Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ukazać piękno

Teatr „Arka Lwowska” sięgnął po miej znany utwór Aleksandra Fredry Teraz. Szkic dramatyczny w jednym akcie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2023, str. I

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Ks. kan. Józef Dudek – reżyser spektaklu i aktorzy

Ks. kan. Józef Dudek – reżyser spektaklu i aktorzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sztuka ta powstała „do szuflady” w latach 60. XIX wieku. „Do szuflady”, ponieważ Aleksander Fredro przeznaczył ją do druku i również do lektury teatralnej dopiero po swojej śmierci. Została wystawiona w roku 1877 we Lwowie i w Krakowie, nie zyskując uznania takiego, jakim cieszyły się m. in. Pan Geldhab, Pan Jowialski, Śluby Panieńskie, Zemsta, Mąż i żona, Damy i huzary. Te i inne sztuki weszły do kanonu polskiej literatury i teatru. Biły rekordy oglądalności, bawiły i edukowały całe pokolenia Polaków.

Reklama

Premiera sztuki Teraz w wykonaniu aktorów teatru „Arka lwowska” odbyła się 23 lipca na scenie Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Wyreżyserował ją ks. kan. Józef Jan Dudek. Akcja Teraz toczy się w mieście, jak się sądzi, we Lwowie. Jej bohaterami są: 40-letnia wdowa baronowa Malska (gra ją w tym spektaklu Felicja Rempoła), jej siostrzenice Agata (Elżbieta Batycka) i Johanna (Marta Rawska), kuzynki Leona Chwiejskiego (Andrzej Rempoła), dziennikarz Benjamin Podziemski (Mariusz Łeski), który zbiera pieniądze na różne cele, m. in. na budowę pomników sześciu wielkich ludzi w Galicji, 36-letni bankier Leopold Winer (Bartłomiej Gliniak), który od pięciu lat ma udziały w kilku bankach, Ernest Wirski (Grzegorz Kopeć), mający długi dlatego, że – jak sam mówi – „zawsze dawałem, a nigdy nie brałem”, służący Józef (Leszek Czekalski). Bohaterowie ci żyją w innym świecie niż ten, który był dotychczas. Nadszedł czas, kiedy, jak stwierdza Leon, „prawdziwie już na tym świecie nie ma teraz rozsądnych i rozważnych ludzi”. Jak zauważa dziennikarz Podziemski „świat szybko zmienia się, bowiem duch czasu pędzi, trzeba iść z czasem, nic nie pomoże, kto staje, ten się cofa”. Oto młodzi bohaterowie kierują się wyłącznie interesami finansowymi. Jest to ich świat pieniędzy, interesu, weksli, pożyczek, spekulacji giełdowych. W zmaterializowanym świecie nie ma czasu na sentymenty, romanse, flirty miłosne. O małżeństwie teraz rozmawia się, jak o finansowaniu na giełdzie. Stan kont bankowych decyduje o łączeniu par, zawierających małżeństwa. Bankier Winer wyznaje Agacie: „Ja się w Pani nie kocham”, a jednak prosi ją o rękę, gdyż „Panią szanuję, poważam, uwielbiam rozum praktyczny”. Oglądając sztukę Teraz dowiadujemy się, co połączyło Johannę z Wirskim, Leona z Baronową. Możemy lepiej zrozumieć dewizę „Pieniądze rządzą światem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Scenografię sztuki Teraz opracowali Mariusz Łeski i Andrzej Rempoła, kostiumy – Elżbieta Batycka i Felicja Remopoła, o światło zatroszczył się Bogusław Tabaczek, a o oprawę muzyczną Piotr Batycki.

Za spektakl na stojąco gromkimi brawami podziękowała publiczność, a wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, główny organizator Festiwalu Dziedzictwa Kresów, za wzbogacenie jego programu tak świetnie zagraną sztuką przez aktorów teatru „Arka Lwowska”.

2023-08-08 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hołdzie obrońcom Lwowa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2024, str. I

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Młodzi ludzie oddali hołd Obrońcom Lwowa

Młodzi ludzie oddali hołd Obrońcom Lwowa

Jednym z punktów programu tegorocznych Dni Lubaczowa był trzeci Bieg Orląt ku Pamięci Obrońców Lwowa.

Uczestnicy biegu pokonali wspólnie trasę o symbolicznej długości 1421 metrów, tylu bowiem walczyło w obronie Lwowa dzieci i młodzieży do lat 18.
CZYTAJ DALEJ

Jak nie popełnić błędu przy wyborze basicu? Sprawdź, jak dobrać materiał i rozmiar koszulki męskiej

2026-06-24 13:56

[ TEMATY ]

Artykuł sponsorowany

Materiał sponsora

Wybór idealnego t-shirtu wydaje się prostym zadaniem, dopóki nie trafisz na model, który kurczy się po pierwszym praniu lub dziwnie leży na sylwetce. Kompletowanie garderoby warto zacząć od solidnej bazy, która zapewni Ci komfort oraz nienaganny wygląd w każdej sytuacji. Nie musisz tracić czasu na nietrafione zakupy i ciągłe testowanie przypadkowych ubrań. Poznaj proste zasady, które pozwolą Ci ocenić jakość odzieży i dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Szukając ubrań na co dzień, musisz zwracać szczególną uwagę na skład podany na wewnętrznej metce. Naturalne włókna gwarantują optymalną cyrkulację powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się podczas intensywnego dnia. Dobrym przykładem są produkty marki Billabong, które łączą w sobie trwałość oraz wyjątkową miękkość materiału. Wybierając odzież wykonaną w stu procentach z wysokogatunkowej bawełny, zyskujesz pewność, że produkt zachowa swój pierwotny fason przez długi czas. Jeśli interesują Cię sprawdzone rozwiązania, odwiedź stronę https://modivo.pl/c/mezczyzni/odziez/t-shirty-i-polo/t-shirty i zobacz, jak szeroki wybór modeli masz obecnie do dyspozycji. Dodatkowo bawełna charakteryzuje się dużą odpornością na wysoką temperaturę, co ułatwia jej regularną pielęgnację. Taki materiał nie podrażnia wrażliwej skóry i pozwala jej swobodnie oddychać nawet podczas upalnego lata.
CZYTAJ DALEJ

Prace Nikifora w Muzeum Archidiecezjalnym

2026-06-25 11:58

Maciej Rajfur

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim otwarto wyjątkową wystawę prac Nikifora Krynickiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców malarstwa naiwnego w Polsce i na świecie. Ekspozycję „Nikifor – fenomen samorodnego talentu” uroczyście zainaugurował metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który podkreślił, że sztuka Nikifora wciąż prowokuje do pytań o granice między twórczością a odrzuceniem społecznym

Witając gości, ks. Łukasz Piłat podkreślił znaczenie przemian, jakie przeszło Muzeum Archidiecezjalne: –  Dzięki wielkim staraniom księdza arcybiskupa Józefa te budynki, w których się znajdujemy, bo muzeum to jest kilka budynków z różnych epok czasowych. Doświadczyły one wielkiego remontu, przebudowy i rozbudowy, co nabrało takiego blasku, można powiedzieć, już na wysokich standardach europejskich - zaznaczył ks. Piłat, dodając: -  Znalazło się też miejsce na tę wystawę wyjątkową. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję