Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Ku Akademii

Trwają prace nad przekształceniem Papieskiego Wydziału Teologicznego w akademię. O planach i podjętych krokach, na święcie PWT opowiadał rektor uczelni ks. prof. Sławomir Stasiak.

Niedziela wrocławska 5/2024, str. II

[ TEMATY ]

PWT

ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Stanisław Paszkowski odznaczony złotym medalem PWT

Ks. Stanisław Paszkowski odznaczony złotym medalem PWT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już zostały opracowane projekty statutu akademickiego oraz statutów poszczególnych wydziałów. Trwają negocjacje z Dykasterią ds. Kultury i Nauki, Państwową Komisją Akredytacyjną oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trwają też prace nad utworzeniem nowych kierunków studiów podyplomowych w dziedzinie prawa i opieki nad osobami starszymi – mówił rektor.

Podczas uroczystości wręczone zostały medale PWT. Złotym medalem został uhonorowany ks. prałat Stanisław Paszkowski, natomiast brązowymi mgr inż. Jolanta Kanafa oraz ks. Stanisław Nowak. Wręczona została także nominacja na kierownika katedry eklezjologii i sakramentologii, którą odebrał ks. dr hab. Jacek Froniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Była to także okazja do wręczenia dyplomów doktorskich, które otrzymali: Elżbieta Olczak, Anna Szemplińska, Ewa Maria Sołtys, ks. Mateusz Hajder, ks. Andrzej Leon Hładki, ks. Jarosław Górecki, Wojciech Jokiel.

Święto PWT we Wrocławiu związane jest z liturgicznym wspomnieniem św. Tomasza z Akwinu, patrona uczelni, które przypada na 28 stycznia.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXXIV Ogólnopolskie Forum Młodych

[ TEMATY ]

PWT

Ogólnopolskie Forum Młodych

Anna Majowicz

Uczestnicy OFM

Uczestnicy OFM

Pod hasłem „#Kierunek_Wolność” odbyło się 34. Ogólnopolskie Forum Młodych. Spotkanie rozpoczęło się w czwartek 22 listopada i trwało dwa dni.

Sesje wykładowe, które odbywały się na Papieskim Wydziale Teologicznym poprzedziły Eucharystie sprawowane w kaplicy wrocławskiego seminarium. Mszy św. inaugurującej OFM przewodniczył ks. Kacper Radzki, rektor MWSD. Kapłan w homilii nawiązał do hasła, które towarzyszyło wydarzeniu. - Cała refleksja, która będzie towarzyszyć naszym 48 godz. namysłu nad wolnością i jej kierunkiem, będzie oscylować wokół stawania człowieka w prawdzie. Człowiek wolny to ten, który potrafi spojrzeć na siebie prawdziwie, który ma odwagę dostrzec w sobie to, co jest błędem i poprawić go. Będziemy się przyglądać wolności w kontekście psychologicznym, może trochę pedagogicznym, socjologicznym, ale i w kontekście teologicznym. Będziemy patrzeć na tę wolność, jako umiejętność stawania w prawdzie, ponieważ wszelkie działania terapeutyczne, psychologiczne, pedagogiczne, wszystkie te, które podpowiadają nam w jaki sposób żyć, skłaniają się ku jednemu – aby człowiek mógł spojrzeć na siebie prawdziwie – nauczał ks. Kacper Radzki.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Wielkopostne 2024 - Bp Artur Ważny - Odcinek 4

2024-02-29 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Mat.prasowy

Kolejne słowa Chrystusa z krzyża, gdzie rodzi się Kościół: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Kościół jest miejscem doświadczenia zbawienia i przebaczenia. Bóg nas zaprasza do tego, żebyśmy przebaczali. Żebyśmy uwalniali serca od jadu nienawiści.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Trzaska: za patriotyczne kazanie komuniści mogli uwięzić kapłana, tak jak żołnierza podziemia

2024-03-01 10:58

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Magdalena Kowalewska

Na Rakowieckiej więzieni byli polscy bohaterowie, m.in. rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

Na Rakowieckiej więzieni byli polscy bohaterowie, m.in. rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz
„Łupaszka”

W powojennej Polsce kapłani byli pośrednim wsparciem dla podziemia antykomunistycznego, za co często płacili więzieniem - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Tomasz Trzaska. Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreśla, że duchowni szczególnie na tzw. prowincji cieszyli się dużym autorytetem i ich słowa nakłaniały miejscową ludność do wspierania „leśnych". 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto państwowe jest hołdem dla tych, którzy mimo formalnego zakończenia II wojny światowej nie zgadzali się na komunistyczne zniewolenie Polski i zaangażowali się w działalność podziemną. Dzień Pamięci ustanowił w 2011 roku Sejm, przyjmując ustawę zainicjowaną rok wcześniej przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję