Reklama

Polska

Jasna Góra: 7 tys. uczniów na urodzinach ks. Jana Bosko

Na zakończenie Roku Jubileuszowego 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko na Jasną Górę przybyła pielgrzymka uczniów szkół salezjańskich. W spotkaniu udział wzięło ponad 7 tys. młodych. Celem pielgrzymki było dziękczynienie za osobę, życie i dzieło założyciela Towarzystwa Salezjańskiego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Jan Bosko

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Chcemy po raz pierwszy w takiej wspólnocie podziękować Matce Bożej za naszego patrona" - powiedział ks. Zenon Latawiec, salezjanin, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych z Oświęcimia i przewodniczący Rady Szkół Katolickich w Polsce. Przypomniał, że ks. Bosko był wiernym czcicielem Maryi. "W pierwszym swoim śnie, gdy miał 9 lat, otrzymał od Jezusa Maryję jako pomoc. Jezus powiedział mu: Ona ci pomoże, kieruj się Nią, a wszystko w życiu ci się uda" – przypomniał ks. dyrektor.

Młodzi przez cały rok świętują urodziny swojego patrona, który jest dla nich nie tylko opiekunem, ale też, jak mówią, przyjacielem. "Jest dla nas wzorem, naszym przewodnikiem, był wspaniałym człowiekiem" – podkreślali uczniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Przyjechaliśmy jednoczyć się we wspólnocie z salezjańską młodzieżą i z Janem Bosko" – oświadczyła Katarzyna Borkowska, nauczycielka z Salezjańskiego Gimnazjum w Lublinie. Na pytanie, dlaczego młodzież wybiera szkoły salezjańskie, odpowiedziała, że jako pierwszy argument młodzi podają wysoki poziom nauczania, że szkoła jest mała, bezpieczna i ma katolicki charakter. "Wiedzą, że szkoła opiera się na trzech filarach: rozumie, religii i miłości a my staramy się to wcielać w życie przez codzienne wychowanie, a także przez edukację rodziców" - dodała nauczycielka.

Spotkanie uczniów szkół salezjańskich na Jasnej Górze wpisało się nie tylko w obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko, ale też w V Tydzień Wychowania, który w tym roku wskazuje na osobę tego charyzmatycznego wychowawcy.

"Nadrzędnym celem naszych placówek wychowawczych i edukacyjnych jest wychowywanie młodych ludzi na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli" – powiedziała s. Krystyna Stolarczyk, delegatka do spraw szkolnych Inspektorii Warszawskiej Sióstr Salezjanek.

Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył ks. dr Tadeusz Rozmus, delegat generała dla Europy Środkowej i Północnej. Mszę św. koncelebrowali przełożeni czterech inspektorii salezjańskich w Polsce – krakowskiej, pilskiej, warszawskiej i wrocławskiej. Na ołtarzu podczas Mszy św. umieszczono relikwie św. Jana Bosko.

Reklama

Na program pielgrzymki złożyły się także: koncert dziękczynny, tańce integracyjne, ogłoszenie zwycięzcy konkursu na piosenkę o św. Janie Bosko i premiera utworu w wykonaniu zaproszonych artystów: Magdy Anioł i Golec Orkiestry. Konkurs miał na celu powstanie jak największej liczby wartościowych tekstów o świętym patronie. W konkursie mógł uczestniczyć każdy, także nauczyciele i rodzice.

Tegoroczne spotkanie szkół salezjańskich z sześciu polskich inspektorii (łącznie męskich i żeńskich) zorganizowano na Jasnej Górze po raz pierwszy. Był to jeden z ostatnich akcentów Jubileuszu 200. Urodzin św. Jana Bosko.

Ks. Jan Bosko swoje życie poświęcił młodzieży i dzieciom, organizując dla nich oratoria, czyli miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy, a także szkoły dające zawód i szanse dalszego rozwoju. Spośród swoich wychowanków w 1859 roku założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Do Polski salezjanie przybyli w 1898 roku. Pierwszą ich placówką był zakład w Oświęcimiu. Obecnie w Polsce działają cztery inspektorie: w Krakowie, Wrocławiu, Pile i w Warszawie. Salezjanie i salezjanki prowadzą na terenie naszego kraju ponad 30 placówek oświatowych, w których uczy się około 17 tysięcy dzieci i młodzieży.

2015-09-16 20:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dotknij świętego

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” - takie pytania postawiliśmy sobie w grupach parafii salezjańskiej pw. św. Józefa w Przemyślu, na jednym ze spotkań z cyklu „Przejdź drogą wiary - od żłóbka przez krzyż do zmartwychwstania”. W Roku Wiary te pytania pozwoliły zastanowić się nad przyszłością w kontekście teraźniejszości i przeszłości.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: bp Lechowicz zaapelował o wspieranie służby funkcjonariuszy i pracowników policji

2024-07-21 11:33

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

- Wszystkie przepisy prawa ustanawianego przez ludzi nie powinny naruszać prawa Bożego zapisanego w Dekalogu - podkreślał podczas Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Z okazji zbliżającego się Święta Policji Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji tej formacji i zaapelował o „zrozumienie i współdziałanie z tymi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i pokój”. Eucharystię transmitował Program 1 Polskiego Radia.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz sztandaru Komendy Głównej Policji i odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych przygotowali funkcjonariusze. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Komendy Stołecznej Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję