Reklama

Zdrowie

Właściwości selera

To jedno z warzyw dostępnych w sklepach przez cały rok. Jest bogate w witaminy i minerały, może stanowić zdrowy zamiennik soli.

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 62

[ TEMATY ]

zdrowie

seler

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Seler korzeniowy pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Jest rośliną dwuletnią należącą do roślin selerowatych. Jego uprawę rozpoczęto w XIX wieku we Włoszech. Jest warzywem o bardzo niskiej wartości energetycznej – 100 g zawiera 30 kcal. Tak jak w przypadku innych warzyw niska wartość energetyczna jest wynikiem tego, że seler składa się w 90% z wody.

Zawiera błonnik pokarmowy, witaminę C, beta-karoten, witaminę K oraz kwas foliowy. Jest dobrym źródłem fosforu i potasu, zawiera także wapń, magnez, cynk i żelazo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawarte w selerze fitozwiązki m.in. zmniejszają ryzyko tworzenia się stanów zapalnych, które są czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, a w szczególności miażdżycy. Wykazuje właściwości hipolipidemiczne, czyli obniżające poziom „złego” cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów.

W warzywie zidentyfikowano związki (butyloftalid, sedanolid), które obok tego, że nadają mu charakterystyczne smak i aromat, obniżają ciśnienie tętnicze.

Seler jest polecany osobom z cukrzycą, gdyż charakteryzuje się niskim indeksem oraz ładunkiem glikemicznym; indeks glikemiczny wynosi 35, a ładunek glikemiczny jednego plastra selera (60 g) – 1,93.

Seler jest jednym z warzyw, które mogą wywoływać alergię. Może się ona objawiać łagodnie, np. rumieniem, pokrzywką lub nieżytem nosa, u niektórych osób jednak może być tak silna, że prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego. Takie reakcje może powodować seler zarówno surowy, jak i poddany obróbce termicznej czy w formie przyprawy. Należy pamiętać, że u osób uczulonych nawet śladowe ilości selera mogą wywoływać niepokojące objawy. W związku z tym należy zawsze czytać etykiety produktów pod kątem informacji, że mogą one zawierać seler.

Jeśli spożycie selera nie daje reakcji alergicznych, to zdecydowanie powinien on być składnikiem każdej diety. Jego zaletą jest całoroczna dostępność. Kupując seler, zwróćmy uwagę na jego ciężar – powinien być stosunkowo ciężki jak na swój rozmiar, a także jędrny i twardy, bez miękkich plam. Jeśli jest sprzedawany z liśćmi, to powinny być one zielone oraz wyglądać świeżo. Seler można spożywać w różnych formach. Oczywiście, najpopularniejszy jest jako składnik zupy. Może być również składnikiem sałatek czy surówek. Seler w formie purée może zastąpić ziemniaki.

2025-04-08 15:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Napoje energetyczne nie są dla dzieci

[ TEMATY ]

zdrowie

dziecko

Stock.Adobe

W skład napojów energetycznych wchodzi kofeina, a jest to substancja uzależniająca. Toksykolog ze poznańskiego szpitala im. Franciszka Raszei dr Eryk Matuszkiewicz wskazuje, że wypicie szklanki napoju energetycznego jest równoznaczne z wypiciem dwóch kaw. Dzieciom zaś kawy raczej nie podajemy, zwłaszcza w takiej ilości.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski na Jasnej Górze: Tytuł Matki Bożej – Matki Kościoła rodził się tutaj poprzez wiarę polskiego ludu

2025-06-10 07:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Marek Jędraszewski

Maryja Matka Kościoła

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie byłoby nalegań polskiego Episkopatu, aby Paweł VI obdarzył Matkę Najświętszą tytułem Matki Kościoła, gdyby nie ta wielka tradycja Maryjna, która tutaj w klasztorze jasnogórskim skupia się od wieków niejako w soczewce - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w święto NMP Matki Kościoła.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski wskazał na cztery miejsca, w których Matka Najświętsza rodziła się do tego, by być Matką Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję