Reklama

Niedziela Legnicka

Forum Ekonomiczne

Na terenie diecezji w dniach 5-7 września miało miejsce wydarzenie nazywane „Polskim Davos”. W stolicy Karkonoszy przez 3 dni odbywało się XXXII Forum Ekonomiczne z udziałem 5 tys. osób z całego świata.

Niedziela legnicka 38/2023, str. V

[ TEMATY ]

Karpacz

Monika Poręba-Zadrożna

O nowych inicjatywach związanych z koleją poinformowano podczas konferencji prasowej

O nowych inicjatywach związanych z koleją poinformowano podczas konferencji prasowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To najważniejsze i największe w tej części kontynentu spotkanie przedstawicieli rządu, samorządów, ludzi biznesu, nauki i sportu. Forum przebiegało pod hasłem: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.

Doceniony Dolny Śląsk

Wcześniej forum odbywało się w Krynicy, natomiast w 2020 r. wydarzenie z powodu pandemii COVID-19 przeniesiono do Karpacza, który stał się miejscem forum od 2021 r. W bieżącym roku przygotowano 540 debat o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów. – Dolny Śląsk jest w sercu Europy i to wydarzanie jest niezwykle istotne dla promocji regionu – podkreślał Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Współpraca

Reklama

Podczas sesji podpisano m.in. polsko-czeskie memorandum poświęcone międzyregionalnej współpracy sportowej. Dzięki niemu już niebawem Dolny Śląsk i Kraj Liberecki będą mogły wspólnie ubiegać się o organizowanie imprez sportowych rangi mistrzowskiej. W myśl porozumienia, strona czeska planuje finansowe wsparcie rekonstrukcji skoczni narciarskich w Harrachovie z budżetu państwa. Województwo Dolnośląskie, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz miasto Szklarska Poręba dołożą starań do modernizacji jakuszyckich tras biegowych. Tym samym sportowcy z Polski oraz Czech wspólnie będą mogli korzystać z infrastruktury Dolnośląskiego Centrum Sportu „na Polanie”, nowoczesnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu oraz skoczni narciarskich w Harrachovie.

Plany kolei

Forum było miejscem ogłoszenia decyzji o wznowieniu działalności linii kolejowych z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego oraz Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie. Polskie Linie Kolejowe SA przekażą oba odcinki samorządowi, za zgodą Ministerstwa Infrastruktury, nieodpłatnie, na okres 30 lat. Poinformowano o tym podczas konferencji prasowej zwołanej przez Andrzeja Kredkowskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Dla zdrowia

Nie zabrakło dyskusji o kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce. W panelu dotyczącym Krajowej Sieci Onkologicznej wzięła udział senator z Legnicy Dorota Czudowska, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej. – Poprawie zdrowia Polaków ma służyć tworzona sieć onkologiczna, która poprawi dostęp każdego pacjenta do leczenia, a także pomoże w lepszej organizacji naszej pracy, lepsze wykorzystanie kadr i racjonalizację wydatków – mówiła dr Czudowska. Dyskutowano także o wspomaganiu pracy onkologicznej przez sztuczną inteligencję.

Z kolei w panelu: „Zdrowie Polaków. Współczesne problemy i nowoczesne propozycje rozwiązań”, prezydent Lubina Robert Raczyński mówił o budowanym w mieście Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będzie to pierwszy i jedyny taki wysokospecjalistyczny ośrodek w regionie.

Na zakończenie forum wyrażano radość z owocnych spotkań, podjętych decyzji, czy przyznawanych tytułów i nagród podczas tegorocznej edycji.

2023-09-12 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Karpaczu zakończyło się Forum Ekonomiczne

Niemal 200 paneli dyskusyjnych oraz seminariów poświęconych przede wszystkim tematyce gospodarczej, w których uczestniczyło około dwóch tysięcy osób z Polski i zagranicy, odbyło się podczas zakończonego w czwartek w Karpaczu (Dolnośląskie) Forum Ekonomicznego 2020.

W tym roku z powodu pandemii największa konferencja gospodarcza w Polsce została przeniesiona z Krynicy Zdroju do Karpacza. Impreza odbyła się w Hotelu Gołębiewski, a jej organizatorzy wprowadzili szereg obostrzeń wynikających z reżimu sanitarnego w związku z koronawirusem.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Msza Krzyżma Świętego

2025-04-18 22:48

Biuro Prasowe AK

    - Te święte trzy dni, które otwierają się dzisiaj przed nami, to szczególna okazja, by wejść, na ile się da, w głębię tajemnic Jezusa Chrystusa, Jednorodzonego Syna Bożego, Boskiego Logosu, który dla nas i dla naszego zbawienia przyjął ciało z Maryi Dziewicy – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Krzyżma Świętego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Na początku homilii arcybiskup postawił pytanie: kim jest Jezus Chrystus? Podkreślił, że nurtowało ono mieszkańców już Nazaretu w odczytanej w Liturgii Słowa ewangelicznej scenie. Dla nich jednak Chrystus na zawsze miał pozostać tylko synem Józefa – cieśli. – Czytając Ewangelię, zdajemy sobie sprawę, że wielokrotnie, mimo cudów dokonywanych przez Jezusa, mimo nadzwyczajnej mądrości Jego nauczania, wracał problem, kim On jest – zauważył metropolita i wskazał, że prawda o Jezusie – Synu Bożym przyjęła swój najbardziej dramatyczny wyraz przed sądem Kajfasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję