Reklama

Niedziela Podlaska

Poświęcony do służby

Biskup Piotr Sawczuk 1 czerwca w katedrze w Drohiczynie udzielił święceń kapłańskich dk. Karolowi Młynarczykowi.

Niedziela podlaska 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Neoprezbiter ks. Karol Młynarczyk wraz z biskupami i przełożonymi WSD

Neoprezbiter ks. Karol Młynarczyk wraz z biskupami i przełożonymi WSD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości udział wzięli biskupi seniorzy, kapłani, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, służba liturgiczna w postaci ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, rodzice, rodzeństwo, rodzina, bliscy i przyjaciele nowo wyświęconego kapłana.

W homilii bp Sawczuk mówił: – Kapłaństwo jest darem dla wspólnoty, a kapłaństwo diakona Karola jest darem dla kościoła drohiczyńskiego. Dlatego też wdzięczność przenika moje serce jako biskupa, któremu Pan powierzył tę cząstkę swojego ludu. Ufam, że radość przepełnia serca wszystkich naszych diecezjan, bo posłanie nam kapłana jest wyrazem troski o nasze życie. Trafi on w przyszłości do różnych parafii, do różnych wspólnot. Mają one prawo na niego oczekiwać. Biskup Piotr zwrócił się także do dk. Karola: – Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że światu ciągle potrzeba kapłanów, bo światu ciągle potrzeba Chrystusa, potrzeba zbawienia. Idź zatem i głoś Ewangelię, głoś Dobrą Nowinę o zbawieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwę święceń poprzedził śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, podczas którego diakon leżał krzyżem na posadzce katedry, a także obrzęd nałożenia rąk przez biskupa oraz wszystkich obecnych kapłanów. Pasterz diecezji namaścił nowemu kapłanowi dłonie olejem krzyżma, a także wręczył dary ofiarne służące do sprawowania Eucharystii.

Reklama

Ksiądz Karol Młynarczyk celebrował swoją pierwszą w życiu Mszę św. Na zakończenie dziękował Bogu za dar powołania, biskupowi za udzielenie święceń, biskupom seniorom za modlitwę oraz obecność, a także kapłanom, rodzicom, rodzinie, przyjaciołom i wszystkim osobom, które Bóg postawił na jego drodze.

Słowa wdzięczności wyraził również rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prał. Tadeusz Syczewski. Dziękował wszystkim dobrodziejom WSD oraz prosił o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych.

Ksiądz Karol Młynarczyk urodził się 17 kwietnia 1999 r. w Sokołowie Podlaskim. Pochodzi z parafii św. Stanisława w Knychówku. Jest synem Jana i Elżbiety Renaty z domu Mazurek. Ma braci: Grzegorza, Piotra i Pawła oraz siostrę Weronikę. Edukację rozpoczął w 2005 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Korczewie. W latach 2015-18 uczęszczał do I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach. W 2018 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 26 maja 2023 r. w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie z rąk bp. Piotra Sawczuka przyjął święcenia diakonatu. 7 maja 2024 r. obronił pracę magisterską pod tytułem: Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Knychówku w latach 1493-2000 napisaną pod kierunkiem ks. dr. Zenona Czumaja. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa z hymnu Te Deum: „W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.

2024-06-04 12:34

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa portretów

Niedziela podlaska 35/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Goście obecni na otwarciu wystawy

Goście obecni na otwarciu wystawy

40 portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego zobaczyć można na wystawie w Zagubku, w Drohiczynie. Autorem portretów jest lokalny artysta Piotr Rafałko.

Mamy wiele przykładów brutalności władzy sowieckiej, która przyszła tu do nas na wschód w 1939 r., a potem jeszcze długo z tą wielką brutalnością rozpościerała swoja władzę – mówił ks. kan. Wiesław Niemyjski proboszcz drohiczyńskiej parafii katedralnej w Zagubku w Drohiczynie podczas otwarcia wystawy portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kapłan wyjaśniał: – Wielu naszych rodaków, wielu mieszkańców, wielu oficerów, wielu żołnierzy nie wyraziło na to zgody. To coś przedziwnego, że stajemy w obronie wartości i nie zgadzamy się z przemocą mimo, iż wydaje się, że to walka, która jest skazana na przegraną. Z tradycji, która miała miejsce w czasie zaborów, z tradycji Powstania Styczniowego, z tradycji oporu wobec naporu sowieckiego w 1939 r., również to pokolenie (wojenne i powojenne) stanęło wobec wyzwania, że nie możemy zgodzić się na brutalność, zło i poniżenie, które niosła ze sobą władza sowiecka.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Jan Kaczkowski: "To, że ktoś jest ciężko chory przed urodzeniem, nie odbiera mu prawa do życia". 10. rocznica śmierci duszpasterza

2026-03-27 21:09

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Wydawnictwo WAM

"Chciałbym wam powiedzieć jeszcze jedno: walczcie o siebie, nie dajcie się wdeptać kryzysom beznadziejności, chwilowej ciemności, walczcie o czyste sumienie i nigdy nie myślcie, że Bóg jest przeciwko wam".

Ksiądz Jan Kaczkowski wiedział, jak trudno odnaleźć sens i nadzieję w cierpieniu, a jednak głęboko wierzył, że należy ich szukać zawsze i za wszelką cenę. Zachęcał do odwagi, uczciwości wobec siebie i zaufania Bogu, pokazując, że z najciemniejszych historii można wyjść mądrzejszym i bardziej ludzkim. To poruszająca opowieść o nadziei, która nie jest naiwna, lecz konieczna.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa i kustosz Ziemi Świętej nie wpuszczeni do Bazyliki Grobu Pańskiego

2026-03-29 14:08

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

zakaz

zakaz modlitw

Vatican Media

Kopuła bazyliki Grobu Bożego, Jerozolima

Kopuła bazyliki Grobu Bożego, Jerozolima

Dziś rano izraelska policja uniemożliwiła łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, kard. Pierbattiście Pizzaballi, oraz kustoszowi Ziemi Świętej, o. Francesco Ielpo, wejście do Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, gdy udawali się na celebrację Mszy w Niedzielę Palmową.

Poinformowano o tym we wspólnym komunikacie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy i Kustodii Ziemi Świętej. Uniemożliwienie wejścia osobom, które „sprawują najwyższą odpowiedzialność kościelną w Kościele katolickim i w Miejscach Świętych”, stanowi – jak podkreślono – „środek wyraźnie nieracjonalny i poważnie nieproporcjonalny”. Decyzję uznano za „pochopną i zasadniczo błędną, powodowaną niewłaściwymi względami”, reprezentującą „poważne odejście od fundamentalnych zasad rozsądku, wolności kultu i poszanowania status quo”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję