Reklama

Niedziela Kielecka

Błogosławiony Wincenty, módl się za nami

Jako chrześcijanie – niezależnie od tego, jakie będą trendy we współczesnym świecie – musimy się trzymać Ewangelii, musimy wiedzieć, że życie jest święte od początku do końca – mówił kard. Kazimierz Nycz 25 sierpnia w kościele opactwa cystersów w Jędrzejowie.

Niedziela kielecka 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Jędrzejów

TER

Procesja z relikwiami bł. Wincentego

Procesja z relikwiami bł. Wincentego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 22 sierpnia Mszą św. o godz. 18 wspólnota parafii bł. Wincentego Kadłubka rozpoczęła modlitewne przygotowanie do głównych niedzielnych uroczystości. Eucharystii przewodniczył proboszcz o. Jakub Edward Zawadzki. – Ten dzień rozpoczyna czas duchowego przygotowania do uroczystości odpustowej ku czci naszego patrona, bł. Wincentego Kadłubka. Rozpoczynamy to przygotowanie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej, która jest patronką Polskiej Kongregacji Cysterskiej – mówił.

W tym czasie przewodnikiem po drogach wiary był pochodzący z Jędrzejowa ks. Mariusz Kałka, który przez kilka dni głosił słowo Boże. – On wśród was wzrastał, umacniał swoją wiarę, a później swoje powołanie do kapłaństwa, wychowywał się u stóp Wniebowziętej – mówił ks. proboszcz przedstawiając kapłana. Zwracając się do licznie zebranych wiernych powiedział: – Niech nasz błogosławiony patron uczy nas miłości do Chrystusa, uczy głębokiej wiary w Boga, bo na nowo w tych czasach, w których przychodzi nam żyć, trzeba powiedzieć słowa naszych praojców: „bez Boga ani do proga”. I o tym przypomina nasz błogosławiony patron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez Maryję do Jezusa

Reklama

W wygłoszonej homilii ks. Kałka wskazywał na postać bł. Wincentego Kadłubka, wielkiego czciciela Maryi, który „pokazuje nam, jak budować swoje życie duchowe, nie poddawać się w tej drodze, jaką jest zmierzanie w kierunku Boga”. Zwracając się do obecnych zachęcał, aby zatrzymać się i zastanowić nad własnym życiem, by odpowiedzieć na pytanie: „Co to znaczy wierzyć? Jak wygląda wiara w moim życiu?”. Mówiąc to zachęcał, aby „spojrzeć na przykład Najświętszej Maryi Panny, która zawierzyła Bogu”. – Maryja swoim życiem pokazała, że każdy z nas może rozwijać swoją wiarę i pielęgnować ją, może tą wiarą w pełni żyć – podkreślał, dodając, że człowiek, który idzie drogą wiary Matki Bożej, może przezwyciężyć wszystko. Nawet Golgota i krzyż nie są w stanie zburzyć tej wiary. Wskazywał na bł. Wincentego, dla którego Bóg był zawsze na pierwszym miejscu. – I kiedy zastanawiamy się nad tym, jak żyć, jak rozwijać swoją wiarę, jak dążyć do szczęścia, jak to szczęście osiągnąć, to oprzyjmy się na zaufaniu do Maryi, która pokazała, jak trzeba przejść tą drogą wiary, aby doświadczyć obecności prawdziwego i żywego Boga – zakończył.

Po Mszy św. odbyła się procesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka, a po błogosławieństwie wierni mieli możliwość ucałowania relikwii.

Nadzieja, wiara i miłość

Reklama

Przez trzy kolejne dni wierni gromadzili się w klasztornej świątyni na modlitwie i adoracji oraz uczestniczyli w Eucharystiach. Kulminacją Odpustu Wincentiańskiego była Msza św. sprawowana 25 sierpnia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Setki osób wzięły udział w Eucharystii sprawowanej m.in. w intencji mieszkańców Jędrzejowa oraz o kanonizację bł. Wincentego. Wraz z kard. Nyczem przy ołtarzu modliło się dwudziestu kapłanów, wśród nich opat Eugeniusz Augustyn – prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów, o. Adrian Mróz – opat opactwa cysterskiego w Mogile, ks. Andrzej Kaszycki – proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej z Kielc, a także dziekan ks. Leszek Sztandera. Obecne były siostry albertynki, siostry elżbietanki, siostry służebniczki, Rycerze Jana Pawła II, Rycerze Kolumba, a także przedstawiciele władz wszystkich szczebli samorządowych. Zebranych powitał o. Rafał Ścibiorowski, opat jędrzejowski. – Niech to spotkanie Eucharystyczne i nasza modlitwa będzie wyrazem wdzięczności za łaski, które otrzymaliśmy za wstawiennictwem Mistrza Wincentego. W wymiarze nadziei, wiary i miłości prośmy o Boże błogosławieństwo dla nas wszystkich, dla naszego państwa, dla naszego miasta Jędrzejów, którego bł. Wincenty jest patronem, oraz dla naszej społeczności parafialnej i wszystkich tych, którzy się tutaj gromadzą – mówił.

Znowu w Jędrzejowie

Homilię kard. Nycz rozpoczął od osobistej refleksji. Jak powiedział, był już w jędrzejowskim kościele cystersów w ramach pielgrzymki Krakowskiego Seminarium Duchownego w 1969 r. Mówił o tym, jakie wrażenie wywarło na nim – młodym człowieku – sanktuarium i grób bł. Wincentego Kadłubka. Wyraził swoją radość z faktu, że po 55 latach wrócił do tego miejsca. – Dziękuję ojcu opatowi za to, że tak jak mogłem być tu na początku mojego dojrzałego życia, tak mogę być tutaj razem z wami niejako przy końcu biskupiej posługi. Cieszę się z tego bardzo, bo mam okazję wam podziękować za to, że trzymacie pamięć sławnego biskupa krakowskiego, który kierował Kościołem w trudnym czasie i ostatnie pięć lat swojego życia postanowił spędzić w tym klasztorze cystersów – mówił. Kardynał przypomniał postać bł. Wincentego, wybitnego, wykształconego biskupa, autora Kroniki Polskiej, żyjącego w trudnych czasach na przełomie XII i XIII wieku, w latach rozbicia dzielnicowego Polski.

Bóg daje moc

Reklama

Kard. Nycz przypomniał, że czas podziału Polski na księstwa był okresem rozkwitu zakonów, w tym zakonu cystersów. Jak zauważył: – Z jednej strony był to czas bardzo trudny, a z drugiej bardzo owocny, piękny. I to nas uczy, że trudności, z jakimi spotyka się Kościół, trudności, z jakimi spotyka się biskup czy chrześcijanie, wyzwalają nową siłę i nową energię. Bóg daje moc – powiedział, dodając, że wtedy Kościół się odradza, Kościół się ożywia, Kościół staje się silny i mocny. Podkreślił, że kiedy dzisiaj doznajemy rozmaitych trudności, to wszystko jest po to, „żebyśmy się wzmocnili i żebyśmy bardziej dawali świadectwo życia Ewangelią”.

Stańmy po stronie prawdy

Kaznodzieja powiedział również, że człowiek bardzo często chce postawić siebie w miejscu Pana Boga. – Człowiek chciałby przejąć prawo stanowienia moralności. Prawo decydowania, co jest prawdą, co jest dobrem. To ja będę decydował. I co mówi współczesny człowiek, i co nam mówią dzisiaj media, i co nam mówią bardzo często politycy pewnych opcji, które próbują narzucić pewne standardy nowoczesności? Mówią nam, że to od człowieka zależy, kto będzie miał prawo do życia – powiedział kard. Nycz dodając: – Oni mówią nam, że: „standardem nowoczesności jest to, że będzie można zabijać dziecko do dwunastego tygodnia”. Kardynał przypomniał również, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, którzy tworzą rodzinę, w której rodzą się dzieci. Apelował do zebranych, aby nie bali się w takich fundamentalnych kwestiach dotyczących, życia i wiary stanąć po stronie prawdy, trzymając się Ewangelii.

Na zakończenie Mszy św. wybrzmiała radosna pieśń „Ciebie, Boga, wysławiamy”. Następnie odbyła się procesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka. Po niej kard. Nycz pobłogosławił zebranych relikwiami bł. Wincentego i każdy miał możliwość ich ucałowania. Uroczyste obchody odpustowe zakończyły się koncertem finałowym Jubileuszowego XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpił Jędrzejowski Chór Miejski, Alicja Gaweł-Kramarz oraz Maciej Miecznikowski.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejów: kaplica bł. Wincentego Kadłubka w archiopactwie cysterskim odzyskuje blask

[ TEMATY ]

renowacja

opactwo

cystersi

Jędrzejów

T.D.

Archiopactwo cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwo cystersów w Jędrzejowie

W archiopactwie cystersów w Jędrzejowie kontynuowane są zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie, których wartość to prawie 2 miliony złotych. Do ważniejszych przedsięwzięć należy renowacja kaplicy z konfesją bł. Wincentego Kadłubka – najpierw biskupa krakowskiego, a potem cystersa, który spoczywa w tutejszym kościele.

W kaplicy bł. Wincentego, po rozpoczętej w 2018 r. renowacji późnobarokowych malowideł Andrzeja Radwańskiego w obrębie kopuły, kontynuowano odnawianie fresków na pendentywach (elementach narożnych sklepienia). Są one po części dziełem także Andrzeja Radwańskiego, z późniejszymi uzupełnieniami innych artystów. Odnowione zostały także bramki obejścia po bokach ołtarza oraz elementy wyposażenia metalowego: cztery świeczniki, krucyfiks ołtarzowy, tabernakulum, a także podstawa ołtarza i figury czterech aniołów adorujących konfesję bł. Wincentego. Sama konfesja, odnowiona - jest obecnie przechowywana w klasztorze.
CZYTAJ DALEJ

Sprostowanie tygodnika "Wprost" dot. o. Tadeusza Rydzyka

2024-11-03 23:05

[ TEMATY ]

Radio Maryja

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Tygodnik „Wprost” na swoim portalu zamieścił sprostowanie kłamliwego artykułu o Ojcu Tadeuszu Rydzyku CSsR. To pierwsze takie sprostowanie po wieloletniej oszczerczej kampanii wobec Dyrektora i Założyciela Radia Maryja - informuje portal radia.

W przestrzeni medialnej pojawia się wiele kłamstw na temat o. Tadeusza Rydzyka CSsR. Liberalno-lewicowe media atakują Dyrektora i Założyciela Radia Maryja od samego początku istnienia katolickiej rozgłośni.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. usiłowania zabójstwa księdza w Szczytnie

2024-11-04 16:26

[ TEMATY ]

ksiądz

atak

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa księdza. Czynności procesowe z udziałem zatrzymanego 27-letniego mężczyzny zaplanowano na wtorek - podał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

"Czynności procesowe z udziałem zatrzymanego 27-letniego mężczyzny zaplanowano na wtorek. Mężczyzna jest zatrzymany do sprawy. Nie ma statusu podejrzanego. Czekamy na opinię dotyczącą obrażeń ciała pokrzywdzonego. Zbieramy dowody. Policja wykonuje intensywne czynności procesowe i operacyjne" - wyjaśnił prokurator Brodowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję