Reklama

Niedziela Wrocławska

Jubileusz parafii w Oławie

Mija 20 lat od poświęcenia kościoła Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Z tej okazji sprawowano dziękczynną Eucharystię, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

2023-09-12 14:08

Niedziela wrocławska 38/2023, str. I

[ TEMATY ]

Oława

Marzena Cyfert/Niedziela

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Przy ołtarzu zgromadzili się kapłani związani z parafią, m.in.: budowniczy parafialnej świątyni ks. prał. Andrzej Szafulski, pierwszy proboszcz ks. kan. Ryszard Zdonek, obecny proboszcz ks. Zdzisław Paduch, pochodzący z Oławy ks. Janusz Gorczyca, a także księża z okolicznych parafii.

– W dzisiejszą uroczystość odradzają się wspomnienia sprzed 20 lat i kierują nasze spojrzenie w niebo, w oblicze Boga, i na ziemię, ku ludziom tworzącym ten żywy Kościół, mury tej świątyni oraz dom parafialny i plebanię. Jak podają parafianie pamiętający początki tego miejsca: „Zanim rozpoczęto budowę kościoła, w czerwcu 1997 r., na placu budowy postawiono duży krzyż, który był miejscem modlitwy. Odprawiano przy nim pierwsze Msze św. Budowa świątyni trwała 18 miesięcy. Została poświęcona, staraniem księdza proboszcza Andrzeja Szafulskiego, 7 października 2003 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza” – przypominał w słowie powitania ks. Paduch.

Do historii powstania kościoła nawiązał w homilii ks. Szafulski. – W latach powojennych Oławę zamieszkali przybysze ze Wschodu. Zabrali stamtąd ze sobą to, co było dla nich najcenniejsze – obraz Matki Bożej Pocieszenia. Ten obraz gromadzi całą społeczność Oławy w świątyni. Zabrali też tradycję, pieśni, modlitwy – powiedział.

Reklama

Podkreślił, że gdy przybył do Oławy, widział potrzebę wybudowania nowej świątyni. A kiedy parafianie z tego rejonu zaczęli mieć trudności z dostaniem się do kościoła Matki Bożej Pocieszenia, myśl o budowie kościoła przeszła w czyn. Wybrano również patronkę nowej świątyni. Gdy przeprowadzano remont kościoła Matki Bożej Pocieszenia, na strychu znaleziono pognieciony rulon. – Okazało się, że jest to obraz Matki Bożej Różańcowej przywieziony ze Wschodu. Gdy go zobaczyłem już po renowacji, stwierdziłem, że będzie on wisiał tutaj, w głównym ołtarzu. Skoro ludzie z narażeniem życia z płonącego kościoła wyrwali ten obraz, a także to, co się udało uratować, i przywieźli tutaj, to jakże nie zachować tego dziedzictwa ojców? – pytał kapłan.

– Z przyjemnością muszę powiedzieć, że macie wspaniały i piękny kościół. I jest to zasługa wszystkich – tych, którzy go budowali, którzy omadlali tę budowę, którzy fizycznie pracowali przy budowie. (...) To jest wasza świątynia i wasza zasługa. Dziękuję, że daliście takie świadectwo swojej wiary w tym miejscu, w trudnych warunkach – powiedział do parafian abp Józef Kupny. Podkreślił też zasługi ks. prał. Szafulskiego i ks. Zdonka. Podziękował również ks. Paduchowi za jego pracę w poprzedniej parafii. Kapłani zostali wyróżnieni medalami zasługi dla Kościoła wrocławskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasiej Nadzieję

[ TEMATY ]

jubileusz

Pola Nadziei

Oława

Archiwum wrocławskiej Caritas

Jubileuszowy tort

Jubileuszowy tort

Uczniowie ponad 20 szkół współpracujących z Hospicjum Domowym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej szczelnie wypełnili halę widowiskową Centrum Sztuki w Oławie podczas otwarcia 10. edycji Oławskich Pól Nadziei. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Zasiej Nadzieję”.

- Aby Pola Nadziei mogły funkcjonować potrzeba wysiłku, pracy i zaangażowania wielu osób. Dziś, w imieniu Hospicjum pragnę wszystkim państwu z osobna, instytucjom, dzieciom, młodzieży, parafiom i proboszczom za ten wysiłek serdecznie podziękować. Nie można też pominąć tak ważnej części pracy wolontaryjnej jaką jest tzw. wolontariat przyłóżkowy. Wartością nie do przecenienia były, są i będą niekończące się zasoby dobrego serca, empatycznego wspierania i pomocy naszych wolontariuszy udzielanych rodzinom i pacjentom. Nie sposób wymienić i opisać całego dobra, które dokonało się przez ręce tych ludzi. Jako Hospicjum jesteśmy im bardzo wdzięczni za to zaangażowanie i pomoc i serdecznie DZIĘKUJEMY. Dziękujemy też w imieniu pacjentów i rodzin – tych, którzy są i tych, którzy już odeszli. Dziękujemy za tak wiele trudu oraz za otwartą współpracę z pracownikami Zespołu. Co będzie dalej? Tego jeszcze nie wiemy, ale jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni i chcielibyśmy, by ta pomoc nie ustawała - otworzył spotkanie lekarz Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie, Adam Dziadura, który 10 lat temu inaugurował pierwsze oławskie Pola Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Święty Czech

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 18

[ TEMATY ]

św. Wacław

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Był synem księcia Wratysława I i lutyckiej księżniczki Drahomiry.

Wacław objął panowanie w Czechach ok. 925 r. Został zamordowany ok. 929 r. na polecenie swojego brata Bolesława, który za namową matki zaprosił go do wzięcia udziału w konsekracji świątyni w Starym Bolesławcu ku czci świętych męczenników Kosmy i Damiana. Był wzorowym chrześcijaninem. Legenda starosłowiańska głosi, że „wspierał wszystkich ubogich, nagich odziewał, łaknących żywił, podróżnych przyjmował zgodnie z nakazami Ewangelii. Nie dozwalał wyrządzać krzywdy wdowom, miłował wszystkich ludzi, biednych i bogatych. Wspomagał sługi Boże, uposażał kościoły”. Ta sama legenda opisuje jego męczeńską śmierć. W świątyni „Bolesław przystąpił doń u drzwi. Wacław zobaczył go i rzekł: «Bracie, dobrym byłeś dla nas wczoraj». Szatan jednak podszepnął Bolesławowi, uczynił przewrotnym jego serce, tak iż wyciągnąwszy miecz, odezwał się: «Teraz pragnę być jeszcze lepszym». To powiedziawszy, uderzył go mieczem w głowę. Wacław, zwróciwszy się do niego, rzekł: «Co czynisz, bracie?». Pochwyciwszy go, rzucił na ziemię. Tymczasem podbiegł jeden ze wspólników Bolesława i ciął Wacława w rękę. Ten, porzuciwszy brata, ze zranioną ręką uszedł do kościoła. W drzwiach kościoła zabili go dwaj zamachowcy. Trzeci, przybiegłszy, przebił mu bok. Wówczas Wacław oddał ostatnie tchnienie z tymi słowami: «W ręce Twoje, Panie, oddaję ducha mego»”.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: siostra Faustyna i ataki diabła

2023-09-28 20:57

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat.prasowy

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak ta "cienka granica" między decyzją a działaniem może wpływać na nasze życie duchowe. Na przykładzie pięciu żabek na parapecie i postaci z popkultury, jaką jest Chuck Norris, zastanowimy się nad naszym własnym podejściem do wiary i nawrócenia.

Znajdziemy także inspirację w historii życia świętej siostry Faustyny i przemyślimy, jak nie pozwolić na zniszczenie mostu do Boga, którym jest Boże Miłosierdzie. Zapraszam do głębokiej refleksji i dyskusji na temat tego, jak Boże Miłosierdzie pomaga nam przebyć drogę powrotną do Bożej winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję