym. Pomoc to nie tylko przekazywanie pieniędzy; niesienie radości przez sztukę to pomoc dla ducha, który również jest ważny – zaznaczył artysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolontariusze z Orlika organizują festyny, koncerty, turnieje sportowe i bale, a zebrane w czasie imprez charytatywnych fundusze przeznaczają dla osób chorych. Ponadto codziennie w kaplicy klasztornej w Orliku modlą się za osoby chore, o zdrowie dla nich, również za wszystkich, którzy opiekują się nimi, oraz za osoby, które włączają się do akcji dobroczynnych. Zaangażowanie na rzecz pomocy ludziom w potrzebie doceniła nawet znana piosenkarka Krystyna Giżowska, która również dołączyła do inicjatyw dobroczynnych. Artystka podzieliła się swoją refleksją, stwierdzając: – Akcja, którą zapoczątkowali o. Arkadiusz Czaja i skupione wokół niego osoby o szlachetnym sercu, wrażliwe, chcące pomóc potrzebującym, to piękny dar serca. Każdy przecież może ofiarować coś, co wywoła uśmiech na twarzy i pozwoli zapomnieć choć na chwilę o bólu. Może to być maskotka, piosenka, teatrzyk, sztuka iluzji lub po prostu bycie i przytulenie. Ojciec Arkadiusz potrafi zarazić innych swoją pasją, a to piękna cecha, którą mają nieliczni. Cieszę się, że włącza w tę akcję również artystów – przyjaciół, a że do nich zaliczył również moją osobę, to wielkie wyróżnienie.

Reklama

Nie myśleć o chorobie

W ostatnich tygodniach wolontariusze odwiedzili pacjentów w szpitalu miejskim oraz dzieci i młodzież w szkole w Ostródzie. Zaprezentowali sztukę, w której wystąpili: klaun, iluzjonista, postacie z bajek, tj. królewna, zajączek i Myszka Miki oraz skrzaty. Program artystyczny wyreżyserował i poprowadził iluzjonista Paweł Czaja. A uśmiech był najpiękniejszym podziękowaniem dla artystów i wolontariuszy za wyjątkowe występy. W czasie spotkania wręczano wszystkim upominki – maskotki oraz widokówki z klasztorem w Orliku i obrazki Matki Bożej, a także słodycze. Wolontariusze z Orlika i artyści zaprosili do akcji dobroczynnej senator Bogusławę Orzechowską, która chętnie przyjęła ich zaproszenie i razem z nimi wręczała upominki dzieciom i młodzieży w szpitalu, a także w szkole z radnym powiatu ostródzkiego Zbigniewem Zabłockim z Miłakowa. Ojciec Arkadiusz w czasie spotkania w szpitalu z chorymi oraz personelem modlił się przy każdym z nich, udzielając błogosławieństwa.

Obok artystów estradowych w pomoc włączają się także wspólnoty modlitewne, tj. Margaretki z miejscowości: Miłakowo, Linia, Kamienica Królewska i Załakowo, wspólnota pielgrzymów z Warmii, Mazur, Kaszub i Kujaw oraz Franciszkański Zakon Świeckich. Zaangażowali się również: Stowarzyszenie im. o. Władysława Włodyki z Miłakowa, osoby z placówki Dziennego Domu Pobytu w Lini, dzieci i ich rodzice razem z pracownikami przedszkola w Miłakowie oraz Nadleśnictwo Przymuszewo k. Brus z nadleśniczym Arturem Kowalskim. Nie zabrakło też samorządowców z różnych miejscowości w Polsce. Upominki dla najmłodszych przekazał również doradca prezydenta RP Piotr Karczewski. W ciągu kilku tygodni zebrano ok. 2 tys. nowych maskotek. Główny organizator akcji – o. Arkadiusz zaznaczył, że blisko połowę pluszaków przekazali mieszkańcy Miłakowa, Ornety, Morąga i Olsztyna oraz okolicy, co świadczy o ich wielkich sercach. Piosenkarka Krystyna Giżowska, nawiązując do akcji wolontariuszy z Orlika, stwierdziła: – Świat w ostatnich czasach ogromnie przyśpieszył. Żyjemy szybko, intensywnie i chcemy osiągnąć w życiu możliwie jak najwięcej. Wydaje nam się, że będziemy zawsze piękni i młodzi. Nie myślimy o chorobach. Kiedy jednak to się stanie, świat wali nam się na głowę. W takich momentach cierpiącym potrzeba najbardziej wsparcia, odrobiny empatii, by ból stał się bardziej znośny. Choroba najbardziej dotyka najmłodszych, którzy zamiast cieszyć się życiem i bawić z rówieśnikami, spędzają czas w szpitalu, walcząc z chorobą i tęskniąc za domem oraz rodzicami.

Reklama

Ujrzeć radość

Wszystkie spotkania z osobami chorymi przebywającymi w szpitalu w Ostródzie odbyły się w obecności prezesa zarządu szpitala Jacka Dudzina i personelu medycznego, a w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych – dyrektora Tomasza Brzeskiego i wicedyrektorki Marii Jędrzejczyk z gronem pedagogicznym. Na zakończenie o. Arkadiusz podziękował za miłe przyjęcie i za poświęcenie okazywane osobom chorym w szpitalach i dla dzieci oraz młodzieży w szkołach. Podkreślił także ważne i piękne zadanie duszpasterskie, które pełni duszpasterz – ks. prob. Roman Wiśniowiecki. Franciszkanin udzielił wszystkim błogosławieństwa i zapewnił o codziennej modlitwie. – Nasza inicjatywa charytatywna nabiera wyjątkowego znaczenia na płaszczyźnie niesienia pomocy osobom, które tego potrzebują, co świadczy o wielkich i pięknych sercach tak wielu ludzi. Troska o osoby chore, starsze i samotne uszlachetnia oraz ubogaca nas samych – zauważył o. Arkadiusz. Jedna z organizatorek i wolontariuszek – Maria Mientka wraz z mężem Krzysztofem i synem Oskarem podzieliła się informacją, że planują odwiedzać kolejne szpitale, hospicja, domy opieki społecznej, domy dziecka i szkoły na terenie całej Polski.

Znany piosenkarz i kompozytor Jan Wojdak, lider zespołu Wawele z Krakowa, nawiązując do akcji dobroczynnej organizowanej przez osoby z Orlika, stwierdził: – Wszyscy wiemy, że nikt będący w chorobie lub w potrzebie nie chce być samotny. Dlatego pomoc niesiona z zewnątrz łączy się z pokonaniem ich samotności, bo ta, jak wiemy, jest złym towarzyszem dla każdego człowieka. Jednym i drugim pomaga więc sztuka, która łączy ludzi we wszystkich sytuacjach życiowych. A dla dzieci najlepszą terapią jest zabawa. Będąc z nimi, niesiemy im za pośrednictwem szeroko pojętej sztuki nieocenioną pomoc. Bo one wiedzą, że nawet przez ten niedługi czas jesteśmy właśnie z nimi i dla nich. Artysta od bardzo wielu lat pomaga dzieciom i młodzieży, a także organizuje dla nich festiwale piosenki. Jego szlachetne serce zostało docenione wyjątkową nagrodą przyznawaną przez najmłodszych – Orderem Uśmiechu. Elżbieta Plata z Kościerzyny, która razem z mężem Andrzejem należy do wolontariuszy z Orlika, stwierdziła: – Największą nagrodą jest ujrzeć radość na twarzach dzieci.

2023-07-04 18:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Główną Patronką Diecezji Pelplińskiej została Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Pelplin

Foto: Monika Książek

W 780. rocznicę utworzenia diecezji chełmińskiej, której kontynuatorką jest diecezja pelplińska, 28 lipca biskup diecezjalny Ryszard Kasyna ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej o nadaniu głównego patronatu diecezji Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

W wypowiedzi dla Radia Głos hierarcha przypomniał, że reorganizacja diecezji w 1992 roku sprawiła, że Matka Boża Nieustającej Pomocy została patronką diecezji toruńskiej utworzonej z części diecezji chełmińskiej. Głównym patronem diecezji pelplińskiej został św. Wawrzyniec. Tymczasem „wierni synowie i córki diecezji pelplińskiej czczą Tę, która stała się naszą Matką a w życiu naszej diecezji był i pozostał żywy kult Matki Chrystusa, szczególnie w życiu parafii jest pielęgnowana przede wszystkim w środy Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: pewność zbawienia skarbem Ewangelii

2024-05-12 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jednym z największych skarbów Ewangelii jest nadzieja, a nawet pewność zbawienia - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja.

Biblista przypomniał przykładowe fragmenty z Ewangelii, które mówią o niebie: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony” (Mk 16, 16), „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 54), „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce” (J 14, 2).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję