Reklama

Aspekty

to nasza diecezja

Parafia z pomysłem

Dobiega końca peregrynacja ikony Jezusa Miłosiernego w parafii w Kożuchowie. W ten sposób rodziny duchowo przygotowują się do misji świętych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele parafialnym Matki Bożej Gromnicznej peregrynacja odbywa się codziennie. Po każdej Mszy św. wieczornej inna rodzina otrzymuje ikonę Jezusa Miłosiernego. Z kolei w należących do parafii wsiach z kościołami filialnymi w Solnikach, Stypułowie i Lasocinie ta peregrynacja odbywa się w niedzielę – wyjaśnia proboszcz ks. kan. Mariusz Dudka. Pomysł pielgrzymowania ikony jest związany z przygotowaniem do parafialnych misji świętych, które odbędą się po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego 2025 r., obejmując Święto Miłosierdzia Bożego. Tego dnia zostanie dokonany akt instalacji w kościele parafialnym obrazu Jezusa Miłosiernego. – Wizerunek zamówiliśmy u artystki z Krakowa. Taki pomysł zrodził się, ponieważ po niedawnym remoncie świątyni został zdjęty dotychczasowy obraz, który nie spełniał wymagań sztuki kościelnej – mówi ksiądz proboszcz. Co ciekawe, nowy obraz u krakowskiej malarki znajdował się od dawna. Artystka jest osobą bardzo pobożną. Czekała na światło Ducha Świętego, zastanawiając się, w którym kościele powinien znaleźć się obraz. Nabrała pewności, kiedy odezwał się do niej ks. Mariusz Dudka i opowiedział o zamyśle stworzenia nowego wizerunku Jezusa Miłosiernego w kościele parafialnym.

Reklama

Wokół tematu Miłosierdzia Bożego będą prowadzone nauki misyjne. – Planujemy, aby misje parafialne zostały przeprowadzone w sposób niekonwencjonalny. Chcemy w różny sposób przedstawić oblicza miłosierdzia w naszej parafii, również w sposób praktyczny – wskazuje proboszcz. – Misje nie będą typowe. Chcemy, aby codziennie przyjechał ksiądz albo siostra zakonna i zaprezentowali inne oblicze Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak Miłosierdzie Boże obejmuje wszystkich, tak w parafii Matki Bożej Gromnicznej duszpasterze chcą włączyć w misje święte wszystkich wiernych, również chorych, cierpiących, podopiecznych Caritas, podopiecznych miejscowego Domu Pomocy Społecznej, poszczególne wspólnoty parafialne oraz dzieci i młodzież. – Użyjemy do tego specyficznych narzędzi. Będzie to: teatr, film, koncert czy różnego rodzaju warsztaty. Dla uczniów szkół podstawowych planujemy przedstawienie okolicznościowej sztuki teatralnej – mówi proboszcz. Peregrynacja ikony Jezusa Miłosiernego to dla rodzin intensywny czas modlitwy.

– Wybrana rodzina w dzień, kiedy przejmuje obraz, staje na środku kościoła i wtedy całą wspólnotą w modlitwie zawierzamy tę rodzinę, a ikoną Jezusa Miłosiernego błogosławimy, a następnie wręczamy obraz, prosząc o to, by modlili się całą rodziną, polecając siebie i parafię – mówi ks. Dudka. Podczas misji świętych wierni będą mogli podzielić się swoim doświadczeniem duchowym spotkania z Jezusem Miłosiernym, wpisując się do księgi wotywnej.

2025-02-25 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkańskie misje na Wierzbnie

„Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się” (Mk 6,50) – to hasło misji, które od najbliższego piątku rozpoczną się w parafii Matki Bożej Anielskiej.

Ojcowie Franciszkanie zapraszają swoich parafian oraz wszystkich zainteresowanych na Misje Święte. Prowadzący misje oraz ich uczestnicy, będą szukać odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Np.: jak żyć żeby być szczęśliwym, jaka jest nasza wiara, czy wiara jest w naszych rodzinach i w naszej parafii, także w naszej Ojczyźnie?
CZYTAJ DALEJ

Kwalifikacja wojskowa: Policja doprowadza osoby, które nie stawiają się przed komisjami

2026-04-20 14:57

[ TEMATY ]

wojsko

kwalifikacja wojskowa

Adobe Stock

Do końca kwietnia trwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwanych, którzy się na nią nie stawiają, przed komisje doprowadzają policjanci. Wojsko podkreśla, że stawiennictwo na komisję kwalifikacyjną to dla wielu ludzi jedyny w życiu kontakt z armią.

W tym roku kwalifikacja wojskowa obejmuje głównie mężczyzn urodzonych w 2007 r. (rocznik podstawowy). Obowiązek stawienia się mają też mężczyźni z roczników 2002–2006, niemający jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej i wybranych kobiet.
CZYTAJ DALEJ

Rok po śmierci: głos papieża Franciszka pozostaje słyszalny

2026-04-20 21:49

[ TEMATY ]

Franciszek

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek podczas całego pontyfikatu nieustannie sprzeciwiał się wojnie i wzywał do pokoju. Słowa zmarłego przed rokiem, 21 kwietnia 2025, papieża nadal poruszają miliony i pokazują, jak potężne jest jego dziedzictwo, przypomniała korespondentka agencji niemieckojęzycznych w Rzymie, Severina Bartonitschek.

„Non rassegniamoci alla guerra!” - “Nie poddawajmy się wojnie!” - rozbrzmiał pod koniec lutego 2026 roku w znanym teatrze Ariston w San Remo głos papieża Franciszka, usilnie ostrzegający miliony uczestników najsłynniejszego włoskiego festiwalu muzycznego. Głos człowieka, który od 2014 roku ostrzegał przed III wojną światową, nie zamilkł nawet po jego śmierci 21 kwietnia 2025 r., w Poniedziałek Wielkanocny. Jego słowa przestrogi i jasne apele o pokój są dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję