Reklama

Niedziela w Warszawie

W szkole św. Hieronima

Patron uczący miłości do Słowa Bożego, wzorcowa Służba Liturgiczna i tętniące życiem wspólnoty, inspirujące się nauczeniem św. Jana Pawła II, to tylko trzy z wielu powodów, dla których warto odwiedzić tę parafię.

Niedziela warszawska 40/2024, str. I

[ TEMATY ]

Stara Miłosna

Archiwum parafii/Karolina Błażejczyk

Chlubą parafii jest Liturgiczna Służba Ołtarza

Chlubą parafii jest Liturgiczna Służba Ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest ona jedną z młodszych w diecezji warszawsko-praskiej. Parafia św. Hieronima w Starej Miłośnie została erygowana 18 września 2002 r., a jej pierwszym proboszczem mianowano ks. Stanisława Popisa. Wierni gromadzili się na modlitwie w tymczasowej kaplicy. Budowa kościoła rozpoczęła się w marcu 2007 r. Kamień węgielny wmurował bp Kazimierz Romaniuk. Uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy do nowego kościoła wraz z poświęceniem kościoła dokonało się w dniu odpustu parafialnego 30 września 2014 r. z udziałem bp. Marka Solarczyka. Cztery lata później – 17 czerwca 2018 r. – świątynia została konsekrowana przez bp. Romualda Kamińskiego.

Żywy Kościół

Młode są nie tylko mury kościoła. – Większość wiernych to ludzie młodzi, co bardzo nas, duszpasterzy, cieszy. Na osiedlu są 3 szkoły podstawowe, do każdej z nich uczęszcza ponad 700 dzieci. Wysoki jest również odsetek osób uczestniczących w praktykach religijnych i przystępujących do Komunii św. – mówi w rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Dariusz Marczak, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szczególny jest także patron parafii, którego wezwanie nosi niewiele kościołów w Polsce. – Wybór św. Hieronima na patrona to zasługa bp. Romaniuka, wybitnego biblisty, znawcy Słowa Bożego, przede wszystkim Nowego Testamentu, zwłaszcza św. Pawła. Św. Hieronim to patron wymagający, z krwi kości, człowiek ascezy, który zamknął się w grocie w Betlejem i zaczął tłumaczyć Pismo Święte z języków oryginalnych na łacinę. Mamy w parafii również jego relikwie – podkreśla ks. Marczak i dodaje, że niełatwo było je zdobyć. – W końcu udało się odnaleźć relikwie św. Hieronima u Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Siostry przekazały nam kostkę świętego z wygrawerowanym na relikwiarzu jego imieniem. Relikwie są z czasów fundacji zgromadzenia w Warszawie, a więc z XVII w. – zaznacza proboszcz.

Dobre słowo

Jak na parafię z tak wymagającym patronem przystało, Słowo Boże jest w niej nie tylko odczytywane w czasie liturgii i nabożeństw, ale nadaje rytm życiu duszpasterzy i wiernych. Homilie odnoszące się do liturgii słowa z danego dnia głoszone są na każdej Mszy św., także tej porannej w dni powszednie. Dbają o to oprócz proboszcza również ks. Radosław Janowski, wikariusz, oraz ks. prał. dr Mariusz Wedziuk, dyrektor i redaktor naczelny Radia Warszawa, rezydent parafii.

– Wierni mobilizują nas, księży, przychodząc często do zakrystii z różnymi pytaniami, prośbą o wyjaśnienie lub komentarz do Słowa Bożego. To bardzo cieszy – podkreśla ks. Marczak.

W parafii szczególnie czczony jest również bł. Karol Acutis, którego relikwie parafia pozyskała jako pierwsza w diecezji warszawsko-praskiej. 12 października, w liturgiczne wspomnienie bł. Karola, odbywa się uroczysta Msza św. z udziałem biskupa, poprzedzone 9-dniową nowenną, na którą przybywa wielu młodych z różnych parafii.

Wspólnoty

Reklama

Oddziaływanie Słowa Bożego sprawia, że parafia tętni życiem grup i wspólnot, których jest ok. 20. To m.in. chórek dziecięcy „Iskierki Miłości”, Młodzieżowy Zespół Wokalno-instrumentalny, Chór parafialny „Cantate Dei Gloriam”, Wspólnota Fatimska, Żywy Różaniec, Wspólnota Modlitewno-Ewangelizacyjna „Woda Żywa”, Domowy Kościół czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które było pionierskim oddziałem w diecezji warszawsko-praskiej, a także Ruch Rodzin Nazaretańskich.

Inicjatorką tej wspólnoty, która powstała przy parafii św. Hieronima ok. 15 lat temu, była Małgorzata Babińska. – Choć jest to ruch rodzin, w naszej wspólnocie jest miejsce nie tylko dla małżeństw, ale także dla osób samotnych. Spotykamy się raz w miesiącu, przygotowujemy oprawę Mszy św. – czytania, psalm, układamy wezwania modlitwy wiernych. Raz lub dwa razy w roku wyjeżdżamy na wspólnotowe rekolekcje, na których oprócz oczywiście Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu i konferencji jest także czas na rekreację – chodzimy po górach lub jeździmy zimą na nartach. To nas integruje i umacnia wspólnotę – wskazuje Babińska.

Ministranci do wypożyczenia

Licząca ok. 6,5 tys. mieszkańców parafia znana jest również w całej diecezji ze świetnie przeszkolonej Liturgicznej Służby Ołtarza, w którą zaangażowanych jest blisko 60 ministrantów i lektorów.

– Na Mszy św. nie ma chłopaka służącego przy ołtarzu w trampkach czy w krótkich spodenkach. Wszyscy są w czarnych spodniach, białych koszulach i czarnych butach. Ministranci mają nawet swoją szatnię, gdzie stoją ich buty „do służenia”. Naszych ministrantów charakteryzuje świetne wyczucie liturgiczne i często mówi się, że są ministrantami do wypożyczenia – mówi z dumą ks. Marczak.

Reklama

Służbę liturgiczną tworzą również nadzwyczajni szafarze Komunii św. Jest ich w parafii sześciu, wśród nich Marcin Wojenka. Podkreśla on, że posługa ta jest dla niego wielkim zaszczytem i zobowiązaniem. – Ogromnym przeżyciem jest dla mnie zanoszenie Pana Jezusa ludziom chorym. Szczególnie poruszało mnie, gdy szedłem z Komunią św. do chorej na nowotwór 43-letniej kobiety, która z wielkim wytęsknieniem czekała na Jezusa, którego bardzo pragnęła przyjąć do serca o godz. 15.00. To są chwile, które chwytają za serce – opowiada. Zaznacza też, że w parafii wierni przystępują do Komunii św. z ogromnym szacunkiem.

Ponadczasowe przesłanie

W parafii M. Wojenka jest także wśród pionierów Chorągwi św. Hieronima Rycerzy Św. Jana Pawła II. Powstała ona w 2017 r. i obecnie skupia 12 osób. Oprócz proboszcza, który jest duchowym opiekunem wspólnoty, i 9 mężczyzn, jest w niej również dwóch młodych kadetów, którzy przygotowują się do oficjalnego wstąpienia w szeregi rycerzy. W parafii rycerze służą pomocą m.in. asystując przy ołtarzu, ale także pomagając w różnych pracach gospodarczych i technicznych. W życiu codziennym starają się ewangelizować w swoich środowiskach.

– Jeden z naszych braci prowadzi szkołę nauki jazdy i wspominał, że rozmawiał z młodym człowiekiem o Bogu, zwłaszcza o Duchu Świętym, i obiecał mu, że za niego się pomodli. To małe ziarenko wrzucone w glebę, które może przynieść wielkie owoce – podkreśla Wojenka, który sam, jako katecheta, stara się promować nauczanie św. Jana Pawła II.

– Dla dzisiejszej młodzieży, a tym bardziej dzieci, papież Polak jest postacią historyczną, której nie poznały za życia i do której podchodzą z dużym dystansem. Myślę, że najważniejszym przesłaniem św. Jana Pawła II aktualnym na dziś są jego słowa z inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Prawdę o Bogu jako Ojcu, który naprawdę kocha swoje dzieci trzeba nieustannie powtarzać i sądzę, że jako ludzie, niezależnie od wieku, jesteśmy jej dzisiaj najbardziej głodni – wskazuje Wojenka.

2024-10-01 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: zapytajmy siebie, co Duch Święty chciał powiedzieć przez Franciszkowy pontyfikat

2025-04-21 22:11

[ TEMATY ]

Franciszek

bp Andrzej Przybylski

śmierć Franciszka

Jasna Góra news

- Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście - mówił bp Andrzej Przybylski w szczególną „papieską godzinę”, kiedy na Jasnej Górze od lat o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego.

Paulini od 1958 r. o 18.30 godzinie każdego dnia, stają do ołtarza, aby wiernie wspierać posługę każdego zasiadającego na Stolicy Piotrowej Ojca Świętego. - Dzisiaj ta intencja jest szczególnie wyrazista, rzadko tak się zdarza, że w Kanonie Mszy św. nie wymieniamy papieża, tak będzie od dzisiaj przez najbliższy czas. Ale to jest też czas wielkiego dziękczynienia. Chcę dziękować z całym Kościołem, za życie, za osobę, za pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Staję tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście papież Franciszek (..) Tutaj wręcz fizycznie upadł przed Wizerunkiem Matki Najświętszej, by całkowicie Jej zawierzyć Kościół na świecie, Kościół w Polsce, naszą też ojczyznę w rocznicę chrztu Polski. Pamiętajmy o nim, zapraszam was do takiej wdzięcznej modlitwy w Roku Jubileuszowym. To papież Franciszek wyznaczył nam temat tego czasu, że nadzieja zawieść nie może, również ta nadzieja na życie wieczne - mówił na rozpoczęcie Mszy św. biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Biuro prasowe: pogrzeb papieża między piątkiem a niedzielą

2025-04-21 19:29

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu. Decyzja w sprawie daty pogrzebu ma zapaść podczas pierwszej kongregacji kardynałów, czyli ich zgromadzenia. Odbędzie się ono we wtorek rano.

Przypomniano, że zgodnie z normami konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża ma odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci.
CZYTAJ DALEJ

Uwielbienie na Piasku

2025-04-22 16:00

Marzena Cyfert

Uwielbienie Zmartwychwstałego Jezusa w kościele NMP na Piasku

Uwielbienie Zmartwychwstałego Jezusa w kościele NMP na Piasku

W Poniedziałek Wielkanocny charyzmatyczne wspólnoty archidiecezji wrocławskiej po raz jedenasty stanęły razem przed Panem, aby dziękować za Jego Zmartwychwstanie. Modlitwę zanoszono również w intencji zmarłego papieża Franciszka.

– To szczególny czas dla Kościoła. Zasmuciły nas informacje, które dziś rano do nas dotarły. Ale wierzę, że papież Franciszek jest w domu Ojca i uwielbia Pana. Jego pierwsza adhortacja to „Evangelii Gaudium”, Ewangelia radości. Papież Franciszek wyrażał to całym sobą i tym, co pisał. Mówił bardzo dużo o spotkaniu z żywym Bogiem, spotkaniu z Jezusem. Dlatego dziś się tutaj gromadzimy, by oddać należną chwałę Temu, który jest – mówił na rozpoczęcie spotkania Tomasz Piechnik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję