Reklama

Niedziela Podlaska

Pan – jedyna nasza nadzieja

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został on ustanowiony z woli papieża, św. Jana Pawła II.

Niedziela podlaska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dzień Życia Konsekrowanego w Drohiczynie

Dzień Życia Konsekrowanego w Drohiczynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miał on na celu ukazanie całemu Kościołowi wartości świadectwa osób, które wiernie idą drogą naśladowania Chrystusa poprzez życie radami ewangelicznymi. Natomiast dla osób konsekrowanych miał być okazją odnowienia przyrzeczeń złożonych Bogu w dniu konsekracji.

Obchody święta w Drohiczynie

Przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji drohiczyńskiej przybyli do Drohiczyna, aby wziąć udział w dorocznym spotkaniu z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wprawdzie dzień ten przypada 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, jednak już dzień wcześniej kaplica Wyższego Seminarium Duchownego wypełniła się osobami kroczącymi drogą rad ewangelicznych.

Reklama

Pierwszą część spotkania stanowiła konferencja wygłoszona przez ks. Mateusza Gołosia. Jak zaznaczył tegoroczne świętowanie i dziękczynienie za dar powołania związane jest Rokiem Jubileuszowym 2025. Odnosząc się do nauczania papieża Franciszka zwrócił uwagę na deficyt nadziei, który trawi współczesny świat. Dotyka on nie tylko młodzież, osoby świeckie, ale także osoby poświęcone Bogu. Skutecznym lekarstwem jest dawanie świadectwa nadziei. Wielką moc mają słowa i konkretne postawy, które w innych mogą nadzieje rozpalić. Zachęcał do tego, aby w momentach trudnych wracać do dobrych doświadczeń, w których można było doznać Bożej obecności i działania. Taką chwilą jest bez wątpienia Eucharystia, z której każdy może czerpać siłę i moc. Wparciem jest także postać Matki Najświętszej – Matki nadziei.

Czas przed wystawionym Najświętszym Sakramentem był dobrym przygotowaniem do Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. O modlitwę w intencji osób życia konsekrowanego oraz o dar nowych powołań do służby w Kościele w imieniu wszystkich poprosił ks. Tadeusz Niewęgłowski SDB.

W homilii biskup między innymi wyraził wdzięczność za codzienną pracę i poświęcenie. – Dziękuję dzisiaj w szczególny sposób za osoby konsekrowane posługujące w naszej diecezji. Za ich obecność, za ich modlitwę, trwanie przed Bogiem i gorliwe pełnienie bardzo wielu zadań w duszpasterstwie, w katechizacji i oświacie, w służbie zdrowia i dziełach charytatywnych. Wśród różnych dróg powołania, droga życia konsekrowanego zajmuje szczególne miejsce. Dziękujemy Bogu za dar powołań na tę drogę, za każde powołanie, za każdą profesję, za każde wierne wypełnianie zobowiązań z niej wypływających i za radosne świadectwo życia ofiarowanego Chrystusowi – mowił.

Po homilii obecni z zapalonymi świecami odnowili swoje przyrzeczenia. Na zakończenie słowa wdzięczności wyraziła s. Katarzyna Lachowska OMVI. Kontynuacją spotkania była wspólna agapa. Służbę przy ołtarzu zapewnili członkowie Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej.

Życie Radami Ewangelicznymi

Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego celebrowany po raz dwudziesty dziewiąty jest doskonałą okazją by zatrzymać się i dziękować Bogu za dar życia wszystkich osób konsekrowanych: ojców i braci zakonnych, sióstr zakonnych, konsekrowanych w indywidualnych formach życia konsekrowanego: dziewic i wdów konsekrowanych, członków instytutów świeckich poświęcających swoje życie na wyłączną służbę Panu Bogu.

Życie konsekrowane jest jednym z konkretnych i widzialnych śladów, przez które Bóg w Trójcy Świętej pozostawił w historii, aby wzbudzić w ludziach zachwyt nad Jego pięknem.

Rady ewangeliczne składane przez osoby konsekrowane są darem Trójcy Przenajświętszej, prowadzą one na drogę wolności pójścia za Chrystusem, który zaprasza do dzielenia z Nim doświadczeniem życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.

Konsekracja Bogu przez złożenie ślubów rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest podstawą życia konsekrowanego. Nie jest ono własnością powołanych, czy też zakonów. Jest ono darem Boga dla Kościoła, którym został obdarowany przez Jezusa Chrystusa. Śluby zakonne sprzyjają w radykalnym upodobnieniu się do Pana Jezusa.

Wraz ze ślubem czystości chcemy ofiarować cała naszą wolność, całe nasze człowieczeństwo, myśli, słowa, wszystkie działania i uczucia, to wszystko, czym żyje osoba w życiu codziennym. Życie ciągłym ofiarowaniem siebie z miłością Jezusowi jest sensem naszego ślubu czystości. Złączone w misji Jezusa Chrystusa, żyjąc już nie dla siebie, ale dla Niego, który umarł i zmartwychwstał za nas. Czystość konsekrowana dla Królestwa Bożego, przeżywana jako droga wyzwolenia ku pełni miłości, jest czytelną propozycją dla dzisiejszych kobiet i mężczyzn oraz światłem dla młodych poszukujących drogi życiowej.

Reklama

Przez ślub ubóstwa konsekrowani stają w całkowitej dyspozycji względem Boga ze wszystkimi zdolnościami, umiejętnościami, którymi On obdarza. We wszystkim szukając tylko Boga, nie stając się panami tego, co mamy i co czynimy, ale w wolności otwarci na ofiarowanie całych siebie Jezusowi w ubóstwie.

Wraz ze złożeniem ślubu posłuszeństwa wchodzi się jeszcze bardziej w szczególne zjednoczenie z Chrystusem, który zawsze wypełniał wolę Ojca. Tak osoba konsekrowana z ufnością i zaufaniem przyjmuje i wypełnia wolę Boga ukazaną przez przełożonych.

Odnowienie ślubów dla każdej osoby konsekrowanej jest uwielbieniem Boga w Trójcy Świętej za dar wybrania i wezwania do kroczenia drogą rad ewangelicznych oraz odnowieniem duchowego zjednoczenia z Bogiem.

Trwając w Roku Jubileuszowym 2025 osoby konsekrowane włączają się w jego przeżywanie stając się pielgrzymami nadziei. Idąc drogą powołania poprzez oddanie swego życia Bogu, za świętą Anielą Merici pragną powtarzać: „Panie mój, jedyne życie moje i jedyna nadziejo”, chcą nieść tę nadzieję do wszystkich, do których posyła ich Pan Jezus.

Zgromadzenia w Diecezji Drohiczyńskiej

Na terenie diecezji drohiczyńskiej posługują trzy męskie oraz dwanaście żeńskich zgromadzeń zakonnych, w tym jedno zgromadzenie ma swoje ośrodki w trzech miejscach diecezji, a dwa zgromadzenia w dwóch. Najwięcej domów zakonnych – cztery – znajduje się na terenie dekanatów: drohiczyńskiego oraz sokołowskiego. Następnie trzy zgromadzenia posługują na terenie dekanatu siemiatyckiego, a po dwa w dekanatach: bielskim, brańskim oraz hajnowskim. Jedno zgromadzenie posługuje w dekanatach sarnackim i węgrowskim. Żadnego zgromadzenia zakonnego nie znajdziemy w trzech dekanatach: ciechanowieckim, łochowskim oraz sterdyńskim.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukanie i miłowanie Boga

Niedziela podlaska 7/2024, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia

Osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia

W święto Ofiarowania Pańskiego ponad trzydziestu przedstawicieli żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych działających na terenie diecezji drohiczyńskiej przybyło do Drohiczyna, aby pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka świętować Dzień Życia Konsekrowanego.

Liturgię Mszy św. rozpoczął obrzęd poświęcenia gromnic. W uroczystej procesji wejścia, z zapalonymi świecami, udział wzięły przybyłe siostry zakonne. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. W homilii odniósł się do nauczania Soboru Watykańskiego II dotyczącego życia według rad ewangelicznych. Życie konsekrowane ma sens, jeśli głównym motywem jest szukanie i miłowanie Boga oraz ukryte życie. Z tej relacji z Bogiem wypływa zachęta do miłości bliźniego dla zbawienia świata i budowania Kościoła. – Modlitwą ogarniamy wszystkie osoby konsekrowane, zwłaszcza mieszkające i pełniące posługę w diecezji drohiczyńskiej, zarówno te, które prowadzą życie kontemplacyjne, jak i czynne, żyjące w klasztorach, w domach zakonnych, jak również instytuty świeckie prowadzące życie wspólnotowe, jak i indywidualne formy życia konsekrowanego – powiedział biskup. Podkreślił, że osoby życia konsekrowanego wyraźnie opowiedziały się za Chrystusem i zaangażowały w służbę Kościoła. Przypominał dane statystyczne dotyczące zgromadzeń zakonnych w Polsce. Obecnie jest ok. 30 tys. osób konsekrowanych; sióstr ze zgromadzeń czynnych – 16 tys. W męskich instytutach jest ok. 11 tys., ale prawie 3 tys. z ich pracuje za granicą. Zwrócił uwagę na zmniejszającą się z roku na rok liczbę kandydatów. – To znak niesprzyjającej atmosfery otaczającego nas świata, choć pewnie też słabości naszego świadectwa, pewnego zagubienia i różnych braków. Bardzo potrzebna jest jednak obecność osób konsekrowanych we wspólnocie Kościoła i w zlaicyzowanym świecie. Osoby te są bowiem obecne przy tych, dla których inni nie potrafią i nie chcą znaleźć czasu. Są przy chorych, odrzuconych, samotnych, cierpiących, słabych duchowo i fizycznie – dodał biskup.
CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję