Reklama

Niedziela Wrocławska

Cykl: krypty archidiecezji wrocławskiej

Mauzoleum Piastów Śląskich

Bazylika św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy to cenny zabytek architektury w Polsce i jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Znany jest także za granicą. Wiele w nim miejsc przypominających o śmierci i przemijaniu.

2023-11-14 13:55

Niedziela wrocławska 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wrocław

Paweł Siciński

Krypta św. Bartłomieja

Krypta św. Bartłomieja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzebnickiej bazylice znajduje się grób św. Jadwigi, patronki Śląska i archidiecezji wrocławskiej, pochowano też tutaj 22 przedstawicieli rodu Piastów śląskich.

Krypta św. Bartłomieja

Najstarszym miejscem kościoła jest krypta św. Bartłomieja położona pod prezbiterium. Poświęcona została w 1214 r. przez abp. Henryka Kietlicza. – Znajduje się w niej epitafium księcia Konrada II Oleśnickiego, zmarłego w 1403 r. Wcześniej to miejsce było takim mauzoleum Piastów śląskich. Pod tą dużą płytą było pochowanych ponad 20 przedstawicieli tego rodu z Konradem II Oleśnickim. Zostało to przeniesione prawdopodobnie do kaplicy św. Jadwigi, choć tutaj zdania są podzielone i takiej 100-procentowej pewności nie mamy – mówi ks. Piotr Filas, proboszcz i kustosz międzynarodowego sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krypta zbudowana z trzech jednakowych naw to obecnie najładniejsza krypta romańska na Dolnym Śląsku i jedna z najładniejszych w Polsce.

– Krypta ma dwie części. W pierwszej mamy różnego rodzaju tablice ze zdjęciami; jest np. zdjęcie przedstawiające głowę św. Jadwigi, którą zrobiono na podstawie badań czaszki w 1993 r.; jest zdjęcie bazyliki i klasztoru z lotu ptaka. W tej krypcie znajduje się też studnia z wodą źródlaną, przez wielu uważana za cudowną. Niestety, zachwianie gospodarki wodnej – m.in. zasypanie stawów, które znajdowały się wokół bazyliki i klasztoru – spowodowało, że ta woda gdzieś podskórnie się przemieszcza i studnia często bywa sucha – opowiada kustosz trzebnickiego sanktuarium.

Z krypty św. Bartłomieja można wejść do drugiej, niższej o ok. 70 cm. – Jest to tzw. lapidarium, w którym zebrano różnego rodzaju detale rzeźbiarskie z czasów romańskich, gotyckich, odkrywane w czasie prac konserwatorskich. Niektórzy nazywali tę kryptę grzebalną, ponieważ były tam z kolei chowane siostry cysterki. Ale w trakcie barokizacji zostały one przeniesione, choć też nie wiemy do końca gdzie. Wielu historyków podejrzewa, że do kaplicy św. Jadwigi – mówi ks. Filas.

Reklama

Groby i grobowce

W latach 2011-15 r. w trzebnickiej bazylice wykonywane były prace wykopaliskowe, związane z montowaniem nowego ogrzewania oraz posadzki. Badania archeologiczne dały wówczas możliwość poznania wielu reliktów ukrytych pod posadzką, związanych z kulturą funeralną baroku. Oprócz tego znaleziono dewocjonalia, monety i ozdoby w różnych częściach kościoła. Efektem tych prac było odkrycie sześciu krypt, dwóch grobowców i czterech grobów.

– Jest np. taka krypta w nawie bocznej, która ma ok. 16 m długości a tylko 1 m szerokości. Nie można jej jednak zwiedzać, bo technicznie nie da się tam wejść. Do zwiedzania jest tylko krypta św. Bartłomieja. Jej pierwsza część jest dostępna o każdej porze. Natomiast druga część, tzw. lapidarium, jest do zwiedzania z przewodnikiem z bazyliki – mówi ks. Piotr Filas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjdź na modlitwę! - jest reakcja wrocławskich środowisk katolickich na obrażający uczucia religijne spektakl

[ TEMATY ]

Wrocław

Żanna Korba

W modlitwę włączają się kolejne wrocławskie zakony i środowiska świeckich katolików. W środę, czwartek i piątek o godz. 15.00 w kościele św. Wojciecha na pl. Dominikańskim podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego jej uczestnicy będą się modlić w intencji przebłagalnej za grzech publicznego bluźnierstwa jakim jest Golgota Picnic. W modlitwę ekspijacyjną włączają się też wrocławskie Karmelitanki i Boromeuszki.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież po raz pierwszy po chorobie pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych

2023-12-08 12:34

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek, który ostatnio chorował, po raz pierwszy od prawie dwóch tygodni pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański z okazji przypadającej w piątek uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tysiące osób. Papież przechodził ostry stan zapalny oskrzeli.

Franciszek mówił zdecydowanie lepszym głosem. Gdy chorował, rozważania przed modlitwą Anioł Pański i katechezę podczas audiencji generalnych odczytywał lektor.

CZYTAJ DALEJ

Papież wsparł projekt muzyczny studentki z Betlejem

2023-12-08 20:06

[ TEMATY ]

muzyka

studenci

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

W tym roku w Betlejem nie staną choinki i zabraknie tradycyjnego świętowania Bożego Narodzenia. Ten czas nade wszystko stanie się okresem cichej modlitwy o pokój. W takich warunkach miejscowa studentka, Youstina Safar, przy wsparciu londyńskiej grupy Ooberfuse nagrała specjalną piosenkę pt. „Hear Angels Cry” (Usłysz płacz aniołów). Papież skierował specjalny telegram, w którym wyraził radość z tego projektu zwracającego uwagę na szczególnie znaczenie miasta narodzenia Chrystusa.

W wiadomości przesłanej do arcybiskupa Westminster Vincenta Nicholsa Franciszek podkreślił, że „ziemia, która stanowiła dom Księcia Pokoju, ma powołanie do bycia miejscem spotkania, dialogu i nadziei dla wszystkich”. Dlatego też wyraził on nadzieję, iż taka muzyczna inicjatywa zainspiruje wielu ludzi w to Boże Narodzenie do modlitwy o nowy rozkwit braterskiej solidarności, pojednania i pokoju w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję