Reklama

Niedziela Wrocławska

Boże Ciało w poezji

Kwietne dywany sypane dla Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i przeżycia związane z uroczystością Bożego Ciała stały się inspiracją do powstania zbioru pięknej poezji.

Niedziela wrocławska 24/2024, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Archiwum prywatne

Ks. Wacław Buryła

Ks. Wacław Buryła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spycimierskie Boże Ciało to najnowszy tomik autorstwa ks. Wacława Buryły. Inspiracją do jego powstania było przeżywanie Bożego Ciała w Spycimierzu k/Uniejowa. Jak pisze we wstępie ks. Buryła: „…są też zdarzenia – wydarzenia, które są niepowtarzalne, wyjątkowe, jakby nie pasujące do szarej rzeczywistości, w której żyjemy, których nie da się nie zauważyć, którymi nie sposób się nie zachwycić”. I takim wydarzeniem jest coroczna procesja eucharystyczna, która odbywa się w Spycimierzu w uroczystość Bożego Ciała. Takim wydarzeniem może być z pewnością każda procesja Bożego Ciała, którą właściwie przeżyjemy, bo jak podkreśla ks. Buryła, istota jest ta sama we wszystkich miejscach.

– 8 lat temu byłem na Syberii i tam spotkałem delegację z Uniejowa na czele z burmistrzem Józefem Kaczmarkiem. Tam pan burmistrz zainteresował się moimi wierszami. I wtedy zainicjował pierwszy tomik, proponując wspólne działanie. Zrobiliśmy więc konkretny plan i z tej współpracy powstał tomik wierszy o Syberii – mówi ks. Wacław Buryła i dodaje: – Pan burmistrz zaproponował też, żeby przygotować tomik poezji o przeżywaniu Bożego Ciała w Spycimierzu. Spycimierz to szeroko znane procesje i kilometrowe kwietne dywany z ok. 200-letnią tradycją. Warto podkreślić, że w 2021 r. procesja w Spycimierzu została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Buryła zauważa kontrast między małością spycimierskiej parafii a ogromem przedsięwzięcia, które zostało zauważone i docenione. – Często w wielkich, miejskich parafiach nie dzieje się nic, a w małych parafiach dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Tak mała społeczność Spycimierza, a wyczyn nie lada, bo procesje mają czasami do 2 km długości. Ułożenie takiego dywanu wymaga dużego wysiłku ze strony ludzi. Te wiersze są więc takim hołdem dla nich – tłumaczy ks. Buryła.

Wiersze są też bez wątpienia duchową strawą dla każdego. Warto się nad nimi pochylić, by dotknąć najgłębszych strun serca i zachwycić się miłością Boga, który ciągle przychodzi do człowieka.

2024-06-11 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała dla miasta Częstochowy rozpoczną się w tym roku na Jasnej Górze. Uroczysta Msza św. celebrowana będzie na Szczycie o godz. 10.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po niej wyruszy procesja prowadząca przez Aleje Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej Archikatedry. To już wieloletni zwyczaj, że sanktuarium wpisane jest w obchody Bożego Ciała.

Procesje w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbywają naprzemiennie z Jasnej Góry do Archikatedry lub z Archikatedry do Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

„Meblowanie głów”

2024-07-20 09:20

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Obejrzałem rozmowę Wojciecha Szczęsnego z Jakubem Wojewódzkim na kanale Onetu, żebyście Wy nie musieli. To naprawdę ciekawe doświadczenie zobaczyć jak swoje rozmowy prowadzi ten, udający młodego człowieka 60-latek. On nawet w czapce z daszkiem występuje, siedząc w studiu radiowym, żeby wyglądać młodziej. To jednak nie kompleksy Wojewódzkiego przebijały się najmocniej w jego rozmowie, a przynajmniej nie to najbardziej zapadło mi w pamięć.

Coś, co ciężko było nie zauważyć to usilna potrzeba przerywania gościowi tego, co mówi – swoimi dykteryjkami. To tak jakby nie Wojciech Szczęsny był według Wojewódzkiego najważniejszą osobą w studio, ale sam Wojewódzki. I nie chodzi mi o przerywanie, które nieraz w wywiadach jest niezbędne, gdy np. gość umyślnie unika odpowiedzi na pytanie, ale to pretensjonalne wrzucanie kawałków o sobie. Wojewódzki nawet gdy zadawał wydawać by się mogło dla niego oczywiste pytanie, to robił to z podprowadzeniem, że on to robi, ale inni dziennikarze się boją o to pytać. Zastanawiacie się pewnie co to za kwestia, którą tak odważnie poruszył Wojewódzki. Chodziło o Orlen. „Miałeś kiedykolwiek, jakiekolwiek przejawy etycznego kaca nosząc na piersi logo Orlenu obok naszego orzełka?” — zapytał Jakub Wojewódzki, a gdy Wojciech Szczęsny odpowiedział „nie”, usłyszał od gospodarza programu, że „firma Orlen, w jakimś sensie stała się symbolem opresyjnego państwa bez jakieś kontroli”, a noszenie koszulek z logo największej polskiej firmy paliwowej to dla młodego-starego celebryty „moralnie tykająca bomba i każdy o tym wie”. Ta końcówka, czyli podkreślanie, że to, co mówi Wojewódzki, to prawda objawiona, oczywista oczywistość – to też charakterystyczna cecha prowadzenia przez niego rozmów.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bralczyk: dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów

2024-07-21 10:10

[ TEMATY ]

język polski

Adam Koprowski

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów, bo przecież nie na tym polega nasz stosunek do płci – powiedział PAP prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

PAP: Dzień dobry, panie profesorze. A może powinnam raczej powiedzieć dobry wieczór?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję