Reklama

Niedziela Wrocławska

Synod – ostatni dzwonek

Tylko do końca września można dołączyć do zespołów presynodalnych w naszej diecezji. A naprawdę warto!

2023-09-12 14:08

Niedziela wrocławska 38/2023, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Synod to sprawa całej diecezji. Każdy z nas może się w niego włączyć na dwa sposoby. – Przede wszystkim modlitwą. Prosimy wszystkich wiernych o modlitwę, by synod rzeczywiście był dziełem Boga w nas, byśmy mogli się nawrócić i odnowić. Oczywiście, zespoły presynodalne, które teraz rozpoczną pracę, będą się modlić, ale potrzebują także wspierającej modlitwy innych – przekonuje Adriana Kwiatkowska, przewodnicząca sekretariatu synodu archidiecezji wrocławskiej.

Do czego woła nas Duch Święty

Drugi sposób to włączenie się w pracę zespołów presynodalnych. Mamy na to czas do 30 września. – W każdej parafii powstaje zespół presynodalny. Jego przewodniczącym jest proboszcz, a członkami są księża wikariusze pracujący w parafii, katecheci, szafarze, młodzież, wszyscy odpowiedzialni za parafię i ci, którzy chcą dołączyć, bo zależy im na Kościele – tłumaczy Adriana Kwiatkowska. I dodaje: – Taki zespół na początku będzie się przede wszystkim modlił i rozważał wspólnie słowo Boże po to, by przygotować w sobie miejsce dla Ducha Świętego. By usłyszeć, co Duch Święty chce powiedzieć Kościołowi wrocławskiemu i do czego nas woła. Od grudnia zacznie się czas rozeznawania odpowiedzi na konkretne pytania, które stoją przed naszą archidiecezją.

Poza parafialnymi zespołami presynodalnymi można dołączyć do tzw. zespołów specjalistycznych, poświęconych konkretnej grupie. Katecheci mogą dołączyć do zespołu presynodalnego dla katechetów – zgłoszenia zbiera Wydział Katechetyczny. Powstaje także zespół dla wspólnot naszej diecezji – jeżeli przedstawiciele różnych wspólnot chcieliby się znaleźć w tym zespole, to na stronie archidiecezji wrocławskiej w zakładce „Synod” można wypełnić formularz. Będzie również m.in. zespół presynodalny młodzieży i osób niepełnosprawnych.

– Jest to niesamowita szansa, jaką daje Kościołowi wrocławskiemu Duch Święty. Takie okazje zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat – ostatni synod w archidiecezji wrocławskiej mieliśmy 30 lat temu. Nie zmarnujmy tej szansy, zaangażujmy się, zadbajmy o nasz Kościół – prosi przewodnicząca sekretariatu synodu. Tłumaczy, że jest to synod o nawróceniu i odnowie życia Kościoła: – Synod w naszej diecezji rozpoczyna się po to, byśmy zmienili myślenie na bardziej Boże. Żebyśmy rośli jako wspólnota ludzi wierzących. Żebyśmy umieli brać odpowiedzialność za Kościół, który tworzymy. I żeby nasza misja była owocna.

Reklama

Komunia – Formacja – Misja

Hasła synodu zrodziły się z poszukiwań etapu diecezjalnego synodu o synodalności. – To, co wybrzmiewało w prawie każdej syntezie parafialnej i wspólnotowej, która trafiała do sekretariatu, to silna potrzeba budowania między nami komunii, wspólnoty, prawdziwych relacji. Potrzeba Kościoła, który przeżywam jak dom, miejsce, w którym jestem u siebie. Kościoła, który każdy z nas może współtworzyć – mówi Adriana Kwiatkowska. – Równocześnie za tym szły jeszcze dwie rzeczy: formowanie się do współodpowiedzialności za Kościół i szukanie dróg do owocnej misji. W prawie wszystkich syntezach słychać było głośne wołanie: „ludzie odchodzą z Kościoła”, „brakuje nam młodzieży”, „nie wiemy, co robić”. To jest wołanie o współczesną misję. Na nowo potrzebne jest podjęcie misji tu i teraz. Nie możemy dłużej się zamykać tylko w swoich „murach”, ale musimy otwierać się na innych, wychodzić do tych, którzy są daleko. I tak żyć, żeby oni chcieli do Kościoła przyjść.

– Ostatnio brałam udział w grupce dzielenia, w której mówiliśmy o fragmencie opisującym wesele w Kanie Galilejskiej. Jedna z uczestniczek powiedziała, że cud przemiany wody w wino się wydarzył, bo słudzy słuchali Jezusa. Bardzo mnie to poruszyło i pomyślałam, że właśnie to jest synod – słuchanie Jezusa i robienie tego, co On powie. Tylko On może przemienić wodę w wino, ale z jakiegoś powodu zaprasza nas do współpracy – podsumowuje Adriana Kwiatkowska.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobiega końca 2019 r....

Wielkimi krokami zbliżamy się do nowego roku. Wybraliśmy dla Was najciekawsze wydarzenia, które miały miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej w 2019 r.

STYCZEŃ

CZYTAJ DALEJ

Miecz Archanioła

2023-09-26 14:21

Niedziela Ogólnopolska 40/2023, str. 14-15

[ TEMATY ]

Michał Anioł

commons.wikimedia.org

Siedem sanktuariów w sześciu krajach, których położenie wyznacza niemal idealną linię prostą. Przypadek czy znak z nieba? Czy istotnie, jak mówi pobożna legenda, linia ta jest śladem po mieczu św. Michała Archanioła?

Swój początek linia ma w Skellig Michael w Irlandii, przechodzi przez Saint Michael’s Mount w Wielkiej Brytanii, Mont Saint-Michele we Francji, Sacra di San Michele i Monte Sant’Angelo we Włoszech, Panormitis w Grecji, by zakończyć się w Hajfie w Izraelu. W sześciu z tych miejsc znajdują się kościoły dedykowane św. Michałowi Archaniołowi; jedynie ostatni z punktów na tajemniczej linii poświęcony jest Matce Bożej – Tej, która depcze głowę węża... Co ciekawe, trzy z sanktuariów – francuskie Mont Saint-Michele i włoskie Sacra di San Michele oraz Monte Sant’Angelo są położone względem siebie w identycznej odległości ok. 915 km. W dniu letniego przesilenia linia miecza zrównuje się z zachodzącym słońcem. Według pobożnej legendy, wyznacza ona ślad po uderzeniu miecza, którym św. Michał Archanioł po walce w niebiosach zadał ostateczny cios diabłu przed strąceniem go do piekieł.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa, ognisko, gitary

2023-09-28 17:31

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Duszpasterstwo Akademickie Stodoła

ks. Piotr Bartoszek

Kalendarzowa jesień już się rozpoczęła, więc Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła” z Zielonej Góry postanowiło pożegnać lato w doborowym towarzystwie.

Spotkanie odbyło się 26 września w leśniczówce w Rybnie. Pojawili się na nim nie tylko członkowie duszpasterstwa, ale też osoby jeszcze z nim niezwiązane: studenci i tegoroczni maturzyści. Z tego względu pożegnania lata miało charakter wybitnie integracyjny. - Zaczęliśmy od gier i zabaw na zapoznanie się, była siatkówka i sporo śmiechu. A potem ognisko, rozmowy i śpiew przy gitarach – opowiada Maja Pawelec, tegoroczna maturzystka. To dla niej jedno z pierwszych spotkań ze „Stodołą”. – Podczas wakacji brałam też udział w tygodniowym wyjeździe w Dolomity, a jeszcze w czerwcu Duszpasterstwo zorganizowało spotkanie dla maturzystów, więc już było trochę tych okazji do zapoznania się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję