Reklama

Niedziela Wrocławska

30 lat świecy, która niesie dobro

1 grudnia abp Józef Kupny razem z młodymi wolontariuszami zapalił świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Niedziela wrocławska 50/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Magdalena Lewandowska/Niedziela

W auli PWT świętowano 30-lecie wigilijnej świecy Caritas

W auli PWT świętowano 30-lecie wigilijnej świecy Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pojawienia się pierwszej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom mija 30 lat. W 1993 r. w Polsce rozprowadzono tych świec prawie 300 tys., dziś jest ich 1,5 mln. W naszej diecezji na wigilijne stoły trafi 70 tys. świec. Z zebranych środków w zeszłym roku dofinansowaliśmy wypoczynek 913 dzieci i młodzieży z dziewiętnastu parafii archidiecezji wrocławskiej. Wsparliśmy najbardziej potrzebujące dzieciaki – mówił podczas inauguracji dzieła ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i dodał: – To jest drobny dar niosący dobro. Ale dar, który pozwala odczuć tym, którzy potrzebują wsparcia, że o nich pamiętamy. Nie tylko przy okazji świąt, lecz przez cały rok.

Jesteśmy razem

Świece są różne, w innych częściach Polski mają odmienny kształt, wielkość, kolor. Ale wszystkim nam zależy na tym, by poprzez zapalenie tej świecy w czasie wieczerzy wigilijnej pamiętać o osobach, które potrzebują naszej pomocy. W ten sposób chcemy im pokazać, że jesteśmy z nimi, jesteśmy razem, chociaż każdy zasiądzie do stołu w swoim domu – podkreślał abp Józef Kupny. W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, razem z młodymi wolontariuszami i dziećmi z Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy u. Paulińskiej, zapalił pierwszą w tym roku świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita wrocławski każdego zachęcał do włączenia się w świąteczne akcje Caritas. Dziękował również wolontariuszom za zaangażowanie: – Bez was nie byłoby tej akcji. Tak, jak ta świeca daje ciepło i światło, wy niesiecie dobro drugiemu człowiekowi.

Przyjdź do kościoła z zakupami

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom to nie jedyna inicjatywa świąteczna Caritas. – Akcji na święta jest znacznie więcej, m.in. „Nasza Paka” podczas której dzieciaki w szkołach zbierają prezenty dla rówieśników, którym w życiu jest trudno. Dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Mamy pod opieką przez cały rok takie dzieci, które nie mogą nawet marzyć o świątecznym upominku pod choinką. Dlatego chcemy przygotować dla nich Bożonarodzeniowe prezenty, a w tę pomoc włączają się uczniowie dolnośląskich szkół. 22 grudnia te prezenty zostaną rozdane – opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Reklama

Prosi również, by włączyć się w świąteczne zbiórki żywności. – Zachęcam do wzięcia udziału w zbiórce żywności „Tak pomagam” w sklepach od 8 do 9 grudnia. Dzięki zebranym produktom przygotujemy paczki, które w większości trafią do ubogich i osamotnionych seniorów, ale też do rodzin wielodzietnych. By mieli godne święta – przekonuje rzecznik Caritas.

Jak co roku nie zabraknie koszy wystawionych w naszych świątyniach. – Nie wahajmy się w Adwencie w niedzielę przyjść do kościoła z zakupami. Zakupy robimy w sobotę, a w niedzielę niesiemy je do świątyni, żeby podzielić się z najuboższymi z naszych parafii – mobilizuje Paweł Trawka i dodaje: – Wolontariusze Caritas z wielkim oddaniem będą tę żywność potem sortować i przygotowywać paczki tak, by trafiły do naszych parafian, naszych sąsiadów. Ubogich, którzy mieszkają blisko nas. Parafialne Zespoły Caritas naprawdę wiedzą, kto w parafii tej pomocy najbardziej potrzebuje.

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciepło świecy

Rusza kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze dla potrzebujących.

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w dobie panującej pandemii z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem realizuje swój charyzmat działalności. Dotyka on najgłębszych warstw czynnej miłości miłosiernej wynikających szczególnie z orędzia o Bożym Miłosierdziu. Bardzo intensywna praca prowadzona jest w ramach posługi miłosierdzia szczególnie w okresie Adwentu oraz Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież wznowił audiencje prywatne

2024-02-29 12:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Po przerwie spowodowanej względami zdrowotnymi papież Franciszek wznowił dziś audiencje prywatne - wynika z informacji Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

W gronie przyjętych dziś osób był kard. Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia; ks. Andrzej Komorowski, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra; Patriarcha Lizbony abp. Rui Manuel Sousa Valério SMM, oraz biskupi włoskiego regionu Emilia-Romania z wizytą ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Józefowa piecza nad Jasną Górą

2024-03-01 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

- Mało kto przyjeżdżając do Domu Matki wie, że nieopodal znajduje się Dom Józefa, gdzie już wiele osób znalazło sens swego życia - mówi jeden z paulinów opiekujących się duszpasterstwem „na Halach” pod szczególną pieczą św. Józefa, bo sercem jest kaplica pod jego wezwaniem. Obecności tego Świętego nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym jakim jest Jasna Góra. Przed nami marzec. W Kościele jest on tradycyjnie miesiącem dedykowanym Świętemu Józefowi, oblubieńcowi Maryi.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków Opiekuna Jezusa, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus malarza jasnogórskiego, na którym postacie zdobią srebrne sukienki. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tu odprawiana jest przez cały miesiąc Msza św. o godz. 7.00, a przed uroczystością 19 marca nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję