Reklama

Wiadomości

ARiMR z rolnikami już prawie 30 lat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera polskich rolników już prawie 30 lat. Jubileusz swojej działalności będzie obchodziła w styczniu 2024 r. Dzięki środkom, które przez trzy dekady przekazała na rozwój krajowego rolnictwa i terenów wiejskich, Polska awansowała do grona europejskich liderów w produkcji i eksporcie żywności, a na wsi poprawiła się jakość życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inwestycje w rolnictwo i przetwórstwo

ARiMR jest agencją płatniczą, która rozdysponowuje środki pochodzące z budżetu krajowego i funduszy unijnych przeznaczone na rolnictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, rozwój terenów wiejskich oraz rybactwo. Od początku swojej działalności do października 2023 r. przekazała na ten cel łącznie blisko 455 mld zł. Z tej kwoty prawie 240 mld zł trafiło do rolników w postaci dopłat bezpośrednich i obszarowych, a 156,6 mld zł na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Blisko 39,6 mld zł to z kolei środki wypłacone z budżetu krajowego. Te pieniądze bez wątpienia zmieniły polską wieś. Sprawiły, że w rolnictwie i przetwórstwie nastąpił silny proces inwestycyjny. Tylko na modernizację gospodarstw ARiMR od początku korzystania z funduszy europejskich przekazała rolnikom ponad 20 mld zł. Za te pieniądze polskie gospodarstwa zostały wyposażone m.in. w ponad 600 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, powstały lub zostały wyremontowane tysiące budynków gospodarskich. Dzięki środkom przekazanym przez Agencję powstało ponad 3,7 tys. nowoczesnych zakładów przetwórczych, tworzone są grupy i organizacje producentów rolnych, rozwija się przedsiębiorczość na wsi.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych

ARiMR stara się pomagać także w nadzwyczajnych sytuacjach. Susza, ASF, COVID-19, wojna na Ukrainie – to tylko przykłady kryzysowych zdarzeń, w których Agencja udzielała wsparcia finansowego. Od początku funkcjonowania do października 2023 r. Agencja wypłaciła rolnikom blisko 6,5 mld zł na pokrycie strat powstałych w gospodarstwach na skutek niekorzystnych zjawisk pogodowych, a ponad 986 mln zł trafiło do producentów trzody chlewnej z obszarów objętych ASF. W 2022 r. i w 2023 r. producenci rolni otrzymywali wsparcie do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe czy wapno nawozowe zawierające magnez. Z tego tytułu trafiło do nich ok. 5,5 mld zł. Z kolei w 2023 r. w ramach dopłat do sprzedanych zbóż czy roślin oleistych ARiMR wypłaciła do końca października ok. 3 mld zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poprawa jakości życia mieszkańców wsi

Za pieniądze przekazane przez Agencję zmodernizowano lub wybudowano tysiące kilometrów dróg lokalnych, ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Powstały setki oczyszczalni ścieków i systemów segregacji odpadów. Odnowione zostały centra wielu miejscowości, wybudowano bądź wyremontowano świetlice, domy kultury i place zabaw.

Wspieranie lokalnych społeczności

ARiMR stara się także uczestniczyć w życiu wsi, służyć wsparciem lokalnym społecznościom. Tylko kołom gospodyń wiejskich na działalność statutową wypłaciła do tej pory ponad 310 mln zł. Agencja organizuje także konkursy dla KGW, by promować ich osiągnięcia. Ochotniczym strażom pożarnym przekazała torby ratownictwa medycznego. Najmłodszi otrzymali kamizelki odblaskowe, pomoce edukacyjno-dydaktyczne, a rolnicze rodziny skorzystały z dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego dla uczących się dzieci.

Cyfryzacja wsi

ARiMR ma także swój udział w podnoszeniu kompetencji cyfrowych rolników. Za sprawą uruchomionej w 2018 r. aplikacji eWniosekPlus, która umożliwia składanie wniosków o dopłaty drogą elektroniczną, stali się oni w Polsce pierwszą grupą zawodową, która w kontaktach z urzędem na szeroką skalę wykorzystuje internet.

2023-12-05 13:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc dla organizacji i grup producentów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Nabór potrwa do 3 października 2023 r. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Korzyści z działania w grupie

CZYTAJ DALEJ

Watykan: opublikowano papieski kalendarz liturgiczny na marzec

2024-02-29 13:18

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Adobe Stock

Obchody liturgiczne Wielkiego Tygodnia w Watykanie będą przebiegały zgodnie z rytmem wyznaczonym w latach poprzednich - wynika z opublikowanego dziś Kalendarza celebracji po przewodnictwem papieża Franciszka na marzec.

W Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 10.00 papież będzie przewodniczył na placu św. Piotra Upamiętnieniu wjazdu Pana do Jerozolimy i Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję