Reklama

Niedziela Przemyska

Kościół jest młody

„Mamo, widziałem papieża!” – tak młodzi na żywo relacjonowali swoim bliskim spotkanie z Franciszkiem. My też tam byliśmy!

Niedziela przemyska 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Arrchiwum ks. Macieja Fladera

To jest wielka, wspaniała tradycja rozpoczęta przez św. Jana Pawła II, która ciągle się sprawdza

To jest wielka, wspaniała tradycja rozpoczęta przez św. Jana Pawła II, która ciągle się sprawdza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież archidiecezji przemyskiej uczestniczyła w 37. Światowych Dniach Młodzieży odbywających się w Portugalii. W pierwszym tygodniu, w tzw. dniach w diecezji, poznawali diecezję Porto, a konkretnie miasteczko Lordelo, w kolejnym etapie przeżywali centralne obchody w Lizbonie. Grupa organizowana przez diecezjalnych koordynatorów ŚDM – ks. Rafała Szmika i ks. Łukasza Dziedzica w sumie liczyła 47 osób. To młodzież z całej archidiecezji, z różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, których łączyło pragnienie doświadczenia powszechnego Kościoła młodych – spontanicznego, radosnego i otwartego na nową kulturę i każdego napotkanego człowieka.

Gościnne Lordelo

Reklama

Dni w diecezji grupa przeżywała w Lordelo – miejscowości leżącej ponad 20 km od Porto. Tam młodzież poznawała kulturę Portugalii. Wolontariusze z Lordelo starali się pokazać piękno ich małej ojczyzny, bogactwo tradycji i siłę rodziny, które z wielką gościnnością przyjęły pielgrzymów z Polski i Indii. W ramach tych dni grupa zapoznała się także z kuchnią portugalską obfitującą w niezwykle smaczne słodkości, a także tradycyjne potrawy. Bardzo ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo w odpuście parafialnym ku czci Chrystusa Zbawiciela – najpierw we Mszy św., następnie w procesji po miasteczku. Mieszkańcy udekorowali całą trasę dywanem z kwiatów i farbowanych trocin. Ponieważ miasteczko to słynie z wyrobów mebli drewnianych, to właśnie elementy trocin stanowiły bazę do tworzenia niezwykle kolorowych dekoracji. Znamiennym szczegółem był fakt, że niemal całe miasteczko wychodziło na trasę procesji, aby w ciszy uczestniczyć w modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden z dni w diecezji był poświęcony modlitwie i spotkaniu w Porto. W tym pięknym nadmorskim mieście zgromadziło się (jak podawali organizatorzy) blisko 50 tys. młodych ludzi. Msza św., odbywająca się w parku miejskim, była wielką manifestacją wiary, radości i młodości. To był przedsmak tego, co czekało młodych w Lizbonie. Z Lordelo młodzież wyjechała niezwykle ubogacona dobrocią i gościnnością mieszkańców. A kwintesencją tego była wiadomość wysłana przez jedną z rodzin już po wyjeździe: „Zapraszamy zawsze do Portugalii. Pamiętajcie, że macie teraz rodzinę i dom w Portugalii”.

Doświadczenie pięknego Kościoła

Lizbona przez tydzień stała się duchową stolicą dla młodych. Na każdym rogu miasta plakaty witały gości. Tłumy młodych wypełniały ulice, metro, place i kościoły. Dla mieszkańców było to niezwykle radosne i wzruszające doświadczenie. Często ze łzami w oczach patrzyli na śpiewających w metrze ludzi. Można powiedzieć, że Światowe Dni Młodzieży były nie tylko dla młodych okazją do weryfikacji swojej wiary.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo propozycji. Obok centralnych nabożeństw i wydarzeń, młodzież do południa uczestniczyła w katechezach, mogła wziąć udział w wydarzeniu Polska Lizbona, organizowanych przez Biuro Krajowe ŚDM, a także wielu innych propozycjach, których było pełno w tych dniach.

Grupa z Przemyśla skorzystała z okazji, aby odwiedzić Fatimę – duchową stolicę Portugalii. Tam młodzież mogła zaczerpnąć z duchowego powietrza, którym oddycha cała Portugalia, a także powierzyć się Królowej Różańca Świętego i modlić się o pokój. W kolejnych dniach młodzi uczestniczyli w katechezie głoszonej przez bp. Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej, który wskazywał na konieczność szukania w Kościele pięknego oblicza. To te słowa – „Kościół ma piękne oblicze” – szczególnie zapadły młodzieży w sercu. Kolejnego dnia prowadzącym katechezy był kardynał nominat Grzegorz Ryś, który wskazywał na sedno miłosierdzia Bożego – dla młodzieży był to także dzień spowiedzi i zanurzania się w tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

Widziałem papieża

Także tego dnia odbyła się ceremonia powitania papieża Franciszka we wspólnocie ŚDM. Dla wielu młodych była to pierwsza okazja, by widzieć na żywo następcę św. Piotra. „Mamo, widziałem papieża!” – tak młodzi na żywo relacjonowali swoim bliskim spotkanie z Franciszkiem. To doświadczenie na długo pozostanie w ich sercach. Jak i pozostałe celebracje, którym przewodniczył papież. Droga Krzyżowa, nocne czuwanie i Msza św. posłania – to wtedy młodzi katolicy czuli, że są częścią wielkiej wspólnoty, że także ich rówieśnicy borykają się podobnymi problemy z wiarą i Kościołem, a takie wydarzenia są najlepszą odpowiedzią na ich wątpliwości. Jak sami wskazują, wspólne czuwanie, adoracja w ciszy podczas sobotniego czuwania i cisza, jaka zapanowała na Kampusie Łaski, dawały jakby namacalne dowody obecności Chrystusa w tej ogromnej wspólnocie wierzących.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suchodolski: ŚDM w Lizbonie pokazały młody Kościół, za którym wszyscy tęsknimy

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

Archidiecezja Krakowska

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały piękny, młody Kościół; taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy. Przeżyliśmy tam najpiękniejszą katechezę o Kościele - powiedział bp Grzegorz Suchodolski z Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas konferencji podsumowującej Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz udział w tym wydarzeniu młodych z Polski.

Bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży przyznał, że Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbyły się w czasie, który nastał po pandemii COVID-19, zostały zresztą z powodu pandemii przełożone z roku 2022 na 2023. To zdaniem bp. Suchodolskiego sprawiło, że od poprzednich ŚDM w Panamie (styczeń 2019) minęło trzy i pół roku i miało wpływ na działania duszpasterskie wobec młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję