Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Papież na znaczkach z całego świata

Który kraj jako pierwszy wydał znaczek z Janem Pawłem II zaraz po jego wyborze na stolicę apostolską? Ile wydano tych znaczków na świecie? Czy po wizycie papieskiej w Skoczowie 30 lat temu Polska wydała jakiś pamiątkowy znaczek? O tym wszystkim opowiada pasjonat filatelistyki i admirator pontyfikatu papieża Polaka Andrzej Gołkowski.

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2025, str. IV

[ TEMATY ]

filatelistyka

Monika Jaworska/Niedziela

Andrzej Gołkowski opowiada o swoich zbiorach filatelistycznych

Andrzej Gołkowski opowiada o swoich zbiorach filatelistycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla kolekcjonerów znaczków i nie tylko przygotowano nie lada gratkę – w skoczowskim Muzeum im. Gustawa Morcinka gości wystawa „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych z całego świata”. Właścicielem imponującej kolekcji jest pochodzący z Chorzowa Andrzej Gołkowski. Dzięki temu można poznać historię życia papieża z nieco innej perspektywy i uczcić pamięć o nim, a także przybliżyć w oryginalny sposób młodszemu pokoleniu, kim był Jan Paweł II. – Uważam, że jest to przepiękna kolekcja obrazująca postać papieża Polaka. Tak się złożyło, że p. Andrzej zachwycił się Nocą Muzeów w zeszłym roku i stwierdził, że chciałby mieć tutaj wystawę. Pomyślałam więc, że mamy 30. rocznicę pobytu papieża w Skoczowie i 20. rocznicę jego śmierci, więc ten temat pasuje idealnie na ten czas. Znaczki są rarytasami – p. Andrzej zbierał je przez pół życia, jeździł, pisał, skupował z całego świata. Szkoda by było tego nie pokazać – mówi Rozalia Wawronowicz, kierownik muzeum. Andrzej Gołkowski dodaje, że również za zachętą jego żony postanowił pokazać ludziom coś, czego nie zobaczą w żadnym innym miejscu w Polsce. Więcej – wystawił oryginały, czego filateliści po prostu nie robią.

Początki filatelistycznej pasji

Reklama

Andrzej Gołkowski zbierał znaczki już od czasów, gdy był dzieckiem. Jego babcia dostawała koperty od kogoś z NRD, co w tamtym czasie było rarytasem, odklejała znaczki z tych kopert i przynosiła wnukowi. Jako dziecko zbierał faunę, florę, kosmos i inne. Z czasem doszedł do wniosku, że nie można zbierać wszystkiego i zdecydował się kolekcjonować znaczki z Janem Pawłem II. Gdy wybrali papieża, był ministrantem, lektorem. Jan Paweł II wywarł na nim ogromne wrażenie: przede wszystkim jego postawa otwartości na ludzi. – Wtedy była żelazna kurtyna i znaczki z papieżem nie były dostępne w Polsce, ale jakoś tak poczułem wewnętrznie chęć, żeby je zacząć zbierać od początku jego pontyfikatu. Nie jeździłem po nie za granicę, tylko wszystko załatwiałem korespondencyjne. Gdy pojawiły się możliwości zamówień przez internet, to wtedy tak naprawdę porządnie ruszyła kolekcja. Co prawda bywały momenty, kiedy np. zakupiłem coś z Indonezji, Haiti i nie wiedziałem, czy to w ogóle dotrze do Polski. Ale dotarło. Listonoszka mi powiedziała, że jak pracuje 40 lat, to jeszcze w życiu nie widziała takich znaczków – mówi Andrzej Gołkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogata kolekcja

Reklama

Na wystawie pokazał 530 znaczków, a oprócz tego koperty z całego świata. W całej kolekcji ma ok. 1600 znaczków z kilkudziesięciu krajów: rozpoczynając od Watykanu, przez kraje z Europy, Azji czy Afryki, po Amerykę Południową. – To jedyny człowiek do tej pory, o którym wydano tak potężną ilość znaczków. Nikt, nawet królowa brytyjska nie miała tylu znaczków wydanych, co Jan Paweł II. Znaczki wydało prawie 150 zarządów pocztowych i może z 300 prywatnych. Mówię tylko o tych katalogowanych. W Polsce wydano dotąd ponad 50 znaczków w 34 seriach – wymienia. Dodaje, że państwem, które wydało pierwszy znaczek zaraz po wyborze Jana Pawła II, był Gabon. Natomiast gdy papież zmarł, to pierwszy znaczek wydała poczta Salwadoru. – Co ciekawe do tej pory nie wyemitowały znaczków z papieżem poczty Stanów Zjednoczonych, Francji, pomimo iż tam był siedem razy, Grecji i Rosji. Natomiast przepiękny i bardzo drogi znaczek wydała Mongolia, gdzie bardzo chciano, żeby przyjechał, ale nie zdążył po prostu. Interesujące jest również to, że znaczki z Janem Pawłem II wydawały państwa arabskie, Syria, Jordania i nawet Niger, gdzie 80% terenu to pustynia i góry. Był taki znany wydawca ze Szwajcarii, który jechał do króla w Nigrze i mówił: „Słuchaj, mam do ciebie interes. Chcę wydać znaczki z Janem Pawłem II pod auspicjami Nigru. Dostaniesz pieniądze, a ja dodrukuję ileś tysięcy sztuk z twoją podobizną”. Który król by się na to nie zgodził? I dlatego mamy dużo znaczków z królami różnych afrykańskich państw, których w ogóle nikt nie zna – mówi A. Gołkowski. Na wystawie zaprezentował też znaczki wykonane z 26 karatowego złota pochodzące z Gambi czy znaczki z okresu Sede Vacante, które wyszły, gdy umarł Ojciec Święty, i one były umieszczane na oficjalnej korespondencji ze stolicy apostolskiej do momentu wyboru nowego papieża.

Dokumentacja wydarzeń

Wiele z prezentowanych znaczków stanowi dokumentację różnych wydarzeń, w tym pielgrzymek papieskich, spotkań z młodzieżą i innych ważnych momentów w pontyfikacie Jana Pawła II. Jak podkreśla filatelista, jeszcze nie wszystkie udało mu się zebrać, ponieważ niektóre wydano raptem po 300 sztuk, nie są już dostępne na rynku i nie wiadomo, kto jest w posiadaniu tych egzemplarzy. Wskazuje też na ciekawostkę związaną z wizytą papieską na Kaplicówce. – To była wizyta nieoficjalna, nie na zaproszenie władz centralnych, tylko samorządu lokalnego. W związku z tym Poczta Polska, będąca w zarządzie władz centralnych, nie wydała znaczków z Janem Pawłem II. Za to wydała je poczta watykańska i na nich nie jest napisane: Skoczów, ale Polonia i Czechy – zauważa. W 2014 r. Watykan i Polska wspólnie wyemitowały znaczek dotyczący kanonizacji Jana Pawła II i on w 2014 r. zdobył światową sławę filatelistyczną.

Utrwalają pamięć

Wystawa jest czynna do końca maja. Zorganizowały ją Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie oraz Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Wernisażowi towarzyszył koncert Mateusza Wojtasa, młodego organisty, dyrygenta. Odwiedzający muzeum mogą otrzymać za darmo broszurę: „W 30. rocznicę nawiedzenia Śląska Cieszyńskiego przez Jana Pawła II” wydaną przez Powiat Cieszyński. Jak podkreśla starosta cieszyński Janina Żagan, która w 1995 r. z ramienia Urzędu Miejskiego w Skoczowie stała na czele komitetu organizacyjnego wizyty, zależy im, żeby przypomnieć tamte wydarzenia i utrwalić pamięć o Ojcu Świętym w sercach ludzi. Publikacja jest dostępna bezpłatnie w parafiach powiatu i starostwie.

Ojciec Święty 22 maja 1995 r. oprócz Skoczowa odwiedził także Żywiec i Bielsko-Białą. 22 maja br. bp Roman Pindel sprawował Mszę św. dziękczynną w konkatedrze, a bp Piotr Greger – w bielskim kościele NSPJ. W Skoczowie są organizowane wystawy, spotkania i koncerty, szczególnie w ramach Festiwalu Musica Sacra (koncert Marcina Wyrostka z zespołem Dla Ciebie mamo 25 maja o godz. 19 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła). 1 czerwca o godz. 10.30 biskupi z wiernymi będą dziękować za 30. rocznicę papieskiej wizyty na diecezjalnej pielgrzymce na Kaplicówkę pod hasłem: „Zachowajcie słowo Jezusa”. Homilię wygłosi ks. Marek Studenski. Z okazji Dnia Dziecka przygotowano atrakcje dla dzieci. Będzie te uwielbienie Pana i agapa.

2025-05-20 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra świdnicka na znaczku pocztowym

Niedziela świdnicka 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

katedra

Świdnica

znaczek

filatelistyka

Krystyna Smerd

Znaczek i okolicznościowy datownik

Znaczek i okolicznościowy datownik

Zdjęcie katedry świdnickiej z widokiem na zabudowania Kurii Biskupiej, a także przyległych ulic w ujęciu z lotu ptaka to jedna z panoram miast, które wydrukowano na najnowszych znaczkach pocztowych wyemitowanych przez Pocztę Polską, z okazji 40 lat Okręgu Wałbrzyskiego Polskiego Związku Filatelistycznego – na zamówienie okręgu.

Wprawym rogu znaczka umieszczono skrót PZF, a poniżej delikatnym białym drukiem nazwę wałbrzyskiego okręgu obchodzącego okrągły jubileusz oraz cenę znaczka – 350 g.
CZYTAJ DALEJ

W Rzymie stanęła rzeźba wielkiego, dzikiego kota. To hołd dla papieża "LWA" Leona

2025-07-05 10:11

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Leon XIV

lew

wielki kot

rzeźba z brązu

Vatican Media

Rzymski lew dla Leona XIV

Rzymski lew dla Leona XIV

Imponująca rzeźba z brązu, dzieło Davide Rivalty, została umieszczona w ogrodach Villa Magistrale Suwerennego Rucerskiego Zakonu Maltańskiego. Widoczna jest przez słynną „dziurkę od klucza” przy Placu Kawalerów Maltańskich w Rzymie, przez którą dziennie spoglądają rzesze turystów. To cichy hołd dla papieża Leona XIV.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy z Narodową Galerią Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Rzymie. Majestatyczny lew z brązu wznosi się w ogrodach Villa Magistrale Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego na Awentynie, w samym sercu Wiecznego Miasta, tworząc cichy dialog między sztuką, naturą i duchowością.
CZYTAJ DALEJ

Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego [Zaproszenie]

2025-07-05 17:38

Krzysztof Bagiński

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus otwiera się na osoby, które chciałyby poznać jego historię. Od jutra, czyli 6 lipca rusza “Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”, które związane jest z opowieściami o wrocławskiej perle baroku przy muzyce organowej.

Wydarzenie odbywać się będzie cyklicznie w wakacyjne weekendy. Przewodnikiem po świątyni będzie Krzysztof Bagiński - organista. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na 6 lipca na godz. 16:00, a w następnych tygodnia będą to już lipcowe i sierpniowe soboty i niedziele. -Nie są to wydarzenia stricte organowe. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje będzie to “muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”. Słowo “muzyczne” stanowi w tym przypadku dodatek, bo podstawowym założeniem jest odkrywanie kościoła uniwersyteckiego - mówi Krzysztof Bagiński, dodając: - Idea zrodziła się podczas moich obserwacji osób, które przychodzą oglądać nasz piękny kościół. Czasami opowiem o czymś i zauważam, że ludzie są zachwyceni tym, co widzą i słyszą. A kościół uniwersytecki jest taką perłą wśród kościołów, wzbudza zachwyt i zdziwienie nad tym, co się ogląda. Dlaczego więc - pomyślałem, żeby nie dać możliwości poznania tajemnic naszej świątyni szerszemu gronu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję