Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

Królewskie zwiedzanie

Trwa 13. już edycja akcji „Darmowy listopad”. Dokąd się kierować w tym roku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym razem podwoje otwierają cztery rezydencje królewskie. Udostępniają one wybrane wystawy, proponują bezpłatne wydarzenia i programy edukacyjne dla szkół, grup zorganizowanych czy indywidualnych turystów, a także spotkania przeznaczone dla całych rodzin. Aby móc w ramach akcji zwiedzić jedną z nich, należy pobrać bezpłatne wejściówki, które są dostępne w dniu zwiedzania w kasach biletowych oraz w sklepie on-line z biletami (te z tygodniowym wyprzedzeniem).

Przy okazji pobytu w stolicy bądź mieście Kraka nie można pominąć królewskich posiadłości, a każdej z nich będzie poświęcony kolejny weekend listopada. Szczegółowy program jest dostępny na stronach internetowych poszczególnych muzeów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zamek Królewski na Wawelu

Reklama

Ta wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości zaprasza w listopadzie na zwiedzenie kilku ekspozycji. Wśród nich: wystawy „Namioty Tureckie”, która prezentuje m.in. przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy, w tym dywany i makaty; Reprezentacyjnych Komnat Królewskich z wystawą czasową „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”; a także wyjątkowej wystawy „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”. W podziemiach zamku są dostępne wystawy: „Wawel Zaginiony”, „Wawel Podziemny. Lapidarium”. Na trasie zwiedzania rezydencji królewskich nie można pominąć tego miejsca, jednego z tych o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Wawelowi poświęcony jest weekend 23-24 listopada.

Zamek Królewski w Warszawie

W rezydencji królów Rzeczypospolitej w ramach darmowego zwiedzania będą dostępne: Galeria im. Lanckorońskich, a w niej zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej; wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie” oraz zamkowe ogrody. Weekend 9-10 listopada odbędzie się pod znakiem zwiedzania Trasy Królewskiej, na której najważniejszym elementem jest tron króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej, oddany po całkowitej rekonstrukcji. W ten sposób symbolicznie kończy się odbudowa zamku.

W ramach cyklu „Klucz w Zamku” będzie się można spotkać z polskimi artystami, a dzięki temu zobaczyć, jak wybrane dzieło sztuki współczesnej czerpie inspiracje z muzealnej kolekcji i minionych epok.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Punktem kulminacyjnym całomiesięcznego darmowego zwiedzania pałacu i ogrodów (poza nielicznymi wyjątkami) będzie Weekend taneczno-teatralny (16-17 listopada). W ramach spaceru dotrzemy do Oficyny Kuchennej, gdzie będzie można się poczuć jak na dworze króla Jana i zgodnie z ówczesnymi zapiskami wziąć udział w tanach. Nieznajomość XVII-wiecznych polonezów, kontredansów i układów tańca dworskiego czy dworskiej etykiety to żadna przeszkoda, bo w ramach warsztatów familijnych można się ich nauczyć. Na fascynatów historii czekają warsztaty familijne „Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji” z bitwą pod Wiedniem w tle.

Muzeum Łazienki Królewskie

Przez cały miesiąc można zwiedzać Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Czas szczególny przeznaczony dla Łazienek to ostatni tydzień listopada (29-30). Będzie się on odbywał pod znakiem nowej wystawy zatytułowanej „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich”. Wtedy też będzie można wziąć udział w warsztatach haftu gobelinowego. Nie można przepuścić wydarzeń związanych ze 193. rocznicą powstania listopadowego.

2024-11-05 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Zwykły ojciec niezwykłych dzieci

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum pana Darka

Ojcostwo sprawiło, że stałem się odpowiedzialnym mężczyzną, a dzieci nauczyły mnie wrażliwości na ludzką krzywdę – mówi Dariusz Zelga.

Mieszka w Słupsku, jest tatą pięciorga dzieci, dwoje z nich urodziło się z niepełnosprawnością. Sześcioletnia Ola ma zespół Downa, a czteroletni Kubuś – autyzm. Mężczyzna prowadzi na Facebooku profil „Zwykły ojciec niezwykłych dzieci”. Mówi, że jest tatą od zadań specjalnych, a jego pociechy zmieniają jego świat na lepszy.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć Kościół

2025-04-09 16:21

[ TEMATY ]

Białoruś

prześladowania

Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Ks. Henryk Okołotowicz, duchowny Kościoła katolickiego na Białorusi, skazany na 11 lat więzienia pod zarzutem „zdrady stanu”, wysłał wiadomość do wiernych „zza krat”. Stało się to w przeddzień jego 65. urodzin, które ksiądz obchodził 8 kwietnia w areszcie śledczym w Mińsku, donosi portal katolik.life. Jak poinformowano, proces odbywał się przy drzwiach zamkniętych i nie ma żadnych informacji na temat sprawy księdza z Wołczyna.

Podziel się cytatem Odnosząc się do słów kard. Kazimierza Świątka, który również był przetrzymywany w areszcie śledczym sowieckich służb KGB, duchowny zauważył, że „księża są prześladowani, aby nas uciszyć, aby uniemożliwić Kościołowi katolickiemu mówienie prawdy”.
CZYTAJ DALEJ

Święta Faustyna. Ciche serce wielkiej misji

2025-04-09 17:28

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Nie miała wykształcenia. Nie miała znajomości. Co oczywiste, nie miała smartfona, zasięgów w mediach społecznościowych czy po prostu platformy, dzięki której przebiłaby się ze swoim przekazem. A jednak. To właśnie jej - Helenie Kowalskiej, prostej dziewczynie z ziemi łęczyckiej, późniejszej siostrze Faustynie, Jezus powierzył jedną z najważniejszych misji XX wieku. Misję Bożego Miłosierdzia.

Już 26 kwietnia odbędzie się wielkie wydarzenie artystyczno-modlitewne Symfonia Miłosierdzia. Z nowoczesnej sceny usytuowanej niedaleko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach popłynie na świat w 16 językach utwór, wykonywany przez około 200 artystów, w pełni złożony ze słów siostry Faustyny i sławiący Boże Miłosierdzie. Będzie to nie tylko modlitwa o Miłosierdzie, ale też wielkie wołanie o pokój, które za pośrednictwem telemostu jednocześnie będzie płynąć z sześciu kontynentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję