Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WYSTAWA
Nie tylko dla duchownych

SACROEXPO, a pełna nazwa: Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, odbędzie się już po raz 25. w dniach 10-12 czerwca na terenie Targów Kielce. Na wystawie swoje produkty przeznaczone dla parafii i szeroko rozumianego duszpasterstwa zaprezentuje niemal 200 wystawców z dziesięciu krajów. W Kielcach można będzie podsłuchać, „co w trawie piszczy”, i podpatrzyć nowe rozwiązania np. z branży IT, które zaprojektowano jako narzędzie w ewangelizacji.

KOŚCIÓŁ W POLSCE
Mało księży

Dwustu trzydziestu pięciu nowych księży diecezjalnych, i zakonnych przybędzie w tym roku w Polsce. To ok. pięćdziesięciu mniej niż w ub.r. Kościół próbuje na to reagować, czego znakiem były obrady Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań 29 maja w Warszawie. Do nowości, które wprowadzono, należą: utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW oraz systematyczne kongregacje powołań, które będą się zajmowały rolą katechezy oraz ruchów i stowarzyszeń w duszpasterstwie powołań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

NIEMCY
Apel o zachowanie tradycji

Reklama

Kardynał Reinhard Marx skrytykował sposób, w jaki Niemcy radzą sobie z własnymi tradycjami w kwestii integracji. – Jako społeczeństwo o chrześcijańskich korzeniach stoimy przed wyzwaniem integracji. Wszyscy tego nie doceniliśmy” – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Süddeutsche Zeitung 29 maja. „Na przykład fakt, że w przedszkolu nie obchodzimy Dnia św. Marcina ani mikołajek, ponieważ są one chrześcijańskie – to pożywka dla radykałów – stwierdził arcybiskup Monachium i Fryzyngi. – A przecież można powiedzieć, że jest to część naszej tradycji, to wymuszone odrzucenie to żadna integracja – dodał i ostrzegł: – Trzeba trwać przy swoim, a potem być ciekawym nowego, można świętować zarówno Mikołaja, jak i święto cukierków – Id al-Fitr, islamskie zakończenie Ramadanu. Kościoły powinny być również na tych spotkaniach. Ale niestety, dialog międzyreligijny stał się bardzo trudny po ataku Hamasu.

Słowa niemieckiego kardynała to znak zmieniającej się wizji polityki migracyjnej u naszych zachodnich sąsiadów. Pewnie jeszcze 4 lata temu takie twarde stanowisko byłoby nie do pomyślenia. Wtedy obowiązywała pełna otwartość, bez stawiania praktycznie żadnych warunków co do uszanowania kultury kraju, który przyjmuje migrantów. Co do tego doprowadziło? Przede wszystkim to, że coraz więcej ludzi dawnej polityce mówi „dość”.

OŚWIADCZENIE
Stanowcze „nie” wobec działań MEN

Reklama

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja w Stegnie pod kierunkiem bp. Wojciecha Osiala, przewodniczącego Komisji Wychowania Katoickiego KEP, wydali oświadczenie, w którym wyrazili „stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii” – napisano. W oświadczeniu zwrócono uwagę na: wprowadzaną przez MEN możliwość łączenia uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych – do dwudziestu pięciu osób w klasach I-III i do trzydziestu w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych; decyzję, że ocena z religii od 1 września br. nie będzie wliczana do średniej ocen; zapowiadane umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć; plany zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Podkreślono, że „wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu ze wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi”, co wynika z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz z Konkordatu.

Autorzy oświadczenia proszą Rodziców i ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole: „Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl” .
a.k.

SPOSTRZEŻENIA
Biskupi zaniepokojeni

Wystąpienia hierarchów w czasie procesji Bożego Ciała od lat uważane są za swoisty komentarz dotyczący bieżących kwestii. Słuchane są ze szczególną uwagą, a dla wielu stają się przekazem Kościoła rozłożonym na wiele głosów, nieformalnym „listem biskupów do...”. W tym roku nie zabrakło słów ostrych, ale także tych zaprawionych goryczą i brakiem zgody na zjawiska, które forsują rządzący przy braku zdecydowanej reakcji wspólnoty wierzących.

Kardynał Kazimierz Nycz w Warszawie, która jest na ustach wszystkich za sprawą niedawnej decyzji jej prezydenta o zakazie obecności w miejskich urzędach krzyży, powiedział: – Jesteśmy przekonani, że nie przekreślają tej świeckości państwa ani znaki religijne, ani krzyże. Nie chcemy powrotu do złej przeszłości, tym bardziej że dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy i sprawy.

Do polityki rządu odniósł się także abp Wacław Depo: – Nikt nie ma prawa do zabijania, nawet gdy się to przegłosuje w parlamentach Europy i świata. W Polsce nikt nie ma prawa zabijać, bo wtedy czynimy się nie tylko panami, ale i niewolnikami zła. My żyjemy tak, jakby to w naszych rękach był świat. Stawiamy zapory, wydajemy miliardy złotych, zabezpieczamy się, a jednocześnie wprowadzamy prawo do zabijania dzieci do 12. tygodnia i prawo tzw. bezpiecznej pigułki. I rozszerzamy cywilizację śmierci od wewnątrz.

Z kolei abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, ocenił, że obecnie mamy do czynienia z pilotowanym procesem sekularyzacji, który chce sprowadzić wiarę do prywatnego i osobistego kręgu, co sprawia, że istnienie obiektywnych norm moralnych, obowiązujących wszystkich, jest postrzegane jako niesprawiedliwe i sprzeczne z osobistą wolnością. Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że zgodnie z zapisami konstytucji obywatelom zapewniona jest wolność sumienia i religii, tymczasem obecny minister rządu zapowiadał „opiłowywanie” katolików z przywilejów przy równoczesnym respektowaniu wszelkich praw związków jednopłciowych, oraz aktywne opowiadanie się za zapotrzebowaniem środowisk LGBT+. – Innymi słowy: chrześcijaństwo „nie”, ideologia gender „tak” – podsumował metropolita krakowski. Kardynał Grzegorz Ryś podkreślił: – W relacjach między nami a światem problem jest po naszej stronie. Dlaczego świat nie wierzy? Dlaczego? Dlatego że nie jesteśmy jedno z Nim w Ojcu. Wina jest po naszej stronie. Tu nie chodzi o jakąkolwiek jedność (...). Jedność między chrześcijanami to nie jest jedność struktury, to nie jest jedność przepisów, to nie jest jedność poglądów. To jest jedność sióstr i braci w Bogu, który jest Ojcem. Dopiero taka jedność jest argumentem dla świata.
a.k.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

FESTIWAL „Aby byli jedno” – to hasło tegorocznej edycji Przystanku Jezus, który odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia w Czaplinku. Jest to ogólnopolska akcja ewangelizacyjna skierowana do ludzi młodych, którzy uczestniczą w Pol’and’Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock). Celem akcji jest prezentacja osoby Jezusa Zmartwychwstałego, przynoszącego dar zbawienia, i głoszenie Jego orędzia wszystkim ludziom. Organizatorzy zachęcają do wsparcia inicjatywy. Akcję można wesprzeć finansowo, ale niezwykle ważne jest także wsparcie duchowe, w postaci modlitwy. W tym roku, tak jak w ubiegłym, można wziąć udział w akcji „Adoptuj ewangelizatora”, która polega na modlitwie za konkretną osobę uczestniczącą w festiwalowym głoszeniu. Szczegóły na stronie: przystanekjezus.pl . Przystanek Jezus to jedna z pierwszych i największa akcja ewangelizacyjna poza sferą stricte kościelną. Wśród uczestników Pol’and’Rock Festival na pewno są młodzi ludzie, którzy w swoich miejscach zamieszkania mają kontakt z Kościołem, ale są też tacy – może nawet jest ich większość – którzy Dobrej Nowiny na co dzień nie słyszą i niekiedy, z różnych powodów, są do niej wrogo nastawieni. W takie środowisko idą młodzi ewangelizatorzy. Nie tylko zasługują na wsparcie, ale jesteśmy im je winni.
CZYTAJ DALEJ

Mazowiecka Kurator Oświaty Wyszyńskiemu mówi "nie", ale tęczowy piątek wspiera i promuje

2024-10-24 08:34

[ TEMATY ]

szkoła

Tęczowy piątek

gov.pl

Pani Wioletta Krzyżanowska podczas powołania na pełniącego obowiązki Mazowieckiego Kuratora Oświaty

Pani Wioletta Krzyżanowska podczas powołania na pełniącego obowiązki Mazowieckiego Kuratora Oświaty

25 października odbędzie się w szkołach tęczowy piątek. Do akcji po raz pierwszy włączyło się Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Dla kurator Wioletty Krzyżanowskiej "niezwykle ważne są cele i wartości, które wypływają z Karty praw podstawowych UE".

"Celem Unii Europejskiej jest zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji wartościami, które powinniśmy na co dzień realizować w naszym życiu społecznym, w postawach obywatelskich, tj. zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, płeć, pochodzenie i również orientację seksualną" - twierdzi Krzyżanowska.
CZYTAJ DALEJ

Przed Jubileuszem – Niedziele ze św. Wojciechem w archidiecezji gnieźnieńskiej

2024-10-25 16:47

[ TEMATY ]

św. Wojciech

archidiecezja gnieźnieńska

pl.wikipedia.org

Niedziela 27 października będzie pierwszą z siedmiu niedziel, w czasie których wiernym towarzyszyć będzie św. Wojciech. Comiesięczne tematyczne spotkania z patronem Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej mają pomóc wspólnotom parafialnym w przygotowaniu do dobrego duchowego przeżycia Roku Świętego 2025 i przypadających wówczas rocznic historycznych.

Jak informuje ks. infułat Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego gnieźnieńskiej kurii, nadchodzący Jubileusz będzie miał dla archidiecezji gnieźnieńskiej wyjątkowe znaczenie, bowiem w 2025 roku obchodzić będziemy 1025. rocznicę istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej oraz 1000. rocznicę koronacji królewskich w Gnieźnie. Stąd inicjatywa duchowego przygotowania, które pomoże wspomniane wydarzenia owocnie przeżyć i być może odnaleźć odpowiedź na pytania, jakie stawia przed nami hasło przewodnie Roku Świętego - czy rzeczywiście jesteśmy pielgrzymami nadziei? Czy potrafimy nadzieję w naszej codzienności dostrzec, a jeśli tak, to czy umiemy dzielić się nią z innymi?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję