Reklama

Niedziela Kielecka

Odbudować nadzieję

Po straszliwym kataklizmie powodzi, jaki nawiedził południowo-zachodnią część Polski, jest czas przywracania nadziei i ludzkiej solidarności.

Niedziela kielecka 40/2024, str. I

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

Karol Porwich/Niedziela

Diecezjanie pomagają poszkodowanym

Diecezjanie pomagają poszkodowanym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pierwszych godzin po doniesieniach o tragedii region świętokrzyski i diecezja kielecka rozpoczęły organizowanie niezbędnej pomocy. Działania pomocowe prowadzą parafie, samorządowcy, organizacje pozarządowe, strażacy, Wojska Obrony Terytorialnej.

Już 16 września Caritas Kielecka w porozumieniu z Caritas Polska uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym. – Diecezjalna Caritas jest w kontakcie z Caritas w diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. Na dzień 17 września najtrudniejsza sytuacja była w diecezji świdnickiej, gdzie wielu mieszkańców było jeszcze odciętych od świata – mówił ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kielce. Ofiary można wpłacać na konto: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem: „Powódź” lub osobiście w Biurze Caritas w Kielcach, pl. Najświętszej Maryi Panny 1. – Odzew jest od początku duży. Zebrane środki pozwolą nam elastycznie pomagać powodzianom, dostosowując to wsparcie do bieżących potrzeb tam na miejscu – zaznaczył ks. Banasik. Jednocześnie Caritas uruchomiła dwa punkty zbiórki darów dla powodzian – w siedzibie CIS przy ul. Jana Pawła II i Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Wiśniowej w Kielcach. Zbierane są suche produkty żywnościowe z dłuższą datą przydatności, woda butelkowana, artykuły higieniczne. Pierwszy transport Caritas z darami wyjechał na tereny zalane 20 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie pozostaną sami

Reklama

Na apel bp. Jana Piotrowskiego 22 września we wszystkich kościołach odbywały się kwesty do puszek. „W ostatnich dniach jesteśmy świadkami ogromnej tragedii naszych Rodaków dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej części Polski. Wyrażamy im nasze współczucie i zapewniamy, że w obliczu kataklizmu nie pozostaną sami” – napisał Biskup. Zwrócił się z prośbą do diecezjan, „by w duchu chrześcijańskiej miłości włączyć się w dzieło pomocy osobom poszkodowanym” – modlitwą i ofiarami. Zachęcał do organizacji punktów pomocy rzeczowej w parafiach.

W miarę potrzeb poszerzymy pomoc

– Ważne jest, że diecezje dotknięte klęską powodzi od razu uruchomiły całodobowe jadłodajnie, gdzie powodzianie mogą zjeść ciepłe posiłki. Do ich przygotowania potrzeba makaronów, kasz, innych suchych produktów spożywczych niezbędnych do ich przyrządzenia, o które również prosimy – mówił ks. Banasik. – Odzew na apel jest duży. Dzwonią pierwsze firmy z deklaracją pomocy – dodaje. – W miarę potrzeb będziemy poszerzać tę pomoc o inne segmenty. Możemy zorganizować pobyt wytchnieniowy dla dzieci – tłumaczy. Zbiórki darów prowadzą także parafie i oddziały terenowe Caritas, urzędy, szkoły. W porozumieniu z Caritas Polska organizowana jest również akcja „Paczka dla Powodzian”.

Podziwiamy ich zaangażowanie i otaczamy modlitwą

Jak zawsze w sytuacjach kryzysowych, błyskawicznie na dramat mieszkańców województw śląskiego dolnośląskiego i opolskiego zareagowali strażacy z PSP oraz jednostek OSP z niemal wszystkich powiatów, które udostępniły swoje remizy w celu zbiórki potrzebnych dla powodzian darów. Kilkudziesięciu mundurowych pomagało w zalanych miejscowościach, przy umacnianiu wałów, ewakuacji ludności. – My, kapelani, podziwiamy ich wielkie serce i zaangażowanie i otaczamy modlitwą – mówił kapelan strażaków powiatu kieleckiego ks. Łukasz Zygmunt. Zbiórkę darów dla powodzian uruchomili również: Urząd Miasta Kielce i Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, lokalne media, PCK. Od 17 września we Wrocławiu i okolicach w walce z powodzią walczyło 160 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zakupił wodę mineralną o wartości stu tysięcy zł i podjął uchwałę o przekazaniu pomocy finansowej w kwocie 1 miliona złotych dla samorządów, które ucierpiały najbardziej.

2024-10-01 13:40

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary od serca

Niedziela sandomierska 41/2024, str. IV

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Dary trafiły do diecezji świdnickiej

Dary trafiły do diecezji świdnickiej

My też doświadczyliśmy bardzo dużo pomocy podczas powodzi w 2010 r. i tych odruchów serca było wtedy wiele, dlatego chcemy w rewanżu zrobić to samo, bo potrzeb tam na miejscu, jest na pewno mnóstwo – mówił Leszek Pająk, pracownik Caritas.

Dzięki odpowiedzi na apel bp. Krzysztofa Nitkiewicza, skierowany do diecezjan, parafii i zgromadzeń zakonnych, udało się zorganizować natychmiastową pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź na terenach diecezji świdnickiej. Jak poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, w ostatnich dniach zebrano najpotrzebniejsze środki, które jeszcze tej nocy trafią do Caritas Diecezji Świdnickiej, aby mogły zostać rozdystrybuowane wśród powodzian.
CZYTAJ DALEJ

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Umarł w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek wielkanocny, czyli w czasie tak bardzo wiążącym się z odnowieniem właśnie. Z odrodzeniem. Z życiem, które tylko zmienia się, nie kończy. To z pewnością wymowny znak dla świata. Także dla Kościoła, który nadal trwa, także w okresie sede vacante, bo został założony przez Zmartwychwstałego Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP pośmiertnie odznaczył bp. Turzyńskiego

2025-04-22 13:34

[ TEMATY ]

pogrzeb

odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda

bp Turzyński

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

bp Piotr Turzyński

W Radomiu trwają uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego. Biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zmarł 14 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie biskupowi Turzyńskiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W katedrze pw. opieki NMP w Radomiu trwają uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego. Biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 61 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję