Reklama

Wiadomości

Trzeźwość to styl życia

Prawdziwym zwycięstwem jest to nad samym sobą – mówi Jan Borgul, założyciel Stowarzyszenia Abstynencki Klub św. Jana Chrzciciela w Kurowie k. Wielunia. To jedna z wielu inicjatyw parafialnych, które stawiają sobie za cel pomaganie uzależnionym z najbliższej okolicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj ludzie mają mniejszą odporność psychiczną w konfrontacji z różnymi problemami, co często prowadzi do sięgnięcia po alkohol. – To, co się dzieje z jedną osobą, wpływa na wszystkich w jej otoczeniu. Dlatego powinno się rozmawiać, a nie udawać, że nie ma problemu w rodzinie, albo martwić się, co ludzie powiedzą. A jeśli jest to już bardzo silne uzależnienie – trzeba specjalistycznego wsparcia. Niestety, często osoba uzależniona nie przyjmuje do wiadomości, że ma problem z alkoholem, na dodatek bywa i tak, że np. matka, żona albo dzieci ukrywają problem w imię miłości, usprawiedliwiają tę osobę, alkoholizm to jest choroba ciała i ducha – mówi Jan Borgul i wspomina: – Z naszym klubem ruszyliśmy w 1994 r. Był to wówczas pierwszy taki klub założony w wiosce. W miastach już istniały kluby Anonimowych Alkoholików, organizowane były mityngi dla osób z problemem alkoholowym. Nasz klub powstał również dzięki zaangażowaniu ówczesnego proboszcza – ks. Gabriela Biskupa. Akcję trzeźwościową połączyliśmy z pierwszą parafiadą w naszej parafii. W jednej z nich wziął udział ks. Władysław Zązel, znany duszpasterz trzeźwości, który promuje m.in. wesela bezalkoholowe.

Jak działać?

Reklama

„Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale” – te słowa ks. Bronisława Matkiewicza często powtarzał bł. Stefan Wyszyński. Wśród wielu akcji promujących abstynencję są kościelne Księgi Trzeźwości, Apostolstwo Trzeźwości, Krucjata Wyzwolenia Człowieka. – Tak naprawdę jeśli ktoś ma wolę wyjścia z alkoholizmu, to od poniedziałku do soboty może brać udział w jakimś mityngu. Potrzebna jest tylko silna wola, ale jak się nie chce, to na siłę nic się nie zrobi – przyznaje nasz rozmówca i dodaje: – Trwam w trzeźwości już 33 lata. Z zawodu jestem budowlańcem i to właśnie na budowach zaczęło się moje picie. Alkohol pojawiał się często na zakończenie dniówki, bo taka jest w Polsce tradycja. Tak naprawdę dni bez picia alkoholu mogłem policzyć na palcach jednej ręki. Sam w końcu doszedłem do wniosku, że muszę coś w życiu zmienić. W moim przypadku ogromnym wsparciem okazała się rodzina – u nas w domu nie pije się alkoholu w ogóle. Potem uświadomiłem sobie, że trzeba pomóc innym, bo problem alkoholizmu w Polsce był i nadal jest bardzo poważny. Dlatego uważam, że powinno się mówić o tym problemie także na kazaniach. Zaangażowanie kapłanów jest bardzo istotne w promowaniu abstynencji i trzeźwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ratować rodziny i młodzież

Reklama

Zdaniem Jana Borgula, każdy kapłan powinien być wyczulony na pojawiające się wśród parafian uzależnienia. – Bardzo ważna jest modlitwa, ale warto też, aby kapłani głosili homilie na temat niebezpieczeństw uzależnień. Podczas rekolekcji można wygłosić naukę o alkoholizmie, narkomanii, ale także o uzależnieniach od dopalaczy, smartfona, internetu i komputera. Zwłaszcza że jest to problem coraz większej liczby młodych ludzi. Tych trzeba zachęcać do trzeźwości już od najmłodszych lat. Problem alkoholowy jest obecny w bardzo wielu rodzinach, młodzi ludzie w tym wzrastają. Tak samo bardzo niepokojące jest dawanie dzieciom wina lub piwa bezalkoholowego. To jest błędna droga, bo przyzwyczajamy je do alkoholu. Na odwykach są dzieci już w wieku 11 lat! Dlatego jako stowarzyszenie chodzimy do szkół na spotkania z młodzieżą. Rozmawiamy na temat niebezpieczeństw, które niesie alkohol. Współpracujemy z nauczycielami. Abstynencja i trzeźwość to jest wspólna sprawa. Nauczyciele na godzinach wychowawczych podejmują temat uzależnień. Niestety, ciągle jest jakieś społeczne przyzwolenie na alkoholizm. Problem narasta, bo młodzież jest bombardowana reklamami, szczególnie przez smartfony, internet. W walce o trzeźwość nie pomagają też reklamy piwa na imprezach sportowych. Przykre jest to, że liczy się bardziej biznes aniżeli zdrowie człowieka. Niektórzy w rodzinach uciekają od tego tematu, milczą, udają, że wszystko jest w porządku. Nie tędy droga – przekonuje p. Jan.

Styl życia

– W naszym stowarzyszeniu obowiązuje zasada, że my dajemy ci wędkę, ale rybę łowisz sobie sam. To oznacza, że człowiek musi sam chcieć uwolnić się od nałogu. Czasem jednak bywa i tak, że ktoś musi sięgnąć dna, żeby to zrozumieć.

Dla p. Jana, gdy wychodził z alkoholizmu, pomocą i siłą była – i nadal jest – modlitwa. – Bardzo trudno jest wytrwać w trzeźwości. Otoczenie często nie rozumie, że ktoś nie chce już pić alkoholu, i namolnie do tego zachęca. Czasem słyszałem od kobiet: co to za chłop, jak się nie napije? Bardzo niebezpieczne jest też ukrywanie się z nałogiem, wyjeżdżanie poza miejsce zamieszkania z kolegami, udawanie, że przecież pije się tylko małe ilości. Dzisiaj problemem jest tzw. praca zdalna w domu. Przecież pracodawca nie poczuje alkoholu przez komputer. Trzeba mieć więc odwagę powiedzieć „nie”.

W walce z alkoholizmem nie można być letnim, nie ma miejsca na półśrodki – podsumowuje Jan Borgul.

2024-07-30 13:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gen nabity w butelkę

Niedziela Ogólnopolska 32/2018, str. 40-41

[ TEMATY ]

abstynencja

Zdzisław Sowiński

Krzyż, obcęgi, młot, topór (siekiera), włócznia i drabina w ostatniej butelce alkoholika

Krzyż, obcęgi, młot, topór (siekiera), włócznia i drabina w ostatniej butelce alkoholika

Oni też chcą być dobrzy, toczyć spokojne i zasobne życie. Tymczasem niezrozumienie, brak wsparcia i pochopne oceny zatapiają ich w nałogu coraz głębiej.

To jedna z tych anegdot, które przetrwają każdy czas, zadziwiają i zatrzymują w stanie refleksji. Mój ojciec od zawsze był synem Jasnej Góry, najpierw dzięki bliskości mieszkania obok jej szczytu, potem przez coraz bardziej świadomą modlitwę, a następnie jako zawodowiec dokumentujący to sanktuarium od najmniejszych detali po szerokie plany tysięcy pielgrzymów, którzy wypełniają jasnogórskie planty, dziedzińce i wnętrza. Był rok 1983, sierpniowe tłumy i ojciec artysta, przemierzający kilometry świętego terenu, by uchwycić i uwiecznić na światłoczułych kliszach sylwetki i twarze rozmodlonych wiernych. Nagle zbliżył się do niego obcy człowiek w sile wieku, wyciągnął rękę z niedużym pakunkiem i poprosił ojca, by zechciał to przyjąć. „To coś jest dla mnie bardzo ważne, a pan będzie wiedział, jaki dobry użytek z tego zrobić” – powiedział.Następnie oddalił się szybko, zostawiwszy obdarowanego w zdumieniu. Prezentem okazała się butelka po wódce. Jednak nie była pusta, jakimś karkołomnym sposobem ktoś umieścił w niej drewniany krzyż i atrybuty męki Pańskiej. Butelka nie ma znamion rozbicia i ponownego stopienia, a osadzenie w niej poszczególnych elementów przeczy fizycznym ograniczeniom materii. To dzieło sprytu, cierpliwości i pokory. Dzieło czyichś głębokich przemyśleń nad przypuszczalnie złamanym życiem, czyjejś przemiany i jednocześnie dowód wielkiego talentu. Krzyż Jezusa, narzędzie i desygnat epokowej zbrodni, obcęgi, młotek, topór, włócznia i drabina, po której można się wspiąć, by Go dobić lub zdjąć i utulić. Każdy z tych przyrządów może służyć złym i dobrym sprawom, zależnie od intencji tego, kto ich używa. Gdzieś ktoś w porę się zorientował, że nałóg go krzywdzi i dezorientuje, udowodnił sobie i światu wolność wyboru.
CZYTAJ DALEJ

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna relacja księdza

2024-09-16 20:26

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Lądek Zdrój

ks. Aleksander Trojan

powódź w Polsce (2024)

ks. Wiktor Bednarczyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Aleksander Trojan i ks. Wiktor Bednarczyk. W tle plac przed kościołem parafialnym w Lądku-Zdroju

Ks. Aleksander Trojan i ks. Wiktor Bednarczyk. W tle plac przed kościołem parafialnym w Lądku-Zdroju

Jedna z największych powodzi w historii Lądka-Zdroju zniszczyła mosty, drogi, budynki, a także zalała kościół parafialny Narodzenia NMP. Ks. Wiktor Bednarczyk miejscowy wikariusz opowiada o przerażających chwilach, kiedy walczył o życie, porwany przez potężną falę powodziową.

W niedzielę 15 września księża w parafii Narodzenia NMP odprawili trzy Msze święte. Nic nie zapowiadało katastrofy, która miała nadejść tuż po południu. - Nikt bowiem nie przypuszczał, że tama w Stroniu Śląskim nie wytrzyma naporu wody – relacjonował ksiądz kanonik Aleksander Trojan – lądecki proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Katolicka Nauka Społeczna to kompas dla chrześcijańskiego podejścia do zagadnień społecznych

2024-09-19 19:32

[ TEMATY ]

festiwal

przewodniczący KEP

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Festiwal KNS to okazja, by zgłębić fundamenty społecznego nauczania Kościoła, który od ponad stu lat stanowi kompas dla chrześcijańskiego podejścia do zagadnień społecznych, ekonomicznych czy też politycznych - zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w wideoprzesłaniu do uczestników spotkania organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie.

Abp Wojda podkreślił, że wydarzenie to od lat stanowi wyjątkową przestrzeń dialogu, refleksji i spotkań ludzi o wspólnych wartościach. Tematem tegorocznego 8. już Festiwalu jest „Odpowiedzialność społeczna”. W programie m.in. debaty eksperckie i warsztaty. Udział w trzydniowym Festiwalu jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja na: festiwalkns.pl.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję