Reklama

Niedziela Małopolska

Zaangażować wiernych

To święty, który stał się symbolem nowego chrześcijańskiego Kościoła – mówi Radosław Lebowski.

Niedziela małopolska 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Szczepana w Krakowie, w ramach tegorocznego Tygodnia Biblijnego, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w otwartym Turnieju Wiedzy Biblijnej „Dzieje Apostolskie”. Konkurs organizowany jest po raz pierwszy i odbędzie się 10 maja (w sobotę), od 14 do 17 w dolnej sali domu parafialnego (przy ul. Henryka Sienkiewicza 19).

Pomysł i cele

– W gronie redakcji Biuletynu Parafialnego, który ukazuje się raz na tydzień w naszej parafii, szukaliśmy nowych form uatrakcyjnienia Tygodnia Biblijnego – mówi Radosław Lebowski, członek redakcji. Wspomina: – Pomysł zrodził się w trakcie burzy mózgów, a że nigdy turnieju w parafii nie było, uznaliśmy, że to dobry pomysł. Proboszcz parafii, ks. Leszek Garstka popiera konkurs i błogosławi jego organizatorom i uczestnikom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcieliśmy się poczuć wspólnotą – opowiada Beata Legutko, członek redakcji i kontynuuje: – Mam nadzieję, że poprzez zaangażowanie zachęcimy ludzi do wspólnego działania oraz do czytania Pisma Świętego. Konkurs jest otwarty i skierowany nie tylko do naszych parafian, ale do wszystkich, którzy pragną spróbować swoich sił i zmierzyć się tak naprawdę z samym sobą.

Reklama

– Naszym celem jest przede wszystkim spopularyzować odbywający się w Kościele Tydzień Biblijny, po drugie – przybliżyć pracę apostolską pierwszych chrześcijan, po trzecie – przygotować się do świadomego przeżywania i uczestnictwa w pielgrzymkach Roku Jubileuszowego 2025. Dodatkowo pragniemy zwrócić uwagę na patrona naszej parafii – św. Szczepana. Był to pierwszy męczennik i pierwszy diakon służący swej wspólnocie całym życiem. To święty, który stał się symbolem nowego chrześcijańskiego Kościoła. Jest dla nas wzorem zachowania wobec tych, którzy niesprawiedliwie oskarżają. W takim wypadku zazwyczaj reagujemy ucieczką lub walczymy z oskarżycielem. Święty Szczepan pokazuje, że te „kamienie” w naszym życiu i tak będą się pojawiały, więc trzeba je przyjąć i należy nad sobą wewnętrznie popracować, żeby nam nie wyrządziły duchowej szkody – mówi p. Radosław.

Uczestnicy

Na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w rywalizacji, p. Beata odpowiada: – Będzie to świetna motywacja, żeby sięgnąć po Pismo Święte oraz doskonała możliwość pogłębienia swojej wiedzy religijnej. Jestem przekonana, że dzięki systematycznej lekturze słowa Bożego pracujemy nad naszą duchowością i wzbogacamy ją oraz uświadamiamy sobie bogactwo Kościoła. A wszystko nie dla nagrody, ale po to, by się zbliżać do Pana Boga.

Konkurs jest podzielony na 3 etapy: preselekcje oraz dwie rundy pytań. W wypadku remisu punktowego uczestników przewidziano dla nich dodatkowe, rozstrzygające pytania od ekspertów zasiadających w komisji. W jury zasiądą m.in. dr Danuta Piekarz oraz o. Paweł Trzopek, dominikanin. Nagrodą główną w turnieju jest jednoosobowy voucher na pielgrzymkę autokarową do Włoch do wykorzystania w terminie od 3 do 10 czerwca br. Dla pozostałych uczestników przewidziano liczne nagrody związane z tematyką pielgrzymkową Roku Jubileuszowego, m.in. przewodniki kreatywne dla pielgrzyma.

Więcej informacji, regulamin uczestnictwa, zalecane lektury oraz obowiązkowy formularz zgłoszeniowy, zainteresowani udziałem znajdą na stronie: www.swszczepan.org/event/turniej-wiedzy-biblijnej .

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zmarł wybitny muzyk kościelny Marian Machura

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum prywatne

W sobotę wieczorem, 15 października zmarł Marian Machura - wybitny muzyk kościelny, współpracownik kard. Wojtyły, kompozytor, organista i wychowawca pokoleń muzyków oraz duchownych w archidiecezji krakowskiej.

„To on jako ‘dobry duch’ soborowej odnowy muzyki kościelnej podejmował wszelkie działania, które w tym zakresie zlecał mu kardynał Karol Wojtyła. Można powiedzieć, że w dziedzinie muzyki w archidiecezji był jednym z jego najbliższych współpracowników” – powiedział o zmarłym ks. dr hab. Robert Tyrała, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Jak dodał muzyk wychował rzesze organistów, których uczył nie tylko muzyki organowej, ale także umiłowania liturgii i służby Kościołowi.
CZYTAJ DALEJ

W Krakowie więcej uczniów uczęszcza na religię niż edukację zdrowotną

2025-10-02 06:50

[ TEMATY ]

religia

edukacja zdrowotna

religia w szkole

Adobe Stock

Około 33 proc. uczniów szkół w Krakowie będzie chodziło na lekcje edukacji zdrowotnej – wynika z danych urzędu miasta. To mniej niż przewidywały władze samorządowe. Im starsi uczniowie, tym mniejsze zainteresowanie przedmiotem.

To 17 081 uczniów z 51 116 uprawnionych – powiedziała w środę PAP dyrektor Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych w Urzędzie Miasta Krakowa Magdalena Mazur.
CZYTAJ DALEJ

34. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

2025-10-02 14:30

[ TEMATY ]

festiwal Gaude Mater

Festiwalu Muzyki Sakralnej

Materiał prasowy

W dniach 11–19 września 2025 roku Częstochowa po raz kolejny stała się stolicą muzyki sakralnej. W ramach 34. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbyło się kilkanaście wydarzeń artystycznych – od koncertów chóralnych i organowych, przez muzykę klasyczną i folkową, aż po prawykonania nowych kompozycji.

* koncert inauguracyjny „Mozart znany i nieznany” w Bazylice Jasnogórskiej,
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję