Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Zawsze blisko ludzi

Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta pomaga bezdomnym i ubogim już 40 lat.

Niedziela wrocławska 50/2023, str. II

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie po Eucharystii

Pamiątkowe zdjęcie po Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteście głosem bezdomnych i ubogich. Jesteście ich nadzieją – mówił podczas uroczystej Eucharystii bp Jacek Kiciński. Wcześniej podczas gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym wyróżniono osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz bezdomnych, odznaczenie „Przyjaciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta” otrzymał także bp Jacek Kiciński, asystent kościelny Towarzystwa.

Przez 40 lat Wrocławskie TPBA pomogło tysiącom potrzebujących. Dzisiaj Koło Wrocławskie służy bezdomnym prowadząc schroniska dla mężczyzn przy ul. Bogedaina we Wrocławiu i w Szczodrem, schronisko dla kobiet przeniesione niedawno do wyremontowanego budynku przy ul. Sołtysowickiej we Wrocławiu, służy w noclegowni przy ul. Małachowskiego i ogrzewalni czynnej w okresie zimowym. Organizuje wiele programów i akcji pomocowych – m.in. projekt mieszkaniowy „Droga do domu”, program usamodzielnienia osób bezdomnych i dania im możliwości rozpoczęcia od nowa. Jest też sklep charytatywny „Pomagacz” i kawiarnia „U Brata Alberta”.

– Przed nami nowe wyzwania związane z ubóstwem, migracją, odrzuceniem i toczącymi się wojnami – mówił podczas Eucharystii bp Jacek Kiciński. – Jesteśmy wezwani do odkrycia Chrystusa w ubogich. Mamy też użyczać naszego głosu w ich sprawach. Naszym zadaniem jest to, byśmy ich słuchali, rozumieli i potrafili przyjąć tajemnicę mądrości, którą Bóg przekazuje nam przez ich życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Zaufania

Niedziela świdnicka 1/2020, str. 6

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Ks. Jakub Klimontowski

Wszyscy wspólnie dwa razy dziennie spożywają posiłki

Wszyscy wspólnie dwa razy dziennie spożywają posiłki

Już po raz trzeci ponad 20 tysięcy młodych ludzi z 70 krajów przybyło do Wrocławia, biorąc udział w 42. Europejskim Spotkaniu Młodych przygotowanym przez ekumeniczną wspólnotę z francuskiej wioski Taizé. Są wśród nich młodzi i z naszej diecezji, którym towarzyszą ks. Tomasz Kowalczuk z Bielawy i ks. Jakub Klimontowski z Głuszycy, diecezjalny koordynator Taizé.

Goszczą ich wrocławskie rodziny skupione wokół swoich wspólnot parafialnych. Nie korzystają przy tym z pościeli, wygodnych łóżek, bo mają śpiwory i karimaty. Wstają wcześnie rano, jedzą z domownikami śniadanie i wyruszają na całodzienny cykl spotkań przygotowanych przez organizatorów w parafiach, na Stadionie Olimpijskim czy w Hali Stulecia. W ostatnim dniu Spotkania, 1 stycznia 2020 r., zgodnie z wieloletnim zwyczajem gospodarze podejmą swoich gości obiadem, po czym pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną do swoich miast.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post - pora na spowiedź!

2024-02-25 20:54

[ TEMATY ]

spowiedź

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

„Przynajmniej raz w roku spowiadać się” – przypomina nam jedno z przykazań kościelnych. Zasadniczo nie kwestionuje się potrzeby spowiedzi, czyli, jak precyzuje to Katechizm Kościoła Katolickiego – „poddania się miłosiernemu osądowi Boga” (n. 1470). W praktyce jednak różnie z tym bywa. Zdarza się, że spowiedź przysparza wielu trudności i rodzi liczne kontrowersje. Przyjrzyjmy się niektórym stereotypom myślenia o tym sakramencie. W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

„Nie chodzę do spowiedzi, bo nie mam grzechów. Nikogo nie zabiłem, nie okradłem, nie zdradzam żony/męża i co niedzielę chodzę do kościoła, to czym mam Panu Bogu głowę zawracać”...

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. A. Przybylskiego: Postawmy Boga na pierwszym miejscu, a On da nam siłę

2024-03-01 10:02

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

3 marca 2024, III niedziela Wielkiego Postu, rok B

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję