Reklama

Niedziela Przemyska

Nowe czasy, nowe zadania

O wyzwaniach 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszy w drogę z nowym zarządem, mówi abp Adam Szal w rozmowie z Niedzielą.

Niedziela przemyska 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Archiwum przemyskiej pielgrzymki

Pątnicy przemyskiej pieszej pielgrzymki spotkali się przed Tronem Matki Bożej. To odpowiedź na zaproszenie ojców paulinów z okazji Roku Jubileuszowego

Pątnicy przemyskiej pieszej pielgrzymki spotkali się przed Tronem Matki Bożej. To odpowiedź na zaproszenie ojców paulinów z okazji Roku Jubileuszowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ks. Zbigniew Suchy: Przed nami kolejny wysiłek duszpasterski – przygotowanie pielgrzymki na Jasną Górę. Z tego co słyszę, będzie to bardzo ubogacone przygotowanie przez nowych, odpowiedzialnych za pielgrzymkę. Czy wiadomo już coś więcej?

Abp Adam Szal: Peregrynacja Obrazu Serca Pana Jezusa wpisuje się i jest kontynuowana przez program duszpasterski związany z Rokiem Jubileuszowym, który ma piękne hasło: „Pielgrzymi nadziei”. Po peregrynacji obrazu będzie szereg wydarzeń związanych z peregrynacjami, z wędrówką do sanktuariów, do tzw. kościołów jubileuszowych. Będą to wędrówki kategorialne, to znaczy związane z kategoriami, zawodami, duszpasterstwami i będzie to wędrówka ku wspólnocie, by uświadomić sobie, że źródłem naszej nadziei jest Chrystus. Wśród wydarzeń, które wpisują się w Rok Jubileuszowy, jest także piesza pielgrzymka na Jasną Górę. To ważne, że hasłem tegorocznej pielgrzymki jest zawołanie: „Pielgrzymi nadziei”. Idziemy ku Maryi, wierząc mocno, że źródłem naszej nadziei jest Chrystus, jest Jego Matka, którą czcimy jako przyczynę naszej nadziei, jak to mówimy w Litanii Loretańskiej. To pielgrzymowanie będzie kontynuacją tych poprzednich wydarzeń, bo będziemy także przypominać o beatyfikacji rodziny Ulmów, ale będziemy również myśleć o tym, żeby utrwalać owoce peregrynacji Obrazu Serca Pana Jezusa. Obraz ten będzie nam towarzyszył, może nie w tym wymiarze peregrynacyjnym, może mniejszym i będzie przypominał, że poświęcamy się Sercu Pana Jezusa, idziemy ku Chrystusowi razem z Maryją. Będziemy też przypominać sobie o tych wydarzeniach zbawczych, w których uczestniczyliśmy.

W tym roku pielgrzymka na Jasną Górę będzie szczególna, także ze względu na jej nowy zarząd. Dotychczasowy dyrektor, ks. prał. Jacek Rawski poprosił o zmianę. Prośba była wielokrotnie ponawiana i została spełniona. Nowym dyrektorem został ks. Władysław Dubiel, proboszcz z parafii Sonina, dobierając sobie współpracowników, którzy będą go wspierali. Będziemy się wspólnie starać, by zachować tożsamość pielgrzymki, która już po raz 45. wyruszy na Jasną Górę. Zasadniczo przełomowych zmian nie będzie, bo zostaną te same trasy, może tylko z jakąś modyfikacją. Będziemy próbowali dotrzeć do wiernych, którzy chcieliby przeżyć te rekolekcje w drodze. Zawsze jest wielka niewiadoma, ilu będzie chętnych do pielgrzymowania. Ufamy, że poszczególne grupy, które wyruszają z wielu miejscowości naszej diecezji, razem się połączą, aby 15 lipca wejść na Jasną Górę jako jedna, piesza pielgrzymka idąca z nadzieją i ku nadziei, którą jest Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tegoroczna pielgrzymka obfitować będzie w różnego rodzaju nowości, które mają się przyczynić do rozpropagowania tej formy rekolekcji w drodze.

Jedną z nich jest inicjatywa ojców paulinów, żeby poszczególne niedziele w ciągu roku liturgicznego były związane z udziałem na Jasnej Górze przedstawicieli poszczególnych pielgrzymek diecezjalnych. Byliśmy na Jasnej Górze ustalić dzień 15 grudnia o godz. 11. Cieszę się bardzo, że dotarły aż dwa autokary pielgrzymów z archidiecezji. Oprawa liturgiczna była związana z przemyską pielgrzymką. To jest taka ogólnopolska nowość. Msze św. są transmitowane przez ogólnopolską telewizję TVP3, na YouTubie oraz na stronie jasnogórskiego sanktuarium.

Pojawiła się też inicjatywa nowego zarządu, żeby poszczególne grupy pielgrzymkowe, przygotowując się na wyjście pielgrzymki przemyskiej, starały się włączyć do modlitwy różańcowej w czwartym dniu każdego miesiąca. To będzie zależało od inwencji przewodników, którzy przyjadą sami czy z kilkoma osobami, by uczestniczyć w spotkaniu Roku Jubileuszowego, odmawiając różaniec. Spotkania są nie tylko w jarosławskim opactwie, ale też w miejscach, skąd wyruszają poszczególne pielgrzymki. Ostatnie odbyło się 4 marca. Ze spotkań przygotowujących widać, że pielgrzymka trwa cały rok, bo z jednej strony w ciągu roku kilka razy spotykają się organizatorzy po to, by przygotowywać materiały czy dokonywać pewnych zmian. Są także spotkania w poszczególnych grupach, które gromadzą niekiedy kilkudziesięciu pątników w różnych miejscach, w różnych terminach, w zależności od organizatorów. Są to spotkania najpierw podsumowujące pielgrzymkę, najczęściej we wrześniu, ale również i takie związane z rokiem liturgicznym, na Boże Narodzenie i na Wielkanoc. Bywa, że niektóre grupy poprzedzają dzień pielgrzymkowy przez wyjście np. na Kalwarię Pacławską. Inicjatyw jest sporo, a informacje o nich ukazują się na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Pojawiła się też propozycja księży pielgrzymów, aby w ramach rekolekcji wielkopostnych czy innych spotkań z młodzieżą szkół ponadpodstawowych, zachęcać młodych do pielgrzymowania.

W obecnych czasach nie wystarczy tylko ogłoszenie z ambony, trzeba szukać młodych przez różne formy komunikacyjne. W czasie Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej od kilku lat jest miejsce na spotkanie przewodników czy przedstawicieli pielgrzymki. Oczywiście, dzisiaj ofert duszpasterskich jest wiele, trzeba umiejętnie w nie wejść. Jest na pewno dużo zapału. Kiedy podczas rekolekcji wielkopostnych mówi się młodzieży np. o pielgrzymce, to pojawia się zachwyt, pragnienie pójścia, a potem jest różnie, bo konkurencji w stosunku do pielgrzymki jest wiele, ale warto z młodymi rozmawiać i mówić o doświadczeniu wspólnoty Kościoła. Na pewno należy wśród wakacyjnych planów uwzględnić pielgrzymowanie, aby zawrzeć chociażby nowe znajomości.

Pielgrzymka jest wydarzeniem archidiecezjalnym i każdy z nas może wziąć w niej udział. Oczywiście – nie wszyscy mogą iść. Choroba, podeszły wiek, praca lub inne obowiązki uniemożliwiają wielu z nas realizację tego pragnienia. Tych zatem, którzy nie mogą pielgrzymować fizycznie, zachęcamy do Duchowego Pielgrzymowania na Jasną Górę z Radiem FARA.

Już od wielu lat nasza archidiecezjalna rozgłośnia wspiera i animuje duchowe pielgrzymowanie. Codzienne, wielogodzinne transmisje i relacje z trasy pielgrzymkowej oraz prowadzona na bieżąco strona: pielgrzymka.przemyska.pl sprawiają, że tysiące osób w naszej archidiecezji oraz poza nią – w kraju i na całym świecie, może łączyć się duchowo z pielgrzymami i w taki sposób przeżywać duchowe rekolekcje w drodze. Chciałbym podziękować Archidiecezjalnemu Radiu FARA, za stworzenie specjalnej grupy pielgrzymkowej, którą jest grupa bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego – są to pielgrzymi duchowi. Znam wzruszającą sytuacje, kiedy to o wyznaczonej godzinie, bardzo często po Apelu, gromadzą się w swoich kościołach parafialnych sympatycy czy pielgrzymi duchowi, żeby modlić się w intencji utrudzonych pielgrzymów, czy w intencjach, które pielgrzymi przedstawiają każdego dnia Panu Bogu.

Pielgrzymi duchowi od kilku lat przyjeżdżają na Jasna Górę i w przeddzień wejścia pątników, trwają na całonocnej adoracji. O północy jest w kaplicy maryjna „pasterka” i czekają na nas przychodzących następnego dnia. To jest piękna tradycja od kilkunastu już lat, że zorganizowane grupy pielgrzymów duchowych przyjeżdżają autokarami po to, aby razem z nami wejść na Jasną Górę.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga

Dekoracje związane ze świętami Bożego Narodzenia pomagają nam zobaczyć oczyma wyobraźni Maryję i Józefa, trwających przy betlejemskim żłóbku i adorujących małego Jezusa.

Słuchając słów Ewangelii i uczestnicząc w jasełkach, widzimy również innych ludzi, przybywających do Betlejem: pasterzy, Mędrców, a także ludzi dobrej woli, jak odnotowuje św. Łukasz. Okiem wyobraźni widzimy również wędrówkę Mędrców, którzy wyruszyli z dalekich krain, aby pokłonić się Jezusowi. Szli z pośpiechem i wypytywali po drodze o nowo narodzonego Króla, stając się przez to głosicielami Dobrej Nowiny. Wrócili do swoich domów i zajęć świadomi, że przeżyli coś niezwykłego. Ofiarując Dziecięciu swoje dary, otrzymali coś o wiele cenniejszego: pokój serca (Mt 2,1 – 2.9-12).
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Rolników

2025-07-12 18:18

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Pielgrzymka Rolników

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

42. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dotarła na Jasną Górę.

Pielgrzymka wyruszyła 2 lipca z Klenicy, a jej trasa prowadziła przez liczne wsie i miasteczka. Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa. Modlili się o dobrą pogodę i deszcz, który nawodni ziemię. Modlili się w intencjach papieskich, za naszą diecezję, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz we wszystkich intencjach, które polecono ich modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję