Reklama

Niedziela Legnicka

Kolędowanie dla misji

Wracają tradycje kolędnicze, a to za sprawą małych Kolędników Misyjnych. 5 stycznia w Domu Słowa odbyło się misyjne spotkanie z udziałem dzieci.

Niedziela legnicka 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Każdy uczestnik kolędowania otrzymał w prezencie kartkę w kształcie orzeszka ze zdjęciem dzieci z Konga

Każdy uczestnik kolędowania otrzymał w prezencie kartkę w kształcie orzeszka ze zdjęciem dzieci z Konga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania była s. Olga Soroka, magdalenka, która w diecezji pełni funkcję referentki ds. misyjnych. Wspierał ją ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Do współtworzenia tego pomysłu zaprosili kilka osób. Jedną z nich była katechetka Anna Sierpina, która pracuje w szkole w Snowidzy. To ona wraz z uczniami klasy III przygotowała scenkę o narodzeniu Jezusa. Natomiast o oprawę muzyczną zadbali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy pod opieką Anny Rzoncy i Renaty Piskórz.

– Zaangażowanie dzieci w przygotowanie tego wydarzenia ma wielkie znaczenie formacyjne. Dzieci dowiadują się wiele o innych krajach, zwyczajach tam panujących, o życiu, uczą się także wrażliwości na potrzeby innych, otwierają się na niesienie pomocy – podkreślił ks. Jarosław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostra Olga przypomniała, że w tym roku Kolędnicy Misyjni pomagają dzieciom w Demokratycznej Republice Konga. – Dzięki temu dzieci poznają życie swoich rówieśników w dalekiej Afryce. Uświadamiają sobie, że sytuacja dzieci w DRK nie jest najlepsza. Wiele rodzin jest ubogich, rodziców często nie stać na posyłanie do szkół. Dzieci muszą pracować wraz z dorosłymi, żeby utrzymać rodziny. To dlatego zbierane środki podczas tego kolędowania zostaną przesłane właśnie na pomoc dzieciom – wyjaśnia s. Olga.

Podczas spotkania można się było dowiedzieć m.in., że Kongo jest „zagłębiem” orzeszków ziemnych. Wiele rodzin (także i dzieci) pracuje na plantacjach. Anna Rzonca, która pełniła też rolę narratora spotkania, przekazała wiele ciekawych informacji zarówno o samych orzeszkach, jak i sposobie ich uprawy. To właśnie dlatego każdy uczestnik kolędowania otrzymał w prezencie kartkę w kształcie orzeszka ze zdjęciem dzieci z Konga.

Jak podkreślają organizatorzy kolędowego spotkania, było ono okazją do przywrócenia tradycji kolędowania, głoszenia radosnej nowiny o narodzeniu Jezusa, a także zachęcania do wspierania naszych braci i sióstr w krajach misyjnych. Udział w spotkaniu wzięło kilkadziesiąt osób, głównie rodzice, krewni małych artystów oraz rodzeństwo. Ofiary, które zostały zebrane podczas tego spotkania, trafią do DRK za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzeszów: Pielgrzymka duchowieństwa diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

- Spotykamy się w szkole duchowości Maryi, aby uczyć się od niej słuchania i działania - powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który przybył na zaproszenie biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, aby przewodniczyć spotkaniu.

Zapraszając na tę pielgrzymkę, bp Siemieniewski podkreślił, że maj jest miesiącem, w którym większość kapłanów wspomina dzień swoich święceń. - Mamy świadomość, że o ten „dar i tajemnicę”, który Bóg nam powierzył, trzeba nieustannie się troszczyć, zgodnie ze słowami apostoła Piotra: „Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór! To bowiem czyniąc, nie upadniecie nigdy” (2 P1, 10-11) - podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Francuski sąd rozstrzyga spór o katedrę Notre-Dame: historyczne witraże zastąpią nowoczesne

2026-05-21 09:32

[ TEMATY ]

Notre‑Dame

Monika Książek

Decyzja sądu jest odpowiedzią na wniosek o wstrzymanie trwających w katedrze prac nad demontażem i wymianą historycznych witraży. Apelowali o to konserwatorzy i przedstawiciele stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Obrońcy witraży podkreślali, że skoro przetrwały one tragiczny pożar, to ich zachowanie powinno być naturalnym wyborem w procesie odbudowy.

Inicjatorem pomysłu wprowadzenie do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który motywuje swą decyzję pragnieniem pozostawienia w bazylice „śladu XXI wieku”, który okazał się dla katedry tak bolesny poprzez wyniszczający pożar. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 4 mln euro. Ostateczna decyzja w sprawie urządzenia paryskiej katedry należy do państwa, które od 1905 roku jest jej właścicielem.
CZYTAJ DALEJ

Łatwogang ruszy rowerem z Zakopanego do Gdańska w ramach nowej zbiórki

2026-05-21 20:37

[ TEMATY ]

zbiórka

sweetlouise/pixabay.com

Influencer i streamer Piotr Hancke, znany jako Łatwogang, zapowiedział kolejną akcję charytatywną. Chce przejechać rowerem trasę z Zakopanego do Gdańska, by zebrać środki na leczenie ośmioletniego Maksa Tockiego chorego na dystrofię mięśniową Duchenne’a (DMD) – poinformował w mediach społecznościowych.

Przejazd ma być transmitowany w internecie. Rozpocznie się w piątek o godz. 16. Organizator zapowiedział, że w trakcie przejazdu prowadzona będzie zbiórka na terapię genową dla chłopca. Jak podano w opisie internetowej zbiórki, koszt leczenia w USA wynosi 15 mln zł, a brakuje jeszcze 12 mln zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję