Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Niech ból ukoi nadzieja

To dzień pokuty, modlitwy i solidarności, dzień, który wzywa nas wszystkich do nawrócenia i wskazuje Kościół, jako bezpieczny dom – powiedział abp Wiesław Śmigiel.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

W Drodze Krzyżowej uczestniczyło wielu księży i wiernych

W Drodze Krzyżowej uczestniczyło wielu księży i wiernych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszy piątek Wielkiego Postu w Polsce po raz kolejny obchodzono Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. To odpowiedź na apel papieża Franciszka. Pierwszy, obchodzony 3 marca 2017 r. i kolejne, zwane były Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Konferencja Episkopatu Polski w 2023 r. zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Nowa nazwa ma akcentować, że osoby zranione są w centrum modlitwy i działań Kościoła.

Chcemy być z wami

Reklama

W ramach dobrego przygotowania do głębszego przeżywania tego dnia delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wystosował komunikat, w którym zachęca, by z odwagą i ufnością w przyszłość budować relacje z osobami skrzywdzonymi, oparte na prawdzie i zrozumieniu. „Nadzieja – to słowo, które w tym roku wybrzmiewa szczególnie mocno – pisze abp Polak. – Przeżywany w Kościele Jubileusz zachęca wszystkich do ożywienia nadziei i spoglądania z ufnością w przyszłość. Dla osób, które doświadczyły krzywdy wykorzystania seksualnego, droga nadziei jest trudna, a czasem wydaje się wręcz niemożliwa. Niełatwo jest odbudować zaufanie do drugiego człowieka, budować relacje i cieszyć się życiem. Trudno niekiedy zaufać samemu Bogu i uwierzyć, że „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). […] Niech nie zabraknie naszej modlitwy w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, a widzialnym znakiem nadziei niech będzie nasze zaangażowanie w przeżywanie Dnia modlitwy i solidarności z nimi w pierwszy piątek Wielkiego Postu. […] Zechciejmy otworzyć nasze serca, by odpowiedzieć wszystkim Skrzywdzonym: Otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany. Jesteśmy gotowi wyjść wam na spotkanie i być razem z wami”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By Kościół był domem bezpiecznym

W diecezjach księża biskupi wyznaczyli kościoły, które stały się tego dnia centralnymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania osób skrzywdzonych i tych, którzy pragną wyrazić solidarność z nimi. W metropolii szczecińsko-kamieńskiej były to świątynie: w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bazylika archikatedralne św. Jakuba Apostoła w Szczecinie; w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

W szczecińskiej archikatedrze Drogę Krzyżową w intencji wszystkich osób skrzywdzonych poprowadził abp Wiesław Śmigiel.

Reklama

– Przeżywamy Święty Rok Jubileuszowy, w którym zostaliśmy wszyscy zaproszeni, by stać się pielgrzymami nadziei – mówił metropolita. – Kotwicą i źródłem nadziei jest Jezus Chrystus. Ale przecież w codzienności również szukamy nadziei, pewnych jej znaków i zwiastunów. Ludzie skrzywdzeni, szczególnie wykorzystaniem seksualnym, mają ogromną trudność, aby odnaleźć nadzieję, a tak po ludzku patrząc czasem ta nadzieja wydaje się prawie niemożliwa. Tym bardziej wychodzimy im naprzeciw, otaczamy ich naszą modlitwą. […] To dzień pokuty, modlitwy i solidarności, dzień, który wzywa nas wszystkich do nawrócenia i wskazuje Kościół, jako bezpieczny dom. Wzywa do przemiany naszego serca oraz otwartości na osoby skrzywdzone, abyśmy wszyscy potrafili rozpoznać Kościół, jako nasz wspólny dom. Bezpieczny i pełen wsparcia.

Ból. Pokuta. Nadzieja

Prowadzone przez abp. Śmigla rozważania Drogi Krzyżowej wprost odnosiły się do osób skrzywdzonych. Wtopione w poszczególne stacje męki Pana Jezusa, zmierzającej do zbawienia człowieka, nawiązywały do wydarzeń z czasów życia Chrystusa pośród ludzi – Jego niesprawiedliwego osądzenia, skazania na okrutną śmierć, tortur, ukrzyżowania, po agonię na krzyżu, pod którym stała wpatrzona w konające oblicze swego Syna Matka.

– Został skazany najbardziej niewinny z niewinnych – podkreślił w rozważaniu pierwszej stacji abp Śmigiel. – Wykorzystanie niewinnych i bezbronnych, którym najbardziej ze wszystkich należy się sprawiedliwość wyrażona miłością, opieką i poszanowaniem godności, to niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba. A ta niesprawiedliwość potęguje się, jeśli człowiek nie znajduje należytej oceny sytuacji i pomocy.

W kolejnych rozważaniach abp Śmigiel wskazywał z jak wielkim ciężarem, upokorzeniem, odrzuceniem i niezrozumieniem muszą się zmagać osoby skrzywdzone, których serca i dusze przepełnia boleść czyniąc z ich życiowej drogi drogę krzyżową.

Reklama

– Patrząc na upadek Jezusa – rozważał przy siódmej stacji metropolita – powinniśmy się zatrwożyć skutkami grzechów, ale powinniśmy także każdy grzech nazwać po imieniu, z każdego powstawać, każdy naprawiać. W tej godzinie modlitwy pokutnej i wynagradzającej przepraszamy Boga, ale też przepraszamy skrzywdzonych, ich rodzinę, całą wspólnotę Kościoła, za wszystkie krzywdy.

Arcybiskup wskazał też na zbawczą moc bijącą z krzyża, z którym Jezus w swym posłuszeństwie Ojcu zjednoczył się na błogosławione umieranie, by narzędzie zbrodni przemienić w znak odkupieńczej miłości. – Niezwykła jest moc Jezusa, który przemienia wszystko, czego dotknie – mówił hierarcha przy stacji jedenastej. – Wodę w wino, ślepca w widzącego, grzesznika w świętego, chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew. Przemienia nawet tyranię śmierci w życie bez kresu. Z ufnością powierzajmy dramat osób skrzywdzonych przemieniającej mocy Boskiego Zbawiciela. Konieczna jest radykalna i gruntowna nowość, aby łaska Jezusa, który posługuje się wielkodusznością osób wrażliwych i odpowiednio przygotowanych, przemieniła cierpienie skrzywdzonych w pokój serca i odnowione zaufanie.

Podczas rozważań końcowych stacji abp Śmigiel podkreślił, jak wielka nadzieja wypływa ze śmierci Jezusa, która okazała się życiodajna i stała się źródłem niezawodnej nadziei. – Uczestnicząc duchowo w zbawczej ofierze Chrystusa jesteśmy gotowi, by wziąć również na siebie cierpienie naszych sióstr, braci, zranionych na ciele i duszy – podkreślił. – Wyrażamy głębokie pragnienie, aby solidarność rozumiana w swoim najgłębszym i wymagającym znaczeniu, stała się naszym sposobem tworzenia historii aktualnej i przyszłej, i to w każdym środowisku, a w Kościele przede wszystkim. […] Obok rachunku sumienia, rozliczenia z przeszłością, ze złem, uznania grzechu, które wymaga od nas pokuty i nawrócenia, trzeba także zobaczyć grób, który jest pusty, ponieważ Jezus zmartwychwstał. Jest w tym nadzieja. Prośmy Pana, aby dał nam siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe. By dał także skutecznie naszym wysiłkom tworzyć w Kościele środowisko bezpieczne i przyjazne.

2025-03-18 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin maszeruje za Życiem!

[ TEMATY ]

marsz

Szczecin

Już po raz jedenasty ulicami Szczecina przemaszeruje "Marsz dla Życia". Dzięki niezwykle licznie zaangażowanej młodzieży, mieszkańców miasta oraz wielu wspólnot jest to największa tego typu manifestacja w naszym kraju, co więcej – w Europie. Co roku towarzyszy mu hasło przewodnie nawołujące do obrony podstawowych wartości, takich jak życie, jego godność oraz godność jego przekazywania.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: nowa ustawa uderza w tajemnicę spowiedzi

2025-05-27 14:46

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Katoliccy księża, którzy podczas spowiedzi dowiedzą się o molestowaniu seksualnym dzieci, muszą zgłosić penitentów policji – stwierdziła minister ds. kobiet w brytyjskim rządzie.

Na mocy nowej, jeszcze nie uchwalonej Ustawy o przestępczości i policji – Nienaruszalność Sakramentu Pojednania nie będzie chroniona. Kwestię podjęła antyreligijna organizacja National Secular Society (NSS). W odpowiedzi na żądania grupy ​​rząd podkreślił, że nie będzie „żadnych wyjątków” na podstawie miejsca ujawnienia przypadków molestowania seksualnego, „w tym w konfesjonale”.
CZYTAJ DALEJ

25 lat Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

O powstaniu i misji Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz o tym, jak będą wyglądały centralne obchody jubileuszu 25-lecia Fundacji mówili uczestnicy śniadania prasowego, które odbyło się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie. Podczas spotkania, które zgromadziło licznych współpracowników Fundacji i przedstawicieli mediów zaprezentowane też zostały specjalne publikacje przygotowane z okazji obchodzonej w tym roku rocznicy. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest dziełem Kościoła w Polsce. Oferuje program stypendialny i formacyjny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży. W ciągu 25 lat na te stypendia przeznaczono 250 mln zł.

- Fundacja jest przykładem dalekomyślności księży biskupów sprzed 25 lat - mówił abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zauważył, że spośród wielu pomników Jana Pawła II Fundacja jest tym, którego dotąd nikt nie krytykował. To pomnik niezwykle udany, żywy, skoncentrowany na dobru. Przypomina o tym, czego papież nauczał i o tym, jak ważni byli dla niego młodzi. - Ten pomnik kojarzy się z Kościołem, który potrafi robić dobre rzeczy - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję