Reklama

Niedziela Wrocławska

Łączy nas św. Jan Chrzciciel

Każdy z nas otrzymał życiowe powołanie. I od nas zależy, czy przyjmiemy Boże zaproszenie czy też będziemy realizować swoje prawo i swoje marzenia – zwrócił się do wiernych w homilii bp Jacek Kiciński.

2024-07-02 08:37

Niedziela wrocławska 27/2024, str. I

[ TEMATY ]

powołanie

abp Józef Kupny

marzenia

Boży plan

Marzena Cyfert/Niedziela

Abp Józef Kupny odznaczył wiernych świeckich Medalami św. Jadwigi Śląskiej

Abp Józef Kupny odznaczył wiernych świeckich Medalami św. Jadwigi Śląskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W patronalne święto archikatedry wrocławskiej, miasta Wrocławia i całej archidiecezji uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W modlitwie uczestniczyło duchowieństwo, przedstawiciele samorządu, radni miejscy, przedstawiciele grup, wspólnot, rzemieślnicy oraz mieszkańcy Dolnego Śląska.

– Łączy nas św. Jan Chrzciciel, człowiek stawiający sobie wymagania, prorok i świadek czasów mesjańskich, męczennik za prawdę. Dziękując dobremu Bogu za wszystkie otrzymane łaski, prośmy, aby i nam nie zabrakło wytrwałości w poszukiwaniu prawdy i miłości – mówił w słowie powitania ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Jacek Kiciński zauważył, że narodziny Jana Chrzciciela ukazują nam Boże działanie w życiu człowieka. A to działanie nie jest przypadkowe. Podkreślił, że wpisuje się w nie słowo: powołanie. – Święty Jan Chrzciciel zrealizował swoje powołanie. Wypełnił misję, do której został zaproszony. Wskazał na Jezusa Chrystusa, przygotował drogi dla Pana. Potwierdził to swoim życiem. (…) Każdy z nas otrzymał życiowe powołanie. I od nas zależy, czy przyjmiemy Boże zaproszenie, czy też będziemy realizować swoje prawo i swoje marzenia. Nie chodzi o to, żebyśmy realizowali nasze marzenia o Bogu, ale Boże marzenia o nas – podkreślał ksiądz biskup. Nawiązał do trwającego w archidiecezji synodu. – Synod jest dzisiaj naszym powołaniem, naszym wezwaniem i misją. (...) Uczyńmy wszystko, byśmy na wzór św. Jana Chrzciciela nie tylko wskazywali na Jezusa Chrystusa, ale mogli śmiało, z odwagą i wiarą powiedzieć: „Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym”. Takiego dawania świadectwa potrzeba nam dziś – mówił bp Jacek.

Reklama

Ksiądz biskup złożył życzenia ks. Pawłowi Cembrowiczowi z okazji 10 lat pracy duszpasterskiej w katedrze wrocławskiej. Ksiądz Cembrowicz opowiedział zaś zebranym o okolicznościach, w jakich nastąpiło jego mianowanie na proboszcza parafii katedralnej i przekazał księdzu arcybiskupowi relikwiarz z relikwiami bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Od abp. Kupnego otrzymał specjalny okolicznościowy numizmat w uznaniu zasług na rzecz archidiecezji. – Nasza katedra staje się coraz piękniejsza. A teraz przyszedł czas na organy. (...) Udało nam się też przywrócić ołtarz biskupa Jerina. Mamy pięknie oczyszczone ściany naszej świątyni. To skarby nie tylko dla nas, ludzi wierzących, ale dla wszystkich, którzy odwiedzają Wrocław. Widzę, ilu turystów do nas przybywa. Cieszymy się, że możemy katedrę udostępnić i pokazać jej piękno – mówił abp Kupny.

Metropolita wrocławski otrzymał zaszczytny komandorski krzyż rycerskości Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika od Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Zostały też wręczone Medale św. Jadwigi Śląskiej dla zasłużonych wiernych świeckich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobry Pasterz z Neapolu

On urodził się świętym – napisała Grazzia Ruotolo. – Święci Antoni, Franciszek czy Augustyn – oni wszyscy najpierw wiedli ziemskie, czasem wręcz upojne życie, a potem nawracali się i stawali świętymi. Ks. Dolindo świętym się urodził

W 2015 r. takie świadectwo o duchownym wydała najbliższa żyjąca krewna sługi Bożego. – Które dziecko w wieku 2 lat czuje Jezusa żywego na ustach mamy, zapach Jezusa na jej płaszczu, kiedy wraca ze Mszy św.? – pytała. – A Dolindo to czuł. Które dziecko bite do krwi, z otwartymi ranami po operacji, któremu ojciec wykręca ręce, a potem zamyka je w komórce z węglem i szczurami, w bezgranicznym strachu modli się za tego samego tatę i wychwala Boga?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: bp Lechowicz zaapelował o wspieranie służby funkcjonariuszy i pracowników policji

2024-07-21 11:33

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

- Wszystkie przepisy prawa ustanawianego przez ludzi nie powinny naruszać prawa Bożego zapisanego w Dekalogu - podkreślał podczas Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Z okazji zbliżającego się Święta Policji Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji tej formacji i zaapelował o „zrozumienie i współdziałanie z tymi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i pokój”. Eucharystię transmitował Program 1 Polskiego Radia.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz sztandaru Komendy Głównej Policji i odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych przygotowali funkcjonariusze. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Komendy Stołecznej Policji.

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

2024-07-21 07:51

[ TEMATY ]

alkoholizm

alkoholicy

Adobe.Stock

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

W sierpniu w Poznaniu odbędą się obchody 50-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję